Instalacja wodna i elektryczna w podzielonym domu – jak się rozliczać za wodę i prąd?
Spis treści:
Dzięki temu możliwe będzie niezależne rozliczanie zużycia mediów. Czy w takim przypadku zawsze musimy instalować osobne licznik energii i wodomierz. Jak rozliczać się za prąd i wodę?
Polecane liczniki energii elektrycznej
Jeżeli po podziale domu chcemy wyodrębnić w nim osobną, w pełni funkcjonalną część mieszkalną, musimy urządzić w niej łazienkę oraz kuchnię. Nie obejdzie się to bez przebudowy lub ewentualnej rozbudowy istniejących instalacji: elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Najmniej problemów rodzi sytuacja, w której wyodrębnioną część mają zamieszkać członkowie rodziny. Wówczas bowiem zastosować możemy wspólny wodomierz i licznik energii elektrycznej.
Zastosowanie wspólnego wodomierza
Po podziale domu wodomierz może pozostać wspólny, pod warunkiem że średnica przewodu, który doprowadza wodę, będzie wystarczająca, aby pokryć zwiększone zapotrzebowanie. Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji wciąż będziemy otrzymywać jeden rachunek za wodę, zaś podziału kosztów będziemy dokonywać samodzielnie według ustalonych wspólnie zasad, co może rodzić konflikty. Warto zatem już na początku określić reguły rozliczania mediów.
W przypadku zastosowania wspólnego wodomierza rozprowadzenie rur z wodą o niewielkiej średnicy nie będzie sprawiało większych trudności. Z łatwością ukryjemy w bruzdach w ścianach lub w podłodze. Konieczna będzie instalacja trójnika na przewodzie głównym instalacji wodnej – za wodomierzem. To od niego poprowadzimy instalację wodną do drugiej kuchni i łazienki.
Obok trójnika możemy zamontować również podlicznik. Dzięki niemu nie będziemy mieli żadnych problemów z rozliczaniem kosztów wody zgodnie z faktycznym zużyciem. Pozwoli to również rozliczyć koszty odprowadzania ścieków, jeśli przyjmiemy, że ich ilość jest równa ilości wody, jaką zużywamy. Pamiętajmy jednak, że instalację podlicznika należy skonsultować z właścicielem posesji i może się ona odbywać jedynie na zasadzie dobrowolności.
Montaż podlicznika nie zmienia faktu, iż przedsiębiorstwo, które dostarcza wodę, będzie wystawiało rachunek na podstawie wskazań głównego licznika, zamontowanego na przyłączu budynku. Oznacza to, iż to właściciel nieruchomości będzie zobligowany do zapłaty całej należności za zużytą wodę i odprowadzone ścieki.
Biorąc pod uwagę kwestie techniczne, więcej problemów będziemy mieć z poprowadzeniem rur instalacji kanalizacyjnej. Mają one bowiem stosunkowo dużą średnicę, przez co ich instalacja w ścianach czy podłodze nie jest taka łatwa jak w przypadku rur z wodą, oraz wymagają zachowania odpowiedniego spadku od przyboru sanitarnego do pionu.
Z powyższych względów wyodrębniając nową część mieszkalną, należy odpowiednio rozplanować usytuowanie kuchni i łazienki. Pomieszczenia te powinny znaleźć się jak najbliżej istniejących pionów. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniej długości podejść kanalizacyjnych i ich spadków gwarantujących grawitacyjny odpływ nieczystości, wówczas dobrym rozwiązaniem jest montaż urządzenia rozdrabniająco-przepompowującego.
Zastosowanie wspólnego licznika energii elektrycznej
Podobnie jak z wodomierzem można postąpić z licznikiem energii elektrycznej. Może on być wspólny, pod warunkiem że moc przyłączeniowa i wszelkie zabezpieczenia będą wystarczające, aby pokryć zwiększone zapotrzebowanie na energię. Nie ma zatem konieczności instalowania nowego licznika energii elektrycznej. Podłączenie dodatkowych obwodów elektrycznych wymusza jednak montaż nowej, większej tablicy bezpiecznikowej.
Pamiętajmy jednak o tym, że wskazania licznika energii elektrycznej nie będą rozliczane przez zakład energetyczny – dla dwóch odrębnych części domu przyjdzie jeden rachunek, co oznacza, iż mieszkańcy będą mieli jedynie świadomość, ile kilowatogodzin energii zużyli, a nie jak zużycie to rozkłada się na poszczególne części domu.
Dodatkową trudność w samodzielnym wyliczeniu rzeczywistej należności za prąd stanowią opłaty stałe (dystrybucyjne), które również wpływają na wysokość rachunku. Najbardziej sprawiedliwe wydaje się zatem rozliczenie kosztów proporcjonalnie do zużycia. Ułatwi nam to montaż podlicznika. Instalację urządzenia należy jednak skonsultować z zakładem energetycznym.
O ile instalację wodną i kanalizacyjną możemy rozprowadzić samodzielnie, wykonanie instalacji elektrycznej należy powierzyć specjaliście, czyli elektrykowi z uprawnieniami. Tylko wówczas będzie ona w pełni bezpieczna.
Osobna instalacja wodna i elektryczna
Jeżeli dokonujemy podziału domu z myślą o tym, aby jego druga część była w pełni niezależna, wówczas koniecznie musimy rozdzielić instalacje w taki sposób, aby możliwe było osobne rozliczanie kosztów zużycia wody i energii elektrycznej oraz usuwania ścieków. Ułatwi to na przykład sprzedaż lub wynajem wyodrębnionej części.
W takim przypadku podliczniki będą niewystarczającym rozwiązaniem. Konieczna będzie instalacja osobnych liczników:
1. Wodomierza – decyzję o założeniu nowego wodomierza wydaje przedsiębiorstwo wodociągowe, które obsługuje dany rejon. W tym celu musimy zwrócić się do niego z wnioskiem o określenie warunków technicznych montażu wodomierza głównego po rozdzieleniu wewnętrznej instalacji wodociągowej.
Wniosek musi być uzupełniony o kserokopię aktu własności nieruchomości, w której chcemy zamontować nowy wodomierz. Z tego też względu konieczne jest nie tylko fizyczne podzielenie domu, ale również formalne. Do wniosku dołącza się również rysunek rozdziału instalacji wodnej.
Dopiero po otrzymaniu decyzji o warunkach technicznych możemy rozpocząć montaż instalacji wodnej, trzymając się wytycznych zawartych w dokumencie. Po zakończeniu pracy należy zlecić odbiór podejścia pod wodomierz. Czynność tę przeprowadza pracownik przedsiębiorstwa wodociągowego, który oceni zgodność instalacji z wytycznymi. Jeżeli jego opinia będzie pozytywna, wówczas zamontuje on wodomierz.
Dzięki instalacji osobnych wodomierzy nie będzie żadnych problemów z rozliczeniem rachunków za wodę i odprowadzanie ścieków po podziale nieruchomości. Odbywać będzie się to bowiem na podstawie wskazań licznika właściwego dla danej części domu, zgodnie z ilością mediów zużytych przez jej mieszkańców.
2. Licznika energii elektrycznej – procedura założenia dodatkowego licznika energii elektrycznej jest podobna do tej, przez którą musimy przejść w przypadku instalacji drugiego wodomierza. Nieruchomość musi być zatem podzielona nie tylko fizycznie, ale również formalnie.
Z aktem notarialnym lub innym dokumentem, który potwierdza nasze prawo do dysponowania częścią nieruchomości, udajemy się do dostawcy energii i składamy wniosek dotyczący przyznania technicznych warunków przyłączenia. Należy do niego dołączyć szkic (rzut pionowy) budynku wraz z naniesionymi elementami orientacyjnymi, takimi jak:
- ulica,
- budynek z numerem,
- linia energetyczna,
- usytuowanie budynku w stosunku do tej linii,
- istniejące przyłącze wraz z jego opisem.
Z uwagi na fakt, iż sprawa dotyczy domu już istniejącego, ma on swoje przyłącze elektryczne, dlatego jesteśmy zmuszeni do rozdzielenia instalacji we własnym zakresie. Nie należy tego jednak robić samodzielnie i zlecić wykonanie prac fachowcom.
Zainstalują oni dodatkowe zabezpieczenia przedlicznikowe dla obydwu części domu (za zabezpieczeniem głównym budynku). Jedno zabezpieczenie zostanie połączone z istniejącą już linią wewnętrzną zasilającą (WLZ), do drugiego zaś zostanie podpięty przewód zasilający, który wyodrębni z domu drugą część mieszkalną.
Co więcej, warto pamiętać o wcześniejszym uzgodnieniu z dostawcą energii elektrycznej miejsca instalacji zabezpieczeń i dodatkowego licznika. Zgodnie z obowiązującymi przepisami licznik energii elektrycznej powinien być montowany na zewnątrz budynku. W sytuacji gdy dom, który dzielimy, został wybudowany przed ich wprowadzeniem, licznik może znajdować się wewnątrz. W takim przypadku przedsiębiorstwo energetyczne może zdecydować o jego przeniesieniu na zewnątrz.
Odrębne liczniki wody i prądu ułatwiają rozliczanie rachunków. Powinny być montowane w sytuacji, gdy chcemy, aby po podziale nieruchomości jej druga część stanowiła w pełni odrębne mieszkanie przygotowane pod sprzedaż lub wynajem. Jeżeli ma ona służyć rodzinie, montaż dodatkowych liczników nie jest konieczny, jednak ułatwia sprawiedliwe rozliczanie rachunków według faktycznego zużycia mediów.
Komentarze (0)