Intel Core i3-7100U w laptopie - Wydajność oraz specyfikacja.
Spis treści:
Wspomniany wzrost wydajności nie jest co prawda duży, bo wynosi kilka-kilkanaście procent, jednak wystarczy to, aby zauważyć zmianę szybkości ładowania systemu operacyjnego czy działania programów wymagających dodatkowej mocy obliczeniowej.
W przypadku Intel Core i3-7100U mamy do czynienia z typowym reprezentantem serii układów korzystających wyłącznie z taktowania bazowego. Nie obsługuję one technologii Turbo Boost, dlatego nie może być ono dodatkowo zwiększone. Wszystko to sprawia, że omawiany procesor posłuży przede wszystkim do obsługi podstawowych programów biznesowych, odtwarzacza multimedialnego, przeglądarki internetowej oraz niektórych gier. Spotkać można go również w laptopach konwertowalnych.
Polecane laptopy
Intel Core i3-7100U korzysta również z mocy obliczeniowej zintegrowanej jednostki graficznej HD Graphics 620. Wyróżnia się ona częstotliwością zegara mieszcząca się w przedziale 300 – 1050 MHz. Zapewnia obsługę biblioteki DirectX 12, jej wydajność sprawia natomiast, że okaże się wystarczająca do obsługi gier pokroju Diablo III, Counter Strike: GO czy The Sims 4.
Testy wydajności
Pod względem osiągów, omawiany układ jest jednym z najlepszych w swojej kategorii. Potwierdzają to rezultaty testów wydajnościowych, przeprowadzonych przy użyciu programu Cinebench R15.
- Cinebench R15 – tryb jednowątkowy – 90 punkty
- Cinebench R15 – tryb wielowątkowy – 256 punktów
Jak nietrudno się domyślić, procesor najlepiej sobie radzi w urządzeniach wyposażonych w pamięć RAM typu DDR4. Gwarantuje ona bowiem wysoką częstotliwość taktowania, która przekłada się na szybkość działania systemu. Pozytywnie ocenić należy również wyniki uzyskiwane przez układ w programie Octane V2 – wyniosły one 24098 punktów.
Do grania
Intel Core i3-7100U w najlepszej konfiguracji występuje wraz z dedykowana karta graficzną Nvidia GeForce 940M z 4GB pamięci. Taki zestaw znaleźć można między innymi w laptopie HP Pavilion 15. Pozwala on na uruchomienie takich gier jak:
- Titanfall 2 – low: 65 fps, medium: 45 fps, high: 20 fps,
- Battlefield 1 – low: 50 fps, medium: 32 fps, high: 15 fps,
- Overwatch – low: 80 fps, medium: 55 fps, high: 25 fps,
- Resident Evil 7 – low: 60 fps, medium: 30 fps, high: 12 fps,
- Rocket League – low: 105 fps, medium: 40 fps, high: 25 fps.
W innej, równie często spotykanej wersji, omawiany procesor występuje z kartą AMD Radeon R5 M430 – takie połączenie znajdziemy chociażby w laptopie Lenovo V110 z 17-calowym ekranem. Karta ta jest jednak nieco słabsza od propozycji Nvidii, dlatego pozwoli na uruchomienie nieco mniej wymagających tytułów.
Porównanie z innymi modelami
Jak już wspomnieliśmy, siódma generacja procesorów Intela zapewnia pewien wzrost wydajnościowy względem serii Skylake. Warto to potwierdzić poprzez porównanie omawianego układu ze swoim starszym odpowiednikiem. W zestawieniu weźmie udział również model AMD.
Różnica, choć mała, jest widoczne podczas pracy z wykorzystaniem mocy dwóch fizycznych rdzeni. Wszystko to sprawia, że warto zainteresować się laptopami wyposażonymi w procesor Kaby Lake, zwłaszcza że ich ceny nie są przesadnie wysokie. Bardzo dobrze sprawdzą się zarówno w pracy, jak i podczas gry czy oglądania filmów.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Lenovo - Laptopy Apple - Laptopy HP - Laptopy Dell
Komentarze (1)
Jedyną wadą tego laptopa jest ograniczenie temperaturowe narzucone przez BIOS producenta na poziomie 61°C co niestety w lato uniemożliwia normalne granie na tym laptopie.
Dodatkowo chłodzenie tego laptopa ma dziurę dokładnie w miejscu iGPU czyli HD 620 więc zintegrowana karta graficzna Intela nie jest niczym chłodzona.