Intel Core i3-8100 - dane techniczne. Czy warto?
Analizując specyfikację techniczną nowego procesora, zauważyć należy przede wszystkim to, że został on wyposażony w aż 4 fizyczne rdzenie, co w przypadku rodziny Intel Core i3 jest niespotykane. Samo to zapowiada, że mamy do czynienia z procesorem o co najmniej przyzwoitych parametrach.
Polecane procesory Intel
Potwierdzeniem tego jest zresztą częstotliwość taktowania nowego układu, wynosząca 3600 MHz. Pod względem taktowania turbo nic w serii się nie zmieniło – nadal nie występuje, dlatego zwolennicy maksymalizacji mocy obliczeniowej powinni zainteresować się układami Intel Core i5 lub Intel Core i7. Oczywiście nie oznacz to wcale, że Intel Core i3-8100 okaże się zbyt słaby w ramach codziennego użytkowania. Wręcz przeciwnie. Jak utrzymuje producent, sprawdzi się on doskonale zarówno w komputerach „domowych”, jak i w warunkach biurowych.
Odpowiada za to między innymi wysoka pamięć podręczna, która na trzecim poziomie wynosi aż 6 MB. Parametry te gwarantują skuteczną obsługę wielu programów i aplikacji, także tych specjalistycznych. Warto podkreślić, że ósma generacja procesorów Intela ma stanowić pewną ewolucję dotychczas wykorzystywanych technologii – mamy tu więc do czynienia z ulepszoną litografią 14 nm i gniazdem 1151.
W porównaniu z układami poprzedniej generacji (Kaby Lake), doszło do wzrostu poboru mocy – współczynnik TDP procesora i3-8100 wynosi bowiem 65 W (w przypadku i3-7100 było to 51 W). Na koniec warto podkreślić, że z układem została zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 630, której taktowanie mieści się w przedziale od 350 do 1100 MHz. Jest to bardzo przyzwoita jednostka, pozwalająca na obsługę kilku nowych gier (oczywiście mowa o produkcjach wyróżniających się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi).
Testy wydajności
Chcąc jednoznacznie ocenić ewolucję procesorów Intela, należy rzucić okiem na wyniki uzyskiwane przez nie w programach diagnostycznych.
- Cinebench R15 – tryb jednowątkowy – 153 punkty,
- Cinebench R15 – tryb wielowątkowy – 567 punktów.
Dane z programu Cinebench wystarczają, by potwierdzić, że mamy do czynienia z bardzo przyzwoitym układem, który powinien spełnić oczekiwania klientów domowych i biznesowych. Warto podkreślić przede wszystkim to, że i3-8100 doskonale radzi sobie podczas pracy z wykorzystaniem wszystkim rdzeni.
Do grania
Czy w związku z tym omawiany układ może zostać wykorzystany do obsługi gier komputerowych? Jeżeli zakupimy komputer wyposażony wyłącznie w zintegrowaną jednostkę graficzną, będziemy musieli ograniczyć się do produkcji wiekowych oraz tych, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Karta powinna poradzić sobie z takimi grami jak Rocket League, Team Fortress 2 czy Farming Simulator 17.
Chcąc zwiększyć swoje możliwości, należy rozglądnąć się za maszyną wyposażoną w kartę dedykowaną. Testowane konfiguracje z kartami Nvidia GeForce GTX 10 pozwalają na stabilną, bezproblemową obsługę nowych gier na wysokich detalach graficznych. Omawiany procesor poradzi sobie z tytułami pokroju Mass Effect: Andromeda, Hellblade: Senua's Sacrifice czy Battlefield 1.
Porównanie z innymi modelami
Na koniec warto jeszcze sprawdzić, jak układ i3-8100 radzi sobie na tle modeli z serii Kaby Lake oraz jednego procesora od konkurencji, czyli AMD Ryzen 3 1200.
Porównując ze sobą dwa modele Intela, wyraźnie widać, jak wiele zmieniły dwa dodatkowe rdzenie. Układ i3-8100 w ramach pracy wielowątkowej bije swojego poprzednika na głowę. Ma to znaczenie przede wszystkim podczas obsługi szczególnie wymagających programów. Różnice między omawianym procesorem a propozycją konkurencji (AMD Ryzen 3 1200) są niewielkie – mowa tu zarówno o specyfikacji technicznej, jak i testach wydajności oraz obsłudze programów i aplikacji.
Gwarantują one bardzo zbliżoną wydajność, zwłaszcza biorąc pod uwagę obsługę nowych gier komputerowych. Podsumowując, Intel Core i3-8100 jest naprawdę godny polecenia – jest doskonałym przykładem dobrze wykonanej ewolucji technologicznej.
Znajdziesz w Morele
Procesory - Karty graficzne - Pamięci RAM - Płyty główne - Procesory AMD
Komentarze (0)