Intel Core i5-8400T - wydajność oraz specyfikacja
Spis treści:
Jego specyfikacja techniczna zapewnia wysoką kulturę pracy przy zachowaniu więcej niż przyzwoitej wydajności. Dzięki temu, montowane są w maszynach o zróżnicowanym zastosowaniu. Mowa tu zarówno o komputerach biurowych, jak i domowych oraz przystosowanych do obsługi gier PC i bardziej zawansowanych programów.
Polecane procesory
Intel Core i5-8400T – specyfikacja
- Architektura – Coffee Lake
- Typ - stacjonarny
- Litografia – 14 nm
- Liczba rdzeni – 6
- Liczba wątków – 6
- Bazowa częstotliwość taktowania – 70 GHz
- Częstotliwość taktowania turbo – 30 GHz
- Pamięć podręczna L3 – 9 MB
- TDP – 35 W
- Zintegrowana jednostka CPU – Intel UHD Graphics 630
- Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 64 GB, DDR4-2666
- Cena – 864,43 zł
Intel Core i5-8400T – zastosowanie
Przedstawione wyżej dane techniczne mogą robić wrażenie. Są one jednak typowe dla procesorów Intela ósmej generacji – wyróżniają się one bowiem zwiększoną liczbą rdzeni i obsługiwanych wątków, dzięki temu, w porównaniu z układami starszymi, lepiej sprawdzają się podczas obsługi programów specjalistycznych czy też bardziej wymagających gier.
Sześciordzeniowy i sześciowątkowy procesor Intel Core i5-8400T wyróżnia się szerokim zakresem taktowania. W trybie bazowym częstotliwość wynosi 1700 MHz, jednak w ramach trybu turbo może ona zostać podbita aż do poziomu 3300 MHz. Pokazuje to, jak uniwersalny może być to układ. Nic więc dziwnego, że kierowany jest do tak szerokiej grupy potencjalnych odbiorców. Uzupełnieniem specyfikacji jest 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.
Układy Intela ósmej generacji korzystają przeważnie ze zintegrowanej jednostki graficznej Intel UHD Graphics 630, której taktowanie rdzenia mieści się w przedziale od 300 do 1150 MHz. Jak na kartę ze współdzieloną pamięcią, zapewnia ona całkiem przyzwoite działanie. Warto podkreślić, że poradzi sobie z obsługą niektórych gier. Mowa o produkcjach wiekowych oraz takich, które wyróżniają się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi. Na liście znajdą się takie gry jak Rocket League czy też Diablo III.
Intel Core i5-8400T – wydajność
Nie da się określić faktycznych możliwości układu CPU bez przeprowadzenia odpowiednich testów wydajnościowych. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na wyniki uzyskiwane na platformie Cinebench R15.
Omawiany procesor w tym programie otrzymał średnio 139 punktów w trybie jednowątkowym i aż 696 punktów w trybie wielowątkowym. Są to rezultaty więcej niż przyzwoite, wskazujące na to, że układ poradzi sobie z obsługą bardzo zróżnicowanych programów. Co ważne, jest on montowany w bardzo zróżnicowanych maszynach, także tych dysponujących dedykowanymi jednostkami graficznymi.
Intel Core i5-8400T – porównanie z innymi modelami
Cena przedstawionego wyżej układu nie należy do najwyższych, jednak nie można powiedzieć również, że jest niska. Przed dokonaniem wyboru, warto więc jeszcze porównać procesor z innymi modelami, tak aby mieć pewność, że warto na niego postawić.
Porównanie procesorów
Warto zauważyć, że w porównaniu z modelem podstawowym, wydajność układu i5-8400Y jest nieco niższa. Przegrywa on także z procesorem konkurencji, którego współczynnik TDP także nie został obniżony. Ostateczna decyzja związana z wyborem urządzenia musi więc uwzględniać indywidualne potrzeby oraz rodzaj programów, które mają być obsługiwane.
Intel Core i5-8400T – w jakich komputerach
Omówiony procesor montowany jest w maszynach energooszczędnych, których zastosowanie jest jednak bardzo szerokie. Znajdziemy go zarówno w modelach typowo biznesowych, przystosowanych do użytku biznesowego, jak i również w konfiguracjach radzących sobie z obsługą gier czy też bardziej wymagających programów projektowych. Wszystko to sprawia, że układ Intel Core i5-8400T jest wart zainteresowania - zwłaszcza mając na uwadze jego niski współczynnik TDP.
Znajdziesz w Morele
Obudowy - Karty graficzne - Płyty główne - Pamięci RAM - Procesory AMD
Komentarze (0)