Intel Core i7-6700 - wydajność oraz specyfikacja
Spis treści:
Ten desktopowy układ montowany jest przeważnie w laptopach o uniwersalnym zastosowaniu. Sprawdzi się w pracy, podczas oglądania filmów, surfowania po sieci czy też w grach komputerowych. Znajduje się niejako pomiędzy modelami niskonapięciowymi a typowo gamingowymi.
Polecane procesory Intel
Intel Core i7-6700 – specyfikacja
- Architektura - Skylake
- Typ - stacjonarny
- Litografia – 14 nm
- Liczba rdzeni – 4
- Liczba wątków – 8
- Bazowa częstotliwość taktowania – 40 GHz
- Częstotliwość taktowania turbo – 00 GHz
- Pamięć podręczna L3 – 8 MB
- TDP – 65 W
- Zintegrowana jednostka CPU – Intel HD Graphics 530
- Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 64 GB, DDR4-2133
Intel Core i7-6700 - zastosowanie
Premiera omawianego procesora miała miejsce już ponad 4 lata temu. Od tego momentu na rynku pojawiły się układy generacji siódmej i ósmej. Otwartym pozostaje więc pytanie, czy nadal warto w niego inwestować.
Biorąc pod uwagę wyłącznie wydajność, wydaje się, że i7-6700 w dalszym ciągu zapewni obsługę wielu zróżnicowanych programów. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ dysponuje częstotliwością taktowania na poziomie 3400 MHz w trybie bazowym. W przypadku obsługi szczególnie wymagającego oprogramowania i uruchomienia trybu turbo, wartość ta może zostać podbita do poziomu aż 4000 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3).
Sama specyfikacja pokazuje, że i7-6700 wciąż potrafi wiele. Warto podkreślić, że dysponuje on również zintegrowaną jednostką graficzną Intel HD Graphics 530. W jej przypadku obecne możliwości nie przystają do wymagań stawianych przez zaawansowane programy i nowe gry. Jeśli więc zależy nam na czymś więcej, powinniśmy celować w komputery dysponujące dedykowanymi jednostkami graficznymi.
Warto podkreślić, że procesor Intel Core i7-6700 często montowany jest w komputerach dla profesjonalistów, które służą do obsługi programów graficznych, projektowych, a także do obróbki wideo.
Intel Core i7-6700 – wydajność
Skoro przedstawiliśmy już charakterystykę układu, warto przejść do analizy rozmaitych testów, które doskonale pokazują, jaką są jego rzeczywiste możliwości. Najciekawiej prezentują się rezultaty uzyskiwane w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym procesor uzyskał 171 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym aż 816 punktów.
Dla porównania, model nowszy, a mianowicie i7-7700, w tych samych testach otrzymał kolejno 186 i 901 punktów. Różnica nie jest więc duża. Dzięki temu wciąż możemy liczyć na bardzo przyzwoitą pracę z użyciem omawianego układu.
Jeżeli natomiast chodzi o zintegrowaną jednostkę graficzną, wyniki prezentują się gorzej. Jej wydajność pozwoli na obsługę wyłącznie gier wiekowych oraz takich, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Dla przykładu podać można Diablo III, CS: GO oraz Dota 2 Reborn.
Intel Core i7-6700 – porównanie z innymi modelami
Dla pełnego obrazu obecnych możliwości przedstawionego wyżej procesora, warto dokonać małego porównania z układami nowszymi. Dzięki temu dowiemy się, czy powinniśmy się nim jeszcze zainteresować.
Porównanie procesorów
W porównaniu z procesorami nowszymi (model i7-7700 jest z 2017 roku a AMD Ryzen 5 2400G z 2018 roku) wypada bardzo przyzwoicie. Okazuje się nieco tylko słabszy w trybie jednowątkowym, a w wielowątkowym potrafi więcej niż procesor AMD.
Intel Core i7-6700 – w jakich komputerach?
Jak już wspominaliśmy, omawiany układ często znajduje zastosowanie w komputerach dla profesjonalistów. Wspomnieć należy przede wszystkim maszyny firmy Fujitsu. Mowa głównie o serii Celsius W550 i ESPRIMO P957 E94+. Co ciekawe, komputery te korzystają wyłącznie ze zintegrowanych kart graficznych. Dość łatwo można je jednak rozbudować o kolejne podzespoły, w tym dedykowaną jednostkę GPU.
Procesor Intel Core i7-6700 to sprzęt niezwykle uniwersalny. Choć jego premiera miała miejsce ponad 4 lata temu, nadal zapewnia więcej niż przyzwoitą wydajność. Wszystko ro sprawia, że warto się nim zainteresować.
Znajdziesz w Morele
Procesory - Pamięci RAM - Płyty główne - Procesory Intel - Intel Core i5
Komentarze (0)