Intel Core i7-6820HQ w laptopie - Wydajność oraz specyfikacja.

| 0 Komentarzy
Procesory Intela oznaczone symbolem HQ wykorzystywane są przede wszystkim w laptopach przeznaczonych do gier. Niektóre modele przygotowane zostały jednak do użytku profesjonalnego – jednym z nich jest i7-6820HQ.

Omawiany procesor można spotkać w urządzeniach, które mają służyć przede wszystkim do obsługi programów specjalistycznych i projektowych. Mowa w tym miejscu nie tylko o oprogramowaniu graficznym oraz przeznaczonym do obróbki filmów i dźwięku, ale także o programach typu AutoCAD. Z tego też względu, Intel Core i7-6820HQ znajduje się często w konfiguracjach, które korzystają z mocy dedykowanych kart graficznych z serii Nvidia Quadro. O tym jednak w dalszej części tekstu.

Polecane laptopy

Jeżeli chodzi o wydajność układu, jest ona bardzo wysoka. Dysponuje on czteroma fizycznymi rdzeniami, które obsługują do ośmiu wątków. Zwrócić uwagę warto także na wysoką częstotliwość taktowania, która w trybie bazowym wynosi 2700 MHz, natomiast dzięki wykorzystaniu technologii turbo boost, może zostać zwiększona do maksymalnie 3600 MHz.

Mocną stroną i7-6820HQ jest bez wątpienia jego pamięć podręczna, która na trzecim poziomie (L3) wynosi aż 8 MB. Pod tym względem, opisywany procesor znajduje się w czołówce swojej kategorii. Oczywiście zwiększona wydajność przekłada się na dość spory pobór mocy – współczynnik TDP układu wynosi bowiem 45 W. Wymaga on więc sprawnego chłodzenia. W przeciwnym razie będzie nagrzewał się ponad miarę.

Ostatnią istotną kwestią techniczną jest to, że procesor dysponuje jednostką graficzną Intel HD Graphics 530. Częstotliwość taktowania jej rdzenia mieści się w przedziale od 350 do 1050 MHz, co jest dobrym wynikiem, jednak pamiętajmy, że prawdziwa moc Intel Core i7-6820HQ może zostać wykorzystana wyłącznie w przypadku połączenia go z kartą dedykowaną.

Testy wydajności

Premiera recenzowanego procesora miała miejsce prawie dwa lata temu, dlatego niektórym może się wydawać, że nie jest on już w stanie uporać się z dzisiejszymi programami. Wątpliwości w tym względzie rozwiewają jednak wyniki testów wydajności.

  • Cinebench R15 – tryb jednowątkowy – 153 punktów,
  • Cinebench R15 – tryb wielowątkowy – 704 punktów.

Przedstawione rezultaty plasują i7-6820HQ na wysokiej półce jakościowej w segmencie procesorów czterordzeniowych. Oznacza to, że jego wydajność spełni oczekiwania sporej grupy odbiorców.

Do grania

Decydując się na zakup laptopa z omawianym układem, należy zastanowić się, jakiego dokładnie urządzenia szukamy. Jeżeli bowiem zależy nam na modelu przeznaczonym do obsługi wspomnianych programów o specjalistycznym charakterze, powinniśmy zdecydować się na konfiguracje wyposażone w grafikę Nvidia Quadro (najczęściej spotykanymi modelami są Quadro M1000M, M2000M oraz M3000M) lub karty AMD Radeon Pro 455 i 460.

Ich wydajność sprawdza się bowiem przede wszystkim podczas pracy właśnie z takimi programami. Na rynku dostępne są jednak również wersje laptopów, które oprócz i7-6820HQ, posiadają kartę Nvidia GeForce 940MX. Jest to jednostka o bardziej uniwersalnym charakterze, dlatego sprawdzi się również w wielu grach. Jakich dokładnie?

  • Rocket League – low: 105 fps, medium: 40 fps, high: 28 fps,
  • Resident Evil 7 – low: 65 fps, medium: 35 fps, high: 20 fps,
  • Farming Simulator 17 – low: 140 fps, medium: 90 fps, high: 40 fps,
  • Civilization VI – low: 55 fps, medium: 30 fps, high: 15 fps,
  • Battlefield 1 – low: 50 fps, medium: 32 fps, high: 18 fps.

Konfiguracje wyposażone w kartę GeForce 940MX występują przede wszystkim w laptopach Lenovo, natomiast wersje profesjonalne z jednostkami Quadro, spotkać można w takich urządzeniach jak Apple Macbook Pro 15, Fujitsu Celsius H760, Dell Precision M7510 oraz HP ZBook 17 G3. Ceny tych laptopów wahają się od 8 do nawet 11 tysięcy złotych.

Porównanie z innymi modelami

Procesorów o przeznaczeniu profesjonalnym i ze zwiększoną wydajnością jest oczywiście w ofercie Intela więcej. Poniżej przedstawiamy porównanie trzech z nich.

Intel Core i7-6820HQ to bardzo wydajny układ, który doskonale radzi sobie w warunkach zwiększonego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Do jego zalet należą nie tylko odpowiednie parametry techniczne, ale również fakt, że występuje w wielu konfiguracjach sprzętowych, nastawionych na realizację zróżnicowanych zadań.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.