Intel Core i7-7820HQ w laptopie - Wydajność oraz specyfikacja.

| 0 Komentarzy
Czterordzeniowe i ośmiowątkowe procesory z serii Intel Core i7 wykorzystywane są w laptopach gamingowych oraz przeznaczonych do pracy w programach specjalistycznych. Jednym z najnowszych układów tego typu jest i7-7820HQ.

Omawiany układ należy do serii Kaby Lake, czyli siódmej (najnowszej) generacji urządzeń Intela. Wyróżnia się on nieco zwiększona wydajnością względem jego odpowiedników z generacji szóstej. Podwyższeniu uległa przede wszystkim częstotliwość taktowania (o kilkaset MHz). W przypadku Intel Core i7-7820HQ wynosi ona 2900 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3900 MHz. Wyższymi wartościami mogą pochwalić się wyłącznie procesory z odblokowanym mnożnikiem oraz dysponujące większa liczbą fizycznych rdzeni.

Polecane laptopy

Na uwagę zasługuje również pamięć podręczna układu, która na trzecim poziomie (L3) wynosi aż 8 MB. Gwarantuje ona więc bardzo szybkie działania najczęściej wykorzystywanych programów. Oczywiście tak wysokie parametry techniczne sprawiły, że procesor generuje spore obciążenia, a podczas pracy na najwyższych obrotach wytwarza wysokie temperatury.

Wszystko to sprawia, że występuje on przeważnie w laptopach o powiększanych obudowach, które dodatkowo korzystają z zaawansowanych układów chłodzenia. Dzięki temu praca laptopa jest stabilna.

Wraz z omawianym układem zintegrowana została jednostka graficzna Intel HD Graphics 630. Wyróżnia się taktowaniem rdzenia na poziomie 300 MHz w trybie bazowym i do 1150 MHz w trybie turbo. Są to całkiem przyzwoite wartości, jednak trzeba pamiętać, że i7-7820HQ montowany jest w urządzeniach dysponujących dedykowanymi kartami graficznymi. Możliwości ich wykorzystania jest, rzecz jasna, dużo szersza.

Testy wydajności

Działanie samego procesora robi wrażenie – w testach przeprowadzanych w popularnych programach diagnostycznych osiąga on wyniki, które plasują go na najwyższej półce jakościowej.

  • Cinebench R15 – tryb jednowątkowy – 163 punkty,
  • Cinebench R15 – tryb wielowątkowy – 749 punktów.

Do grania

Warto podkreślić, że i7-7820HQ stosowany jest w laptopach przeznaczonych do użytku profesjonalnego. Z tego też względu korzystają one głównie z kart z serii Nvidia Quadro, które przygotowane zostały specjalnie do obsługi programów o charakterze specjalistycznym (np. AutoCAD). Najmocniejszą z nich jest bez wątpienia Quadro M2200, która dysponuje 4 GB pamięci GDDR5 oraz wysokimi parametrami technicznymi. Dzięki temu jest ona w stanie obsłużyć również wiele nowych gier komputerowych.

  • For Honor – low: 80 fps, medium: 55 fps, high: 48 fps,
  • Battlefield 1 – low: 140 fps, medium: 105 fps, high: 50 fps,
  • Wiedźmin 3 – low: 115 fps, medium: 70 fps, high: 40 fps,
  • BioShock Infinite – low: 230 fps, medium: 175 fps, high: 150 fps,
  • Ghost Recon Wildlands – low: 85 fps, medium: 40 fps, high: 34 fps.
 

Procesor i7-7820HQ wraz z kartą Nvidia Quadro M2200 występuje między innymi w laptopach Lenovo ThinkPad P51. Są to 15-calowe urządzenia przystosowane do pracy profesjonalnej. Podobnie jest w przypadku modeli HP Zbook Studio G4, w których znaleźć można nieco słabszą kartę Quadro M1200.

Porównanie z innymi modelami

Wybór laptopa pod względem wykorzystywanego procesora nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza że oferta rynkowa jest bardzo szeroka. Żeby ułatwić Wam nieco zadanie, postanowiliśmy porównać omawiany model z dwoma innymi.

Procesorem Intel Core i7-7820HQ powinni zainteresować się przede wszystkim ci, którzy szukają profesjonalnego laptopa pozwalające na obsługę specjalistycznych programów projektowych, graficznych lub do obróbki dźwięku i filmów.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.