Intel Core i9 czy i7 - jaki procesor wybrać? Na co zwrócić uwagę?

| 1 Komentarz
Planujesz zakup nowego komputera? W naszym artykule podpowiadamy, jaki procesor wybrać.

Które procesory są lepsze i9 czy i7?

Który sprawdzi się lepiej podczas grania, a który podczas obróbki wideo? Procesory Intel Core osiągnęły ogromną popularność na całym świecie. Sprawdzają się w laptopach biznesowych, komputerach prywatnych, czy też w komputerach dla graczy. Użytkownicy są przyzwyczajeni do intuicyjnej numeracji modeli procesorów marki Intel. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem i9 vs i7, warto wiedzieć, że im wyższa jest numeracja, tym wyższe są osiągi.

Polecane procesory Intel

Modele procesorów Intel Core i7 zazwyczaj korzystają z 8 lub 10 rdzeni. Procesory i9 przeznaczone są dla profesjonalistów oraz dla graczy. Mogą mieć od 10 do 18 rdzeni fizycznych, gwarantujących maksymalną wydajność. Aby wybrać odpowiedni procesor do komputera, zastanów się, do jakich celów chcesz go wykorzystać. Komputer przeznaczony do gier, musi być wyposażony w co najmniej 4-rdzeniowy procesor o taktowaniu 3,5 Hz. Takie parametry posiada zarówno procesor Intel Core i7, jak i i9.
Jeśli masz duży budżet, zastanów się nad kupnem najnowszego sprzętu. Seria Intel Core i9 obsługuje najbardziej wymagające gry. Są to procesory wysokiej klasy z największą liczbą rdzeni, pracujące wielowątkowo. To wprawdzie najwyższa półka cenowa, jednak zyskujesz ogromną pamięć podręczną. Komputery tego typu polecane są do pracy z animacjami 3D, a także do obróbki zdjęć oraz filmów. Jeżeli poszukujesz komputera do zastosowań domowych, jak np. obsługa pakietów biurowych, dobrym wyborem będzie seria i7.
Do profesjonalnego użytku polecane są zarówno procesory Intel Core i7, jak i Intel Core i9. Te procesory spełniają wymagania najbardziej zaawansowanego oprogramowania do montażu filmów lub tworzenia i obróbki grafiki. Sprawdzają się również w trakcie wykonywania skomplikowanych obliczeń oraz analiz. Zwróć również uwagę na pozostałe równie istotne parametry, takie jak: pamięć podręczna, częstotliwość taktowania oraz rodzaj zastosowanej architektury.

Na co zwrócić uwagę wybierając procesor Intel Core i9 lub i7?

Wśród procesorów firmy Intel znajdziesz różne modele, symbole oraz oznaczenia CPU.


Intel Core i3 ‒ są procesorami przeznaczonymi dla mniej wymagających użytkowników. Jeśli czasami poświęcasz swój czas na gry i multimedia, te jednostki świetnie się sprawdzą. Najnowsze wersje mają 4 rdzenie oraz 8 wątków. Starsze wersje posiadały 2 rdzenie fizyczne i 4 logiczne.

Intel Core i5 ‒ to procesory doceniane przez graczy, ich cena jest proporcjonalna do wydajności. Intel 10. generacja ma 6 rdzeni oraz 12 wątków.

Intel Core i7 ‒ była to seria najwydajniejszych procesorów konsumenckich, aż do momentu pojawienia się na rynku i9. Najnowsze modele, które należą do 10. generacji, mają 8 rdzeni oraz 16 wątków. Idealnie sprawdzą się jako serce komputera do amatorskiej obróbki wideo lub renderowania grafik.

Intel Core i9 ‒ jest to najnowsza seria procesorów, dostępna w Intel 8. generacji i 9. generacji. Jednakże dopiero model i9-9900K zadebiutował jako procesor konsumencki. Przynależą tutaj jednostki, które mają aż 18 rdzeni i 36 wątków. Są przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy zajmują się profesjonalną obróbką filmów i zdjęć, streamowanie wideo oraz tworzeniem grafik 3D.

Bardzo ważną kwestią, na którą należy także zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej jednostki do komputera, są oznaczenia procesorów Intel. Na pierwszy rzut oka mogą one wyglądać jak przypadkowy zbiór liter oraz cyfr, jednakże każda z nich ma inne znaczenie. Wiesz już, co oznacza Intel Core i7, zatem warto przyjrzeć się przykładowej nazwie tej serii procesorów: Intel Core i7-8650U. Jak interpretować oznaczenia procesorów Intel?

K ‒ odblokowany mnożnik procesora, a więc możesz go podkręcić.

X ‒ odrębna rodzina procesorów do platform HEDT (High-End Desktop).

T ‒ niższy pobór mocy i mniejsza wydajność.

U ‒ procesor ultraniskonapięciowy.

Y ‒ procesor niskonapięciowy.

H ‒ bardzo wydajna grafika (układ zintegrowany).

G ‒ w urządzeniach przenośnych oznacza to, że zawierają one zewnętrzną kartę graficzną.

F ‒ jest to procesor bez zintegrowanego układu graficznego.
Możesz również spotkać się z innymi oznaczeniami:

HK ‒ bardzo wydajna grafika i odblokowany mnożnik.

HQ ‒ grafika o wysokiej wydajności oraz czterordzeniowy procesor (w jednostkach mobilnych).

Kolejną ważną kwestią, z którą warto się zapoznać, są rdzenie i wątki. To właśnie od nich zależy wydajność układu. W najpopularniejszych procesorach znajdziesz od 4 do 8 rdzeni. Im jest ich więcej, tym lepiej, jednak wiele zależy od ich wydajności, na którą składa się architektura procesorów Intel Corei7 oraz i9. Wątki, nazywane także rdzeniami logicznymi, są nieco mniej istotne. Liczba wątków równa się liczbie rdzeni.

Przeglądając specyfikację, przyjrzyj się również temu, jakie zegary są podane w procesorach Intel Core i7 i i9 ‒ bazowe czy w trybie turbo. Bazowe taktowanie rdzenia wynosi ok. 3,0 ‒ 4.0 GHz, natomiast w trybie turbo 4,20 ‒ 5 GHz. Wybieraj procesory, które mają najwyższe taktowanie.
Kolejnym istotnym parametrem jest pamięć cache, czyli mini dysk, w którym procesor przechowuje dane potrzebne w najbliższej przyszłości. W procesorach Intel Core i7 oraz i9 można wyróżnić trzy poziomy pamięci: L1, L2 i L3. Ta ostatnia jest pamięcią najdalszą, czas dostępu do niej jest najdłuższy, jest ona również najbardziej pojemna. Istnieje również czwarty poziom L4. Obecnie procesory mają od 2 MB do 72 MB pamięci cache, Wartości te można liczyć w setkach w przypadku Threadripperów.

Porównanie procesorów Intel Core i9 i i7. Czym różnią się procesory i9 od i7?

i7 vs i9 ‒ który najnowszy procesor Intel wybrać dla profesjonalisty? Procesory Intel Core i7 często wybierane są przez graczy, ponieważ jest to bardzo wydajna propozycja CPU. W tej serii można znaleźć 8 lub 6 rdzeni, 16 lub 12 wątków oraz 16 MB pamięci cache. Dzięki skutecznej technologii Turbo Boost 3.0 przetaktujesz jego zegar do 5,1 GHz lub więcej. Do swojej dyspozycji masz również technologie, które będą pomocne podczas szybszego streamowania rozgrywek.

Najnowsza generacja Haswell wykorzystuje podstawkę LGA 1150. Jest to propozycja przeznaczona dla osób, które wykonują na komputerze bardziej wymagające zadania niż przeglądanie Internetu czy praca z arkuszami kalkulacyjnymi.

Obecnie na rynku dostępne są procesory Core i7 z rodziny Haswell-LGA1150 oraz Ivy Bridge-E LGA2011. Te pierwsze są bardziej popularne ze względu na ich niższą cenę. Haswell to czwarta generacja procesorów Intel Core i7. Niedawno Intel dodał do swojej oferty kilka nowych modeli, do wyboru jest kilka jednostek.

Procesor Intel Core i9 10. generacji określany jest mianem króla wydajności we wszystkich najnowszych grach. Procesory te mają 10 lub 8 rdzeni oraz 16 lub 20 wątków i 16 MB pamięci cache. Zegar osiąga maksymalną prędkość 5.3 GHz. Seria ta zapewnia maksymalną wydajność oraz optymalną równowagę częstotliwości rdzeni i wątków. Zaktualizowane zostało również wsparcie dla szerokopasmowych łącz i urządzeń.

Funkcje Hyper-Threading oraz Thermal Velocity Boost umożliwiają niesamowitą rozgrywkę zaraz po uruchomieniu najnowszych gier. Bez problemu uporasz się również z zaawansowaną obróbką wideo oraz tworzeniem grafiki. Zarówno procesor Intel Core i7, jak i Intel Core i9 sprawdzą się podczas gier. Jeśli poszukujesz jednostki do codziennej, profesjonalnej pracy z montażem i obróbką zdjęć oraz wideo, lepszym wyborem może okazać się jednak i9, ponieważ gwarantuje maksymalną wydajność. Przed zakupem możesz wykonać takie porównanie procesorów Intel i wybrać idealny do Twoich potrzeb.

3,0
12 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Większej paplaniny która nie prowadzi do żadnych logicznych wniosków to dawno nie czytałem
Specjalista Morele | 11:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.