Intel HD Graphics 400 w laptopie - Wydajność oraz specyfikacja.

| 0 Komentarzy
Zintegrowane układy graficzne architektury Braswell spotykane są głównie z laptopach z niskiej półki cenowej, korzystających z procesorów o bardzo niskim poborze energii. Nie inaczej jest w przypadku modelu Intel HD Graphics 400.

Występuje ona z dwoma procesorami – Intel Celeron N3060 oraz Intel Atom x5-Z8550. Oba wyróżniają się dość ograniczoną wydajnością, jednak to drugi z nich wyróżnia się lepszymi osiągami. W rzeczywistości jednak są to zestawy przeznaczone przede wszystkim do obsługi podstawowych programów – pakietu biurowego, przeglądarki internetowej czy tej odtwarzaczy multimedialnych.

Polecane laptopy

Co prawda omawiana karta graficzna pozwoli również na uruchomienie niektórych gier, jednak będą to głównie produkcje wiekowe, a także wyróżniające się niskimi wymaganiami sprzętowymi, co udowodnimy w dalszej części tekstu.

Pewnego rodzaju ograniczenie HD Graphics 400 potwierdza również fakt obsługiwania biblioteki DirectX w wersji 11, czyli nie najnowszej. Częstotliwość taktowania rdzenia również nie jest wysoka, ponieważ mieści się w przedziale 320 – 640 MHz.

Testy wydajnościowe

Fakt, iż omawiana karta graficzna nie jest przeznaczona do zadań specjalnych potwierdzają testy wydajnościowe, przeprowadzone przy użyciu popularnych programów diagnostycznych.

  • 3DMark Ice Storm Standard Graphics – 23344 punktów,
  • 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics – 20535 punktów,
  • 3DMark Ice Storm Extreme Graphics – 14334 punktów,
  • 3DMark Performance GPU – 400 punktów.

Ich wyniki prezentują się bardzo mizernie. Karta charakteryzuje się osiągami zbliżonymi do tych uzyskiwanych przez jednostkę AMD Radeon HD 8210, która swoją premierę miała ponad 4 lata temu. Jeżeli więc zależy Wam na wyższej wydajności, powinniśmy poszukać czegoś lepszego.

Do grania

Jak już wspomnieliśmy, Intel HD Graphics 400 występuje wraz z dwoma niezbyt wydajnymi procesorami. Oznacza to, że nie jest ona w stanie zagwarantować obsługi nowych gier komputerowych. Nie radzi sobie ona nawet z tytułami, które swoją premierę miały 4, 5 czy 6 lat temu, co potwierdza poniższa lista.

  • The Elder Scrolls V: Skyrim – low: 20 fps, medium: 10 fps, high: 5 fps,
  • Overwatch – low: 20 fps, medium: 8 fps, high: 3 fps,
  • BioShock Infinite – low: 20 fps, medium: 12 fps, high: 7 fps,
  • Tomb Raider 2013 – low: 25 fps, medium: 16 fps, high: 9 fps,
  • Asphalt 8: Airborne – low: 30 fps, medium: 20 fps, high: 8 fps.

Wszystko to sprawia, że omawiana jednostka może jedynie posłużyć do obsługi klasyku z poprzedniego dziesięciolecia, a także gier starszych. Laptopy, w których Intel HD Graphics 400 pojawia się najczęściej, to: Acer Aspire ES1-531, Lenovo IdeaPad 110 oraz Lenovo Yoga 300.

Mowa oczywiście o ich najsłabszych wersjach, które kuszą przede wszystkim bardzo niską ceną, oscylująca w granicach 1000-1500 złotych.

Porównanie z innymi modelami

Na koniec warto jeszcze sprawdzić, jak omawiana karta radzi sobie na tle innych modeli. W tym celu porównaliśmy ją z propozycją od AMD oraz nowszą jednostką Intela.

Powyższe zestawienie pokazuje, że warto zainwestować nieco więcej na kartę o wyższych parametrach. Jeżeli zaś chodzi o Intel HD Graphics 400, zainteresuje ona przede wszystkim osoby poszukujące taniego laptopa, który zapewni obsługę wszystkich najbardziej podstawowych programów i aplikacji.

Udostępnij
4,6
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.