Intel HD Graphics 500 w laptopie - Wydajność oraz specyfikacja.
Omawiana jednostka GPU należy do kategorii kart wyróżniających się niskim poborem energii oraz raczej przeciętnymi osiągami, zwłaszcza że pojawia się ona wraz z procesorami Intel Celeron, a konkretnie z modelami N3350 oraz N3450.
Są to układy niskonapięciowe, których współczynniki TDP osiągają wartość 6 W. Mają więc zagwarantować obsługę podstawowych programów przy niewielkim obciążeniu sprzętu. Podobnie jest w przypadku HD Graphics 500. Częstotliwość taktowania rdzenia karty wynosi 300 MHz w trybie bazowym i zaledwie 700 MHz w trybie turbo.
Polecane laptopy
Pomimo bardzo przeciętnej wydajności, obsługuje bibliotekę DirectX w wersji 12. Osoby zainteresowane laptopami pracującymi na Intel HD Graphics 500 powinni jednak zrezygnować z uruchamiania szczególnie wymagających programów i gier.
Testy wydajności
Potwierdzają to zresztą wyniki uzyskiwane przez kartę w programach diagnostycznych 3DMark. Prezentują się one raczej mizernie.
- 3DMark Cloud Gate Standard Graphics – 3052 punktów,
- 3DMark Cloud Gate Standard Score – 2074 punktów,
- 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics - 20352,
- 3DMark Performance GPU – 413 punktów.
Do grania
Omawiana karta nie pozwoli nam na uruchomienie wielu gier, które na rynku pojawiły się w obecnym dziesięcioleciu. Poradzi sobie ona wyłącznie z klasykami i szczególnie mało wymagającymi produkcjami.
- World of Warcraft – low: 50 fps, medium: 30 fps, high: 15 fps,
- Dirt 3 – low: 40 fps, medium: 15 fps, high: 5 fps,
- The Sims 4 – low: 72 fps, medium: 20 fps, high: 8 fps,
- Dirt Rally – low: 30 fps, medium: 13 fps, high: 6 fps,
- GRID: Autosport – low: 45 fps, medium: 20 fps, high: 10 fps.
Jak już wspomnieliśmy, Intel HD Graphics 500 wykorzystywana jest przede wszystkim w laptopach kuszących niską ceną. Spośród nich wymienić można chociażby Asusa R54NA, który pracuje na procesorze Intel Celeron N3350 oraz 4 GB pamięci RAM.
Omawianą kartę znajdziemy również w Acer Aspire ES1-533 i Kruger&Matz Explore 1404. Są to urządzenia, które pozwolą uruchomić wyłącznie najbardziej podstawowe programy.
Porównanie z innymi modelami
Na koniec postanowiliśmy sprawdzić, jak HD Graphics 500 radzi sobie na tle innych kart. W zestawieniu, oprócz omawianej jednostki, znalazł się jeden model od Intela i jeden od AMD.
Podsumowując, Intel HD Graphics 500 to karta, której zadaniem jest przede wszystkim obsługa podstawowych programów oraz nieznaczne obciążenia komputera. Warto pamiętać, że występuje ona z przeciętnymi procesorami Intel Celeron, dlatego jej możliwości są mocno ograniczone.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Dell - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy Apple
Komentarze (1)