Intel HD Graphics 505 w laptopie - Wydajność oraz specyfikacja.

| 0 Komentarzy
Na początku września 2016 roku swoją premierę miała zintegrowana karta graficzna z serii Apollo Lake. Intel HD Graphics 505, bo o niej mowa, została wykonana w procesie technologicznym 14 nm i wyróżnia się wydajnością pozwalającą na obsługę wyłącznie gier sprzed kilku-kilkunastu lat.

Omawiana karta została zintegrowana z procesorem Intel Pentium N4200, wyróżniającym się bardzo niskim współczynnikiem TDP (zaledwie 6 W) oraz ograniczoną wydajnością. Wszystko to sprawia, że HD Graphics 505 występuje w laptopach niskobudżetowych, przeznaczonych do użytku amatorskiego.

Potwierdzeniem tego są zresztą dane techniczne karty. Częstotliwość taktowania rdzenia na poziomie 300 – 7500 MHz to wartości bardzo niskie, nawet jak na jednostkę zintegrowaną. Pamiętać należy jednak o tym, że nie była ona przygotowywana po to, aby zagwarantować niewiarygodne moce obliczeniowe. Jej zadaniem jest zapewnienie stabilnego działania w warunkach ograniczonego poboru mocy. I pod tym względem spisuje się bardzo dobrze.

Polecane laptopy

Na uwagę zasługuje fakt, że HD Graphics 505 obsługuje bibliotekę DirectX 12. Nie przekłada się to jednak na możliwość obsługi nowych gier. Na laptopach wyposażonych w omawianą kartę uruchomić można bowiem tytuły mocno wiekowe.

Testy wydajności

Charakter karty potwierdzają wyniki testów wydajnościowych, które zostały przeprowadzone przy użyciu popularnych programów diagnostycznych z serii 3DMark. Plasują one HD Graphics 505 na niskiej półce wydajnościowej.

  • 3DMark Ice Storm Standard Graphics – 36977 punktów,
  • 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics – 34326 punktów,
  • 3DMark Ice Storm Extreme Graphics – 23851 punktów,
  • 3DMark Performance GPU – 686 punktów.

Pod względem wydajności, omawiana karta prezentuje się podobnie do jednostki AMD Radeon HD 8450G, która swoją premierę miała ponad 4 lata temu. W bardzo dobry sposób pokazuje to rzeczywiste możliwości HD Graphics 505.

Do grania

Jak już wspomnieliśmy, niewielka moc obliczeniowa sprawia, że testowana jednostka GPU nie pozwoli na zbyt wiele. Tyczy się to także gier. Potencjalni nabywcy laptopów pracujących na tej karcie powinni darować sobie próby uruchomienia produkcji z tego roku i poprzedniego. Możliwa stanie się wyłącznie rozgrywka w starych tytułach, a także w charakteryzujących się bardzo niskimi wymaganiami sprzętowymi. Wpływa na to również fakt, że Intel HD Graphics 505 występuje wyłącznie z procesorem Pentium N4200.

  • World of Warcraft – low: 65 fps, medium: 30 fps, high: 15 fps,
  • Counter-Strike: GO – low: 40 fps, medium: 30 fps, high: 20 fps,
  • Dirt 3 – low: 50 fps, medium: 30 fps, high: 18 fps,
  • Tomb Raider 2013 – low: 40 fps, medium: 20 fps, high: 10 fps,
  • The Sims 4 – low: 75 fps, medium: 25 fps, high: 15 fps.

Omawiana kartę graficzną spotkać można przede wszystkim w poszczególnych wersjach laptopa Asus R541NA. Korzystają one również z pamięci RAM typu DDR3. Co ważne, urządzenia te zakupić można z dwoma dyskami – HDD i SSD, dzięki czemu możliwe staje się przyspieszenie funkcjonowania systemu operacyjnego.

Porównanie z innymi modelami

Jak natomiast Intel HD Graphics 505 spisuje się na tle innych rozwiązań? Żeby to sprawdzić, porównaliśmy kartę z inna propozycją Intela oraz z modelem od AMD.

W powyższym zestawieniu najlepiej spisuje się karta od AMD i to ona zagwarantuje najwyższa wydajność. Jeżeli zaś chodzi o HD Graphics 505, zapewni ona stabilną obsługę standardowych programów i wiekowych gier, a także niski pobór energii. Wszystko to sprawia, że zainteresują się nią przede wszystkim osoby wykorzystujące laptopy do pracy biurowej, obsługi przeglądarki internetowej bądź odtwarzaczy multimedialnych.

Udostępnij
4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.