Intel HD Graphics 5500 - Wydajność oraz specyfikacja karty graficznej
Spis treści:
Na początku roku 2015 (dokładnie 05.01.2015) swoją premierę miała seria HD Graphics 5500. Jest to układ dość nowy, dlatego montowany jest on do dzisiaj. Wszystko to sprawia, że warto prześledzić jego możliwości. Na początek garść danych technicznych:
Polecane procesory Intel
Pomimo tego, iż HD Graphics 5500 to jednostka zintegrowana z płytą główną, jest ona w stanie obsłużyć DirectX 12, którą to wersję znaleźć można w najnowszych tytułach gier komputerowych. Warto wspomnieć również o obsługiwanej przez kartę technologii Quick Sync, która jest przez fachowców porównywana z system Nvidia CUDA. Co daje? Zapewnia nieco szybsze działanie na przykład przy konwersji plików wideo. Nie jest to co prawda olbrzymie przyspieszenie, jednak nawet niewielkie „doładowanie” w wielu sytuacjach może okazać się przydatne.
Maksymalna rozdzielczość obsługiwana przez kartę Intel HD Graphics 5500 to 3840 x 2160 pikseli przy 60 klatkach animacji. Takie parametry można osiągnąć po podłączeniu DisplayPort 1.2 lub eDP 1.3. W przypadku HDMI 1.4a uzyskamy odświeżanie na poziomie 24 Hz. Należy jednak pamiętać, że karta nie wspiera połączenia HDMI 2.0.
Testy wydajności Intel HD Graphics 5500
Najlepszym sposobem na analizę wydajność HD Graphics 5500 będą testy działania przy różnego rodzaju programach i grach. W ramach testu wykonanego przy użyciu systemu 3Dmark Cloud Gate Standard Graphics, omawiana jednostka otrzymała wynik w wysokości 5613 punktów, co umieszcza ją w kategorii pomiędzy maszynami typowo biurowymi a klasycznymi notebookami, które zazwyczaj służą użytkownikom do przeglądania Internetu, korzystania z edytorów tekstu oraz zabawy przy niewymagających grach. Z podobnych programów warto wymienić również Cinebench R15, gdzie karta otrzymała średni wynik na poziomie 25.4.
Pod uwagę należy wziąć również osiągi otrzymywane przy obsłudze gier. Według danych dostępnych na platformie Notebookcheck, omawiana karta najlepiej radzi sobie z produkcjami na poziomie Battlefield: Bad Company 2. Na większości testowanych laptopów uzyskała ona wynik w okolicach 60-70 FPS przy najwyższych detalach graficznych. Podobnie sprawa prezentuje się przy grach: Trackmania Nations Forever oraz Counter Strike: GO.
Gorzej karta radzi sobie ze Starcraftem II (40 FPS przy ustawieniach średnich), Tomb Raiderem (25 FPS przy ustawieniach średnich) oraz Dishonored (29 FPS przy ustawieniach średnich). Intel HD Graphics nie jest w stanie natomiast obsłużyć produkcji najnowszych. Takie gry jak GTA V, Wiedźmin 3 czy Fallout 4 okazały się na wszystkich laptopach wyposażonych z w tę kartę kompletnie niegrywalne
Szczegółowe porównanie Intel HD Graphics 5500 w poszczególnych grach
W tabeli przedstawiliśmy przykłady działania gier na poszczególnych ustawieniach graficznych. Należy mieć na uwadze, że karta graficzna nie należy do najnowszych. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy produkcji, które z powodzeniem zagramy. Są to głównie starsze gry, które jednak uzyskały wysokie oceny recenzentów.
O nowszych tytułach niestety musimy zapomnieć. Z drugiej strony należy zauważyć, że laptopy wyposażone w omawianą kartę graficzną nie należą do sprzętów gamingowych. Urządzenia przeznaczone do pracy mogą zatem umilić nam przerwę przyjemną rozgrywką.
Porównanie Intel HD Graphics 5500 z innymi modelami
Jednostki Intel HD Graphics są od dawna udoskonalane, czego efektem są kolejne ich modele. Wszystko to sprawia, że warto porównać karty z serii sąsiadujących z omawianą wyżej kartą. W tym celu przeanalizowane zostały osiągi HD Graphics 4600 oraz 6000.
Przedstawione wyżej wyniki pokazują, iż starsza technologia (HD 4600) w wielu sytuacjach radzi sobie lepiej od modelu 5500. Może wydawać się to zaskakujące, jednak różnice pomiędzy poszczególnymi seriami produktów Intela często są niewielkie, stąd stosunkowo starsze układy mogą czasem nawet wygrywać z nowszymi odpowiednikami. Największą przewagę, jakie modele 5500 i 6000 mają nad 4600 jest fakt, iż dwie pierwsze obsługują DirectX 12. Wszystko to sprawia, że decyzja odnośnie zakupu laptopa wyposażonego w HD Graphics 5500 bądź 4600, będzie uzależniona również od innych parametrów laptopa.
Znajdziesz w Morele
Procesory - Pamięci RAM - Procesory AMD - Procesory Intel - Dyski SSD
Komentarze (1)