Intel Iris Xe graphics – specyfikacja i wydajność w grach

| 0 Komentarzy
Intel Iris Xe graphics to zintegrowana karta graficzna. Jaka jest jej specyfikacja oraz wydajność w grach?

Zintegrowana karta graficzna Intel Iris Xe Graphics zaskakuje swoją wydajnością, która przewyższa inne standardowe zintegrowane układy GPU. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat karty graficznej Intel Iris Xe Graphics, odkryć jej możliwości oraz dowiedzieć się, jakie gry i programy dźwignie z dobrym wynikiem, zapoznaj się z artykułem. Poruszamy istotne kwestie – od podstawowych informacji po jej wydajność w grach i programach. Sprawdź!

Intel Iris Xe graphics – specyfikacja

Intel Iris Xe Graphics to zaawansowana karta graficzna, która zadebiutowała pod koniec 2020 roku. Jest zintegrowana z procesorem Intel, co oznacza, że laptop lub komputer z kartą Iris Xe Graphics nie wymaga podpięcia zewnętrznej (dedykowanej) karty graficznej. Iris Xe Graphics znana jest z dużej wydajności, a w benchmarku (w porównaniu do innych popularnych zintegrowanych kart graficznych) osiąga bardzo dobre, a wręcz zaskakujące wyniki. Zawdzięcza to przede wszystkim dobrze przemyślanej i opracowanej technologii.

Specyfikacja Intel Iris Xe Graphics

Rok premiery
2020
Architektura
Tiger Lake/div>
Litografia
10 nm
Taktowanie bazowe
400 MHz
Taktowanie maksymalne
1400 MHz/div>
Rodzaj pamięci
Współdzielona/div>
Jednostki wykonawcze
80-96z/div>
Maksymalna rozdzielczość HDMI
4K przy 60 Hz/div>
Maksymalna rozdzielczość DisplayPort
7680 x 4320 przy 60 Hz/div>
Obsługiwane technologie
DirectX 12.1, OpenGL 4.6, OpenCL 2.0, Intel Clear Video HD i Intel Quick Sync Video/div>

Często pojawia się pytanie dotyczące tego, ile pamięci ma karta graficzna Intel Iris Xe Graphics. W tym momencie warto podkreślić fakt, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają osobnej, dedykowanej pamięci. Korzystają ze współdzielonej systemowej pamięci RAM.

Jakie są dostępne wersje Intel Iris Xe graphics?

Karta graficzna Intel Iris Xe Graphics jest zintegrowana z procesorem Intel Core i5 lub Intel Core i7 jedenastej generacji. O tym, że karta graficzna została zintegrowana z danym procesorem, świadczy symbol „G7”, który znajduje się na końcu kodu. Po tym oznaczeniu możesz poznać, czy dany procesor Intel posiada zintegrowaną kartę Iris Xe Graphics. Warto wspomnieć, że poprzednikiem karty graficznej Intel Iris Xe był Intel UHD Graphics. Na pewno zastanawiasz się, która karta w pojedynku Intel Iris Xe Graphics vs Intel UHD Graphics oferuje więcej możliwości.

Nie będzie tajemnicą ani odkrywczą informacją fakt, że karta graficzna Intel Iris Xe Graphics jest dwukrotnie wydajniejsza od swojego poprzednika. Co więcej, jest lepsza od wszystkich starszych zintegrowanych układów GPU Intela. A to nie wszystko. Otóż okazuje się, że karta graficzna Intel Iris jest wydajnościowo bliska, a nawet i równa dedykowanej karcie NVIDIA GeForce MX350.

Wracając do głównego wątku, czyli dostępnych wersji zintegrowanej karty graficznej Intel Iris Xe, należy wspomnieć, że przede wszystkim różnią się od siebie ilością jednostek wykonawczych EU – karta może posiadać 80 EU lub 96 EU. Ponadto różnią się maksymalnym taktowaniem, które może wynosić 1100 MHz, 1300 MHz, 1350 MHz lub 1400 MHz. Dlatego przed wyborem i zakupem karty graficznej Intel Iris Xe warto zapoznać się szczegółowo ze specyfikacją.

Wydajność Intel Iris Xe graphics

To właśnie w karcie graficznej Intel Iris Xe Graphics parametry, które w zależności od wersji karty różnią się od siebie, decydują o jej wydajności. Niezaprzeczalny jest fakt, że karta Iris Xe Graphics jest aż dwa razy wydajniejsza od już wspomnianego poprzednika UHD Graphics, który bazował na architekturze Ice Lake i występował w procesorach Intela 10. generacji. Co więcej, można pokusić się o stwierdzenie, że jest to budżetowa wersja karty graficznej, która oferuje dosyć dobrą rozgrywkę w popularne tytułu gier w rozdzielczości Full HD oraz jest w stanie udźwignąć nawet zaawansowane programy graficzne.

Wydajność w programach

Z jakimi programami poradzą sobie karty graficzne Intel Iris Xe Graphics? Zanim przejdziemy do tego kluczowego punktu, warto wspomnieć, że w przypadku programów takich jak AutoCAD lub tych wchodzących w skład pakietu Adobe (np. Illustrator czy Photoshop) na niezachwianą pracę wpływa nie tylko sama karta graficzna, ale też wydajność procesora, ilość pamięci operacyjnej czy szybkość dysku.

Omawiana zintegrowana karta graficzna Intel Iris Xe Graphics spełnia wymagania podane przez producenta odnoszące się do programów Illustrator czy Photoshop, więc dedykowane karty graficzne nie są potrzebne do uruchomienia i pracy w wymienionych programach. W związku z tym nie musisz kupować dodatkowych kart graficznych takich jak NVIDIA GeForce RTX czy AMD Ryzen, aby móc płynnie pracować w aplikacjach.

W przypadku programu AutoCAD oraz bardziej zaawansowanych aplikacji do obróbki filmów jak Adobe Premiere Pro opcjonalny będzie mocny procesor z kartą graficzną o pamięci operacyjnej 4 GB i więcej. O ile z AutoCAD karta Intel Iris Xe sprawdzi się wystarczająco dobrze, o tyle z Adobe Premier Pro mogą pojawić się problemy.

Przy zakupie laptopa z zintegrowaną kartą graficzną Intel Iris Xe Graphics zwróć uwagę na nazwę karty. Łatwo jest pomylić kartę Iris Xe ze starszymi generacjami, takimi jak Iris Graphics 645 czy Iris Plus.

Wydajność Iris Xe 80 EU w grach

Karta graficzna Intel Iris Xe 80 EU pozwala na grę w wielu popularnych tytułach w rozdzielczości Full HD (1080p). Mając nowoczesny procesor Intel jedenastej generacji z zintegrowaną kartą graficzną Iris Xe Graphics możesz zagrać w gry, jednak na najniższych ustawieniach, co przekłada się m.in. na wyrazistość i jakość detali. Co więcej, na wydajność układu GPU wpływa także współdzielona pamięć RAM i taktowanie pamięci operacyjnej – im wyższy wynik, tym lepsza wydajność.

Czy na Intel Iris Xe graphics da się grać?

Intel Iris Xe Graphics, w jakie gry można grać? Z procesorem Intel i zintegrowaną kartą graficzną Iris Xe zagrasz między innymi w:

  • Minecraft
  • CSGO
  • Fortnite
  • Horizon: Zero Dawn

Pamiętaj, że jakość rozgrywki będzie zależeć od procesora i odmiany karty graficznej, jaką Twój laptop posiada. Najczęściej gra w popularne tytuły jest możliwa na najniższych ustawieniach. Najlepiej pobierz dedykowane do zintegrowanej karty graficznej Intel Iris Xe Graphics serowniki, które umożliwią komunikację między kartą graficzną a systemem operacyjnym oraz grami i aplikacjami.

Biorąc pod uwagę wykonany dla karty Intel Iris Xe Graphics benchmark można stwierdzić, że jest to doskonała zintegrowana karta graficzna, która pozostawia daleko w tyle swoich poprzedników. Co więcej, jest często porównywana do niektórych modeli dedykowanych kart graficznych, jak chociażby wspomnianej karty graficznej NVIDIA GeForce MX350. Pojawiają się także porównania do karty GTX 1650. W zestawieniu Intel Iris Xe Graphics vs GTX 1650 nieco lepszą pozycję w benchmarku ma model NVIDIA, ale nie odbiega znacząco od modelu Intela.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Procesory - Laptopy - Pamięci RAM

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.