Intel UHD 630 w laptopie - wydajność oraz specyfikacja

| 0 Komentarzy
Jaką wydajność zapewni zintegrowana karta graficzna Intel UHD 630? Czy to dobry wybór do laptopa?

Zintegrowane jednostki graficzne mają swoich zwolenników, a szczególnie, gdy mowa o kupnie laptopa. Wiele osób użytkuje przecież notebooka do pracy biurowej, pisania, przeglądania internetu lub do korzystania z multimediów, a do tych działań niekoniecznie trzeba dysponować dedykowaną jednostką graficzną. Czy, wobec tego, karta Intel UHD 630 sprawdzi się w laptopie? Jakie są jej parametry techniczne i wydajność?

Intel UHD 630 – specyfikacja techniczna

Polecane laptopy

Intel UHD 630 – zastosowanie

Kolejna odsłona zintegrowanego układu Intel UHD do wydajnych, ale też energooszczędnych procesorów Intel Core to właśnie karta Intel UHD 630. Jednostka ta, pod wieloma względami, przypomina swoją poprzedniczkę (Intel UHD 620), ale znajdziemy ją zarówno w laptopach z procesorami Intel Core ósmej, jak i dziewiątej generacji. Grafika zintegrowana Intel UHD 630 ma wiele zalet:

  • Niskie zapotrzebowanie na energię – nie obciąża baterii, nie powoduje przegrzewania się laptopa.
  • Zintegrowanie z procesorami ósmej i dziewiątej generacji – dobra wydajność całego zestawu.
  • Wystarczające parametry do codziennych, przeciętnych i biurowych zastosowań.

Jak większość jednostek zintegrowanych, karta Intel UHD 630 korzysta z pamięci współdzielonej. Zastosowane technologie oraz sterowniki Intel UHD 630 zapewniają jej kompatybilność z oprogramowaniem, aplikacjami, wieloma grami. Jest to układ graficzny, który powinien sprawdzić się w:

  • Laptopach użytkowanych mobilnie – zintegrowana grafika Intel UHD 630 to dobry wybór do ultrabooków i laptopów użytkowanych poza domem lub biurem, gdy priorytetem jest długie działanie na baterii, a nie wyszukane parametry graficzne.
  • Laptopach do pracy – w większości prac biurowych i działaniach biznesowych wystarczające parametry graficzne zapewni zintegrowana grafika. Układ Intel UHD 630 jest jednym z tych rozwiązań, które sprawdzą się w laptopach użytkowanych do pracy lub nauki.
  • Laptopach domowych, do podstawowych działań – zintegrowany układ Intel UHD 630 sprawdzi się również w zastosowaniu domowym, multimedialnym, podczas korzystania z internetu, programów i aplikacji, a nawet niektórych gier.

Intel UHD 630 – wydajność

Jeszcze przed tym, nim rzucimy okiem na benchmark Intel UHD 630 albo na testy ulubionej gry na Intel UHD 630, warto wziąć pod uwagę to, że jest to wyłącznie jednostka zintegrowana, która nie może konkurować z wysokiej klasy grafiką dedykowaną, ale to też zupełnie inna półka cenowa. Benchmark Intel UHD 630 wypadł następująco:

  • W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości 2560 x 1440, grafika Intel UHD 630 uzyskała 400 punktów.
  • W teście 3D Mark Cloud Gate Standard Graphics dla rozdzielczości 1280 x 720, grafika Intel UHD 630 uzyskała 9768 punktów.
  • W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości 1920 x 1080, grafika Intel UHD 620 uzyskała 1211 punktów.
  • W teście 3D Mark Performance GPU dla rozdzielczości 1280 x 720, grafika Intel UHD 620 uzyskała 1774 punkty.

Wydajność tej karty graficznej warto zweryfikować także na podstawie testów  grach. Gry i Intel UHD 630 to połączenie możliwe, ale głównie, gdy mowa o mniej wymagających produkcjach.

Jak widać, testowana grafika Intel UHD 630 dobrze radzi sobie głównie z grami o niskich wymaganiach sprzętowych, jak również ze starszymi produkcjami, ale przecież i dziś nie brak miłośników gier typu Diablo III, Tomb Rider, czy starszych odsłon FIFY i wielu prostszych gier strategicznych.

Intel UHD 630 – porównanie z innymi modelami

Zintegrowana jednostka Intel UHD 630 jest rozwiązaniem, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, gdy zależy nam na rozsądnej cenie i całkiem niezłych parametrach do codziennych zastosowań. Jednak przed zakupem warto jeszcze rzucić okiem na porównanie tej jednostki z kilkoma innymi. Porównaniem warto objąć Intel UHD 630 vs UHD 620, ale też Intel UHD 630 vs Vega 8, a nawet Intel UHD 630 vs Vega 11. Zestawienie widnieje w poniższej tabeli.

Porównanie jednostki zintegrowanej Intel UHD 630 z UHD 620 pokazuje, że zmiany pomiędzy tymi kartami są wyłącznie kosmetyczne – widoczny jest jedynie subtelny wzrost wydajności w testach oraz grach. Prawdziwą różnicę widać za to w zestawieniu Intel UHD 630 vs Vega 11, a także Intel UHD vs Vega 8 – jednostki od AMD są zdecydowanie wydajniejsze w testach oraz grach. Mimo to, gdy chcemy kupić laptopa z procesorem Intel, to i tak do wyboru mamy jednostki zintegrowane Intel lub kartę dedykowaną.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.