Intel X299 czy X99? Co wybrać?
Spis treści:
Wspomniane układy CPU są kierowane przede wszystkim do osób poszukujących dodatkowej mocy, a więc do graczy oraz obsługujących oprogramowanie specjalistyczne. Wpisują się one w tak zwany segment HEDT (High-End Desktop), który obejmuje podzespoły konsumenckie o najwyższej wydajności.
Dotyczy on również chipsetu Intel X299, który został przygotowany specjalnie dla układów opartych na podstawce LGA 2066. Mając to na uwadze, warto porównać go z poprzednikiem, a więc chipsetem X99, który obsługuje procesory z serii Haswell-E oraz Broadswell-E.
Polecane procesory
Intel X299 czy X99? Porównanie specyfikacji technicznych
Na wstępie warto w ogóle sprawdzić, czy nowe rozwiązanie przynosi ze sobą duże zmiany technologiczne. Należy podkreślić, że chipset X99 na rynku pojawił się w 2014 roku, a więc 3 lata przed X299. Czy dzięki temu możemy liczyć na prawdziwy skok jakościowy?
Zmiany w Intel X299 względem X99
Wspomnieć należy przede wszystkim o niezmienionej liczbie obsługiwanej pamięci na kanał. Nowe płyty główne nadal więc są w stanie obsłużyć maksymalnie 8 slotów pamięci RAM, co jednak w większości przypadków okaże się więcej niż wystraczające.
W przypadku płyt głównych, niezwykle ważne jest to, ile będą one w stanie obsłużyć portów USB oraz gniazd SATA III. Znaczenie ma to przede wszystkim dla osób przygotowujących maszyny serwerowe. W przypadku portów USB, doszło do zwiększenia liczby obsługiwanych wersji 3.0, co z pewnością należy uznać za dobrą wiadomość. Całkowicie niezrozumiałe jest natomiast ograniczenie gniazd SATA III z 10 na 8.
Jedną z największych zmian w X299 względem X99 jest obsługa technologii Intel Optane, która pozwala zdecydowanie przyspieszyć działanie dysków HDD, dzięki czemu różnica dzieląca je od dysków SSD nie jest tak duża. Z pewnością ważną informacją jest również zaimplementowanie technologii Intel RST dla pamięci masowej PCIe. W przypadku chipsetu X99 obsługiwała ona wyłącznie urządzenia SATA.
Dodatkowe szyny PCI-E w chipsecie X299
Na koniec zmiana największa. Płyty główne oparte na chipsecie X299 dysponują bowiem aż 24 szynami PCI-E w wersji 3.0 (w przypadku X99 było wyłącznie 8 szyn PCI-E 2.0).
Dzięki temu jesteśmy od teraz w stanie wykorzystać więcej nowoczesnych urządzeń, takich jak chociażby dyski SSD oparte na złączach M.2. Wprowadzenie szyn w nowszej wersji ma wpływ także na szybkość ich działania.
Intel X299 czy X99 – co wybrać?
Odpowiedź na tak postawione pytanie związana jest przede wszystkim z wykorzystywanymi procesorami. Jeśli chcemy skorzystać z możliwości układów z serii Kaby Lake-X lub Skylake-X, zakup płyty głównej z nowym chipsetem jest konieczny. Ich wydajność jest bardzo wysoka, dlatego warto rozważyć ich kupno, zwłaszcza gdy składamy maszynę gamingową. Najlepszym na to dowodem jest specyfikacja układu i9-7900X, który dysponuje aż 10 fizycznymi rdzeniami i 20 wątkami.
Jeżeli chodzi natomiast o możliwości samych chipsetów, zadowoleni będziemy przede wszystkim z większej liczby szybszych szyn PCI-E oraz nowych technologii, które pozwolą usprawnić między innymi działania dysków twardego HDD. Do tego dochodzi oczywiście większa liczba portów USB 3.0.
Podsumowując, przesiadka na chipset X299 i nowe procesory Intela okaże się korzystna przede wszystkim dla osób potrzebujących wyższej wydajności.
Znajdziesz w Morele
Obudowy - Karty graficzne - Chłodzenie procesora - Zasilacze komputerowe - Procesory AMD
Komentarze (0)