Intel Xeon E3 1505M – wydajność oraz specyfikacja
Spis treści:
Intel Xeon E3 1505M v6 został wypuszczony na rynek w pierwszym kwartale 2017 roku, półtora roku po swoim poprzedniku, oznakowanym jako v5. W przeciwieństwie do niego ma wyższe taktowanie bazowe i turbo. Poza tym jednak niewiele się chyba zmieniło. Jak za czterordzeniowy procesor, nawet o taktowaniu 4,00 GHz, niebiescy liczą sobie słono. Rekomendowana cena producenta to aż 434 dolary. Powiedzmy również na początku, że opisywany tu procesor to v6. Ewentualne nawiązania do poprzedniej wersji zostaną wskazane.
Polecane procesory Intel
Intel Xeon E3 1505M – specyfikacja
Intel Xeon E3 1505M – zastosowanie
Zastosowanie Xeona może być nieco niejasne. Z jednej strony Intel przyzwyczaił nas, że tego typu układy przeznaczone są do użytku komercyjnego, który wymaga sporej mocy obliczeniowej. Tutaj jest nieco inaczej. Najlepsze osiągi procesor uzyskuje przy zastosowaniach domowych, co nawet aż tak nie dziwi, jeśli spojrzymy na czterordzeniowość układu.
Z pewnością jest to również układ, który pokochają miłośnicy gier komputerowych. Obsługa ośmiu wątków i wysokie taktowanie na każdym z nich sprawia, że nie znajdziemy gry, której nie uruchomimy na tym procesorze. Dla Intel Xeon E3 1505M v6 benchmark UserBenchmark pokazuje 70% do zastosowań gamingowych.
Najgorzej, co dość nietypowe, procesor wypada przy zastosowaniach wymagających wysokiej wydajności. Tutaj uzyskuje jedynie 50% według UserBenchmark. Niemniej graficy komputerowi powinni być zadowoleni, mogąc korzystać z laptopa wyposażonego w ten układ.
Intel Xeon E3 1505M – wydajność
W benchmarku Cinebench R15 Xeon v6 osiąga 170 punktów w trybie Single-Core i 737 punktów w trybie Multi-Core. Bardzo dobrze radzi sobie również z kompresją danych czy obróbką grafiki i renderowaniem scen 3D. Bardzo wysokie taktowanie bazowe i turbo sprawia, że Xeon jest szybszy nawet od procesorów o architekturze Skylake.
Warto przypomnieć, że poprzedni model tego procesora Intel Xeon E3 1505M v5 osiągał w benchmarkach Cinebench R15 158 punktów w trybie jednowątkowym i 725 punktów w pracy wielowątkowej. Widzimy dość znaczny wzrost wydajności dla jednego rdzenia, natomiast nie jest on już aż tak widoczny przy pracy wielozadaniowej.
Wbudowane GPU sprawuje się bardzo dobrze. 24 jednostki, które pracują z taktowaniem nawet 1100 MHz, sprawiają, że zakup dodatkowej karty może nie być potrzebny w większości zastosowaniach.
Intel Xeon E3 1505M – porównanie z innymi modelami
Sprawdźmy, jak Xeon radzi sobie z popularnymi, mobilnymi i7, które częściej widzimy w laptopach domowych.
Zachowanie Xeona jest bardzo ciekawe – choć jest najlepszy w trybie Single-Core, to jednak w trybie wielowątkowym ustępuje swoim kuzynom z serii Intel Core i7. Pojedynek Intel Xeon E3-1505M vs i7-7820HQ pokazuje jasno, że Core jest lepszy – mimo niższego taktowania bazowego i turbo. Nawet pojedynek Intel Xeon E3-1505M vs i7-7700HQ pokazuje przewagę tego drugiego, mimo znacznie niższego taktowania i mniejszego cache. Warto więc zastanowić się nad zakupem, bo i7 są również tańsze.
Intel Xeon E3 1505M – w jakich laptopach?
Procesor spotkamy głównie w laptopach marki Dell. Ciekawą propozycją jest Dell Precision 5520 UHD, który wyposażony jest dodatkowo w:
- kartę graficzną NVIDIA Quadro M1200,
- 32 GB pamięci RAM,
- dysk SSD 512 GB,
- ekran o przekątnej 15.6 cala.
Ten sprzęt z pewnością spełni wszystkie nasze wymagania.
Innym laptopem, w którym spotkamy ten komponent jest HP Zbook 15 G4. Ma trochę niższe osiągi, ale również zaspokoi potrzeby większości użytkowników. Poza procesorem Xeon, laptop wyposażony jest w:
- kartę graficzną NVIDIA Quadro M2200,
- 16 GB pamięci RAM,
- 256 GB dysku twardego SSD,
- 1 TB dysku twardego HDD,
- ekran o przekątnej 15.6 cala.
Cena takiego sprzętu to około 6 tysięcy złotych, za co otrzymamy komputer do pracy i rozrywki, który będzie nam służył przez długie miesiące.
Znajdziesz w Morele
Płyty główne - Chłodzenie procesora - NVIDIA Quadro - Proceosry AMD - Procesory Intel
Komentarze (0)