Iris Plus Graphics G4 (Ice Lake 48 EU) w laptopie – wydajność oraz specyfikacja

| 0 Komentarzy
Iris Plus Graphics G4 to zintegrowany układ graficzny do wybranych procesorów Intel Core Ice Lake. Jakie są jego parametry?

Procesory dziesiątej generacji Intel Core będą wyposażone w jeden z możliwych zintegrowanych układów graficznych: UHD Graphics G1, Iris Plus Graphics G4 oraz Iris Plus Graphics G7. Spora część jednostek będzie dysponowała grafiką Iris Plus G4 – warto przyjrzeć się bliżej tej jednostce.

Iris Plus Graphics G4 (Ice Lake 48 EU) – specyfikacja techniczna

Iris Plus Graphics G4 (Ice Lake 48 EU) to zintegrowany układ graficzny do wybranych procesorów Intel Core dziesiątej generacji. Grafika ta zauważalnie przewyższa układ UHD G1 (choćby pod względem liczby jednostek wykonawczych), a jej parametry prezentują się następująco:

  • Seria – Ice Lake G4.
  • Architektura – Intel Ice Lake.
  • Technologia – 10 nm.
  • Typ pamięci – DDR4 (pamięć współdzielona).
  • Jednostki wykonawcze EU – 48.
  • Taktowanie rdzenia – 300 MHz w trybie bazowym i do 1100 MHz w trybie turbo (dokładna wartość taktowania turbo zależy od modelu procesora, z jakim zintegrowano tę grafikę).
  • DirectX – 12.
  • Inne – QuickSync.

Intel Iris Plus Graphics G4 (Ice Lake 48 EU) – zastosowanie

Zintegrowana grafika Iris Plus Graphics G4 będzie obecna w wielu procesorach Intel dziesiątej generacji i w zależności od tego, z jakim procesorem zostanie zintegrowana, będzie mogła osiągać zróżnicowane poziomy taktowania. Układ Iris Plus Graphics G4 znajdziemy, między innymi, w procesorach:

  • Intel Core i3-1000G4 – w przypadku integracji z tym procesorem, grafika Iris Plus Graphics G4 będzie osiągała maksymalne taktowanie 900 MHz.
  • Intel Core i5-1030G4 – w przypadku tego procesora, zintegrowana grafika Iris Plus Graphics G4 może osiągać taktowanie do 1050 MHz.
  • Intel Core i5-1035G4 – grafika Iris Plus Graphics G4, zintegrowana z tym procesorem, również może osiągać taktowanie do 1050 MHz.

Procesory Intel Core Ice Lake-U oraz Ice Lake-Y nie będą jedynymi nowościami z dziesiątej generacji, które trafią na rynek. W późniejszym czasie dołączą do nich kolejne jednostki, wśród których także znajdą się procesory zintegrowane z grafiką Iris Plus Graphics G4. Biorąc pod uwagę parametry tej jednostki graficznej, można polecić ją do:

  • Ultrabooków – w tym przypadku przesadnie wydajna i zaawansowana grafika dedykowana byłaby zbyt dużym obciążeniem dla konstrukcji oraz baterii. Układ Iris Plus Graphics G4 zapewni wystarczająco dobre parametry do większości zastosowań, a nie powoduje dużego zużycia energii oraz przegrzewania się urządzenia, przez co jest świetnym rozwiązaniem do smukłych i lekkich urządzeń.
  • Urządzeń hybrydowych – w których przypadku również liczą się kompaktowe wymiary podzespołów. Grafika zintegrowana z wydajnym i energooszczędnym procesorem Ice Lake będzie idealnym rozwiązaniem do niewielkich i hybrydowych sprzętów.
  • Notebooków multimedialnych, domowych i biznesowych – parametry układu graficznego Iris Plus Graphics G4 są wystarczająco dobre, by mógł on znaleźć zastosowanie w klasycznych notebookach do ogólnego użytku, jak również do pracy czy też multimediów.

Iris Plus Graphics G4 (Ice Lake 48 EU)  – wydajność

Zintegrowany układ graficzny Iris Plus Graphics G4 (Ice Lake 48 EU) to jednostka, która nie może konkurować z nowymi kartami dedykowanymi, ale będzie w pełni wystarczająca do codziennych zastosowań, a przy tym perfekcyjnie sprawdzi się w ultrabookach i urządzeniach hybrydowych, gdzie i tak trudno o miejsce na pełnowymiarowe układy graficzne.

Układ graficzny Iris Plus Graphics G4 jest integralnym elementem wybranych modeli procesorów, które należą do 10 generacji Intel Core – Ice Lake. W zależności od tego, z jakim procesorem zintegrowano tę grafikę i jak wygląda cała konfiguracja urządzenia, będzie można liczyć na nieco inną wydajność. W uproszczeniu – im wydajniejszy procesor, tym wyższy poziom maksymalnego taktowania układu graficznego.

Karta graficzna Iris Plus Graphics G4 dysponuje 48 jednostkami wykonawczymi, co jest zauważalnie lepszym zapleczem niż w przypadku grafiki UHD Graphics G1, która ma zaledwie 32 jednostki tego typu. Z tego względu grafikę UHD Graphics G1 zintegrowano z najtańszymi i najmniej wydajnymi procesorami Ice Lake i poleca się ją do podstawowych zastosowań, a układ Iris Plus Graphics G4 można potraktować jako rozwiązanie ze średniej półki cenowej i jakościowej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nowe układy graficzne Iris Plus G4 i G7 nie dysponują własną pamięcią, a korzystają z pamięci współdzielonej.

Iris Plus Graphics G4 (Ice Lake 48 EU)  – porównanie z innymi modelami

Jak już zostało wspomniane, grafika Iris Plus Graphics G4 to tylko jedna z opcji, jakie można znaleźć wśród procesorów 10 generacji Intel Core. Wybierając sprzęt z nowym procesorem Ice Lake, warto poznać różnice pomiędzy wszystkimi dostępnymi układami, jak również porównać ich parametry z propozycjami konkurencji. Pomocne w tym zadaniu powinno być poniższe zestawienie.

Iris Plus Graphics G4 (Ice Lake 48 EU) vs UHD Graphics G1 (Ice Lake 32 EU) vs Iris Plus Graphics G7 (Ice Lake 64 EU) vs AMD Radeon RX Vega 8

Wszystkie z wymienionych układów graficznych to jednostki zintegrowane. Układy integrowane z procesorami Intel oferują taktowanie do 1100 MHz (AMD do 1200). Żadna z wymienionych jednostek nie dysponuje własną pamięcią RAM.

Grafika Intel UHD Graphics G1 to najbardziej podstawowe rozwiązanie, które raczej nie sprawdzi się w grach i pracy graficznej. Układ Intel Iris Plus Graphics G4 lub G7 będzie wydajniejszym rozwiązaniem – nie tylko do pracy i multimediów, ale również do wybranych gier. Wydajność układu Iris Plus G4 będzie zbliżona do AMD Radeon RX Vega 8, ale szczegółowe testy i benchmarki, jakie z pewnością pojawią się już wkrótce doprecyzują tę kwestię i pozwolą na wybór najlepszego rozwiązania do urządzenia mobilnego.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.