Iris Plus Graphics G7 (Ice Lake 64 EU) w laptopie – wydajność oraz specyfikacja
Spis treści:
Procesory Intel Core Ice Lake będą wyposażone w jeden z kilku zintegrowanych układów graficznych: UHD Graphics G1, Iris Plus Graphics G4 oraz Iris Plus Graphics G7. Topowe jednostki będą integrowane z układem Iris Plus G7 i z tego względu warto przyjrzeć mu się bliżej.
Iris Plus Graphics G7 (Ice Lake 64 EU) – specyfikacja techniczna
Mobilne procesory Intel Core dziesiątej generacji, a szczególnie topowe jednostki w swoich seriach, będą integrowane z układem Iris Plus Graphics G7, gdyż jest to grafika o dopracowanych i dobrych parametrach:
- Seria – Ice Lake G7.
- Architektura – Intel Ice Lake.
- Technologia – 10 nm.
- Typ pamięci – DDR4 (pamięć współdzielona).
- Jednostki wykonawcze EU – 64.
- Taktowanie rdzenia – 300 MHz w trybie bazowym i do 1100 MHz w trybie turbo (wartość taktowania w trybie turbo zależy od modelu procesora, z jakim zintegrowano układ graficzny).
- DirectX – 12.
- Inne – QuickSync.
Intel Iris Plus Graphics G7 (Ice Lake 64 EU) – zastosowanie
Zintegrowany układ graficzny Iris Plus G7 znajdzie zastosowanie w wielu modelach procesorów Intel Core dziesiątej generacji. W zależności od tego, z jakim procesorem zostanie zintegrowany układ, jego wydajność może być nieco odmienna. Jednostkę Iris Plus Graphics G7 znajdziemy w topowych procesorach Ice Lake, jak choćby:
- Intel Core i5-1035G7 – w połączeniu z tym procesorem, grafika Iris Plus G7 osiąga do 1050 MHz taktowania w trybie turbo.
- Intel Core i7-1065G7 – w przypadku integracji z tym procesorem, układ graficzny Intel Iris Plus Graphics G7 osiąga do 1100 MHz w trybie turbo.
- Intel Core i7-1068G7 – po zintegrowaniu z tym procesorem, grafika Iris Plus G7 również osiąga 1100 MHz w trybie turbo.
W pierwszej kolejności na rynek trafią urządzenia z jedenastoma modelami procesorów Ice Lake (Ice lake-U oraz Ice Lake-Y), a w późniejszym czasie dołączą do nich sprzęty z kolejnymi jednostkami, wśród których zapewne również znajdziemy takie, które zintegrowano z grafiką Iris Plus G7. Biorąc jednak pod uwagę jej parametry i to, z jakimi procesorami jest integrowana obecnie, można polecić ją do:
- Wysokiej klasy ultrabooków i urządzeń hybrydowych – grafika Iris Plus Graphics G7 jest integrowana z najlepszymi procesorami w swojej serii, stąd też trafia głównie do urządzeń z wyższej półki cenowej, które jednak mają wiele do zaoferowania. To sprzęty niezawodne, wydajne, energooszczędne i stylowe. Grafika Iris Plus Graphics G7 sprawdzi się zarówno w ultrabookach, jak i hybrydach, gdyż zapewnia optymalną wydajność przy niewielkim obciążeniu dla baterii.
- Notebooków multimedialnych i biznesowych klasy premium – zintegrowany układ graficzny Iris Plus Graphics G7 doskonale sprawdzi się nie tylko w urządzeniach biznesowych, ale też w notebookach multimedialnych, które są często użytkowane do oglądania wideo w wysokiej rozdzielczości, jak również do grania w wybrane gry, a nawet do obróbki zdjęć i korzystania z zaawansowanych programów graficznych.
Iris Plus Graphics G7 (Ice Lake 64 EU) – wydajność
Układ graficzny Iris Plus Graphics G7 to topowa propozycja wśród zintegrowanych jednostek dla procesorów Intel Ice Lake. Grafika Iris Plus Graphics G7 dysponuje 64 jednostkami wykonawczymi, a to zdecydowanie więcej niż w przypadku pozostałych jednostek dla tych procesorów. Choć jest to zintegrowany układ graficzny, to sprawdzi się nie tylko w najbardziej podstawowych zastosowaniach, ale też w odtwarzaniu i obróbce multimediów, a nawet w grach.
Z uwagi na fakt, że grafika Iris Plus Graphics G7 jest układem zintegrowanym, jej ostateczna wydajność zależy od tego, z jakim procesorem została połączona i w jakiej konfiguracji się znalazła. Dla przykładu: w połączeniu z procesorem Intel Core i5-1030G7 osiąga 1050 MHz taktowania w trybie turbo, a w przypadku procesora i7-1065G7 będzie to już 1100 MHz.
Zintegrowany układ graficzny Iris Plus Graphics G7 został już poddany wstępnym testom wydajności, jako topowe rozwiązanie budzi on bowiem największe nadzieje i oczekiwania. Oto wyniki popularnych testów i benchmark Iris Plus G7 z gier (testowano grafikę Iris Plus G7 zintegrowaną z procesorem i7-1065G7):
- W teście 3D Mark Ice Storm Extreme Graphics, w rozdzielczości 1920 x 1080, grafika Iris Plus G7 uzyskała wynik 59398 punktów.
- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics, w rozdzielczości 1280 x 720, grafika Iris Plus G7 uzyskała wynik 2658 punktów.
- W teście 3D Mark 11 Performance GPU, w rozdzielczości 1280 x 720, grafika ta uzyskała wynik 4097 punktów.
- W grze Rocket League z 2017 roku, przy rozdzielczości Full HD i ustawieniach średnich można liczyć na 62 FPS, a przy ustawieniach wysokich i tej samej rozdzielczości można liczyć na 43 FPS.
- W grze Overwatch z 2016 roku, przy rozdzielczości 1366 x 768 i przy ustawieniach średnich, można liczyć na 53 FPS.
- W grze The Witcher 3 można liczyć jedynie na 52 FPS przy ustawieniach niskich i rozdzielczości 1024 x 768.
Jak widać, wydajność grafiki Iris Plus Graphics G7 jest całkiem niezła. Nie jest to, oczywiście, układ gamingowy lub do profesjonalnych prac graficznych, ale w zupełności wystarczy do urządzeń multimedialnych, na których czasami zdarza się uruchomić mniej wymagającą grę komputerową.
Iris Plus Graphics G7 (Ice Lake 64 EU) – porównanie z innymi modelami
Karta graficzna Iris Plus Graphics G7 to jedno z możliwych rozwiązań, jakie stosowane jest dla procesorów Ice Lake od Intel. Łatwo można dostrzec, że ten układ graficzny jest domeną topowych procesorów z nowej generacji, a układ Iris Plus G5 oraz UHD Graphics G1 stosowane są w tańszych i mniej wydajnych jednostkach. Warto więc porównać je ze sobą, jak również zerknąć na propozycję konkurencji.
Iris Plus Graphics G4 (Ice Lake 48 EU) vs UHD Graphics G1 (Ice Lake 32 EU) vs Iris Plus Graphics G7 (Ice Lake 64 EU) vs AMD Radeon RX Vega 8
Każdy z wymienionych układów graficznych to zintegrowana jednostka, której ostateczna wydajność zależy od parametrów procesora. Grafika Intel Iris Plus Graphics G7 bywa porównywana do AMD Radeon RX Vega 10, a w połączeniu z topowymi jednostkami Intel Core może z powodzeniem z nią konkurować. Będzie to również najlepszy wybór spośród propozycji graficznych do procesorów Ice Lake.
Komentarze (0)