Izolacja termiczna i akustyczna ze styropianu - jak wykonać?

| 0 Komentarzy
Styropian od wielu lat jest jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych w budownictwie.

Nadaje się on przede wszystkim do ocieplania domów, jednak, po odpowiedniej obróbce, może posłużyć również do izolacji akustycznej. Ze względu na konieczność udoskonalenia styropianu, by mógł on skutecznie blokować dźwięki zewnętrzne, warto obie kwestie rozdzielić. Najpierw więc zajmiemy się sprawą izolacyjności termicznej, a następnie wyjaśnimy, jak zadbać o wyciszenie pomieszczeń. Wszystko to przy użyciu właśnie styropianu.

Styropian jako materiał do izolacji termicznej

W branży można spotkać się z wieloma porównaniami styropianu z wełną mineralną w kontekście ocieplania budynków. Oba materiały są stosowane bardzo często, przede wszystkim dlatego, że ich skuteczność izolacyjna jest bardzo zbliżona.

Styropian, ze względu na fakt, iż składa się w większości z powietrza, wyróżnia bardzo przyzwoity współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie od 0,033 do 0,045 W/(m*K), który gwarantuje zadowalający komfort termiczny. Może on zostać zwiększony poprzez zastosowanie specjalnych odmian styropianu, które są wzbogacane na przykład aluminium lub grafitem. Niezwykle ważne dla skuteczności działania jest również samo ułożenie styropianu. Należy zadbać, aby w miejscach łączeń płyt nie powstawały tak zwane mostki termiczne.

Do największych zalet styropianu należy zaliczyć przede wszystkim jego niewielką nasiąkliwość, która sprawia, że pod wpływem wilgoci nie traci on swoich właściwości. Te zmieniają się dopiero wówczas, gdy ów wpływ jest szczególnie intensywny i długotrwały. Warto podkreślić również fakt, że styropian jest bardzo lekki, dzięki czemu nie obciąża on konstrukcji domu. Przekłada się to również na łatwość jego przenoszenia oraz montażu.

Jakie są wady omawianego materiału? Przede wszystkim jego niska odporność na wysoką temperaturę. Styropian to tworzywo palne, które podczas pożaru topi się, a jego spadające krople mogą przyczynić się do rozprzestrzenienia pożaru. Wszystko to sprawia, że w budownictwie stosowany jest tak zwany styropian samogasnący. Oznacza to, że gaśnie chwilę po utracie kontaktu ze źródłem ognia.

Jak wykonać izolację termiczną ze styropianu?

Omawiany materiał sprzedawany jest w specjalnych płytach, które występują w różnych kształtach (na przykład ułatwiających rozprowadzanie zaprawy lub łączenie na zakład). Płyty zamówić możemy także w różnych wymiarach.

Przed wykonaniem jakichkolwiek prac, musimy w sposób odpowiedni przygotować podłoże, na którym znajdą się płyty styropianowe. Należy je dokładnie oczyścić z brudu, osuszyć i wyrównać. Warto również przeprowadzić tak zwaną próbę przyczepności, która polega na przyklejeniu w różnych miejscach kilku płyt i pozostawieniu ich na 2-3 dni. Następnie należy je oderwać – jeżeli odejdzie cała płyta, oznacza to, że powierzchnia ma słabą przyczepność (będziemy musieli usunąć stary tynk lub powłokę malarską, a następnie całość wyrównać, uzupełnić ubytki i zagruntować), natomiast jeśli styropian się rozerwie i jego część zostanie na ścianie, przyczepność jest w porządku.

Gdy prace przygotowawcze zostaną zakończone, możemy przystąpić do wykonania zaprawy klejącej. Wszelkie proporcje proszku i wody są podane na opakowaniu produktu. Mieszankę rozrabiamy przy użyciu wiertarki z mieszadłem.

Należy pamiętać, że klej nakładamy na płyty, nie na podłoże. Najlepiej nałożyć go równomiernie na obrzeżach płyt, tworząc pewnego rodzaju ramkę z kleju (należy zachować około 3-centymetrowy odstęp od krawędzi płyty), a następnie nanieść kilka placków na środku. Płytę przyklejamy do ściany i dociskamy pacą.

Płyty układamy od góry do dołu w rzędach metodą kaskadową (jeden rząd musi zostać przesunięty względem drugiego). W przypadku niektórych zapraw konieczne okaże się wykonanie kołkowania – musimy się za to zabrać najwcześniej dwa dni po nałożeniu płyt.

Gdy płyty zostaną prawidłowo ułożone na podłożu, musimy wykonać tak zwaną warstwę zbrojną z siatki z włókna szklanego. Będzie ona pełnić rolę podłoża pod tynk, a także swego rodzaju ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powierzchnię płyt styropianowych należy zeszlifować, a następnie rozprowadzić na niej wcześniej przygotowana zaprawę. Na koniec zatapiamy w niej siatkę zbrojową. Pozostaje nam jedynie gruntowanie całej powierzchni (po około 2 dniach od zatopienia siatki), wykonanie zaprawy tynkarskiej oraz malowanie elewacji.

Izolacja akustyczna

Poza zapewnieniem dostatecznego komfortu cieplnego w pomieszczeniach, konieczne jest również zadbanie o ich wyciszenie. Podczas wykonywania izolacji akustycznej, musimy odgrodzić się zarówno od hałasów dochodzących z zewnątrz naszego domu lub mieszkania, jak i tych powstających na konkretnych kondygnacjach lub w wybranych pomieszczeniach. Jest to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy dysponować pokojem (na przykład sypialnią), który pozwoli nam odpocząć w ciszy, bez obawy o odgłosy z innych miejsc w domu.

Poziom izolacyjności akustycznej zależy do rodzaju i gęstości wykorzystanej przez nas przegrody. Im jest ona masywniejsza, tym na większa ochronę przed dźwiękami możemy liczyć. Wszystko to sprawia, że tradycyjne płyty styropianowe, wykorzystywane podczas ocieplania budynków, okażą się bezużyteczne w systemie izolacji akustycznej.

Skorzystać trzeba ze styropianu, który został poddany specjalnej obróbce mechanicznej. Polega ona na zmianie właściwości materiału, dzięki czemu zyskuje on zdolność pochłaniania dźwięku, czyli redukcji energii dźwiękowej, która przenoszą fale docierające do wybranych pomieszczeń. Warto jednak podkreślić, że jest to akustyczny styropian podłogowy – wykorzystuje się go więc do izolowania poszczególnych kondygnacji budynków.

Takie płyty nadal są lekkie i łatwe w montażu. Występują one na rynku w kilku odmianach, które różnią się między sobą stopniem tłumienia dźwięku. Bardzo dobrze nadają się do użycia pod podłogi pływające.

Materiały izolacyjne – akustyczne

Jako że wyłącznie specjalnie dostosowane płyty styropianowe mogą zostać użyte do izolacji akustycznej, w budownictwie sporą popularnością cieszą się płyty wykonane ze szklanej wełny mineralnej.

Występują one w wielu odmianach, dostosowanych do izolacji akustycznej ścian wewnętrznych, a także stropów oraz podłóg. Gwarantują one dostateczny komfort akustyczny, związany ze skuteczną izolacyjnością od dźwięków powietrznych oraz uderzeniowych.

Montaż ściany działowej z wypełnieniem płytą akustyczną

Na koniec wyjaśnimy krok po kroku, jak prawidłowo postawić ścianę działową, w wypełnieniu której znajdzie się wspomniana płyta akustyczna wykonana ze szklanej wełny mineralnej.

Na samym początku musimy wytyczyć przebieg ściany. W tym celu rozkładamy na podłodze sznurek, który będzie odzwierciedlał położenie ściany. Warto do razu wyznaczyć miejsca, w których znajdą się otwory drzwiowe. Nanoszenie ściany na inne ściany i stropy wykonujemy przy użyciu poziomicy i łaty.

Gdy ściana zostanie już wytyczona, możemy przystąpić do montażu specjalnych profili UW. Przytwierdzamy je do stropów i posadzki, najlepiej przy użyciu odpowiednio dobranych kołków montażowych – należy rozmieszczać je co jeden metr. Możemy je również dodatkowo przykleić taśmą akustyczną, dzięki temu zwiększymy dźwiękoszczelność całej konstrukcji.

Następnie możemy zabrać się do montażu profili słupkowych, które wkładamy do dolnego i górnego profilu UW. Jaka powinna być odległość między poszczególnymi słupkami? Od 30 do 60 centymetrów, w zależności od systemu. Gdy całość będzie gotowa, musimy przystąpić do założenia płyt izolacyjnych na zewnętrznej stronie ściany – wystarczy je przykręcić do profili przy użyciu wkrętów.

Między zewnętrzną a wewnętrzną stroną płyt znajdą się przewody instalacji elektrycznej i sanitarnej, a także wełna szklana. Na koniec montujemy płyty po stronie wewnętrznej. Pamiętać musimy o ich przesunięciu względem płyt zewnętrznych.

Izolacyjność akustyczna uzyskiwana jest poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych materiałów. Przed ich zakupem należy zawrócić uwagę na stopień pochłaniania dźwięków, który wpływa na skuteczność całego systemu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.