Jak ćwiczyć na stepperze – poradnik dla początkujących
Spis treści:
Wiele osób marzy o pięknej i wysportowanej sylwetce. Zwłaszcza że za pasem mamy lato, które sprzyja lżejszym outfitom i aktywnościom, które wymagają pokazania ciała. Jeśli zabierzesz się do pracy nad sobą odpowiednio wcześnie, to bez problemu do lata zrzucisz kilka kilogramów i wypracujesz piękne mięśnie. Nawet jeśli nie masz czasu, by chodzić na siłownię – możesz ćwiczyć w domu. Wystarczą odpowiednie urządzenia. Jednym z takich urządzeń jest stepper do ćwiczeń.
Ćwiczenia na stepperze mogą być naprawdę przyjemne. Trzeba tylko wiedzieć jak się do nich zabrać. Jak ćwiczyć na stepperze, żeby schudnąć? Oto kilka sprawdzonych porad.
Jak ćwiczyć na stepperze? Czy można ćwiczyć codziennie?
Stepper to stosunkowo niewielkie urządzenie, które służy do ćwiczeń wielu partii ciała. Dzięki małym rozmiarom zmieści się niemal wszędzie, dlatego jest chętnie wybierany do domowych treningów. Urządzenie to wyposażone jest w dwie platformy, które wymuszają ruch podobny do tego, jaki wykonujemy podczas wchodzenia po schodach. Stepper do domu dostępny jest w różnych opcjach. Są takie kompaktowe, które bez problemu schowasz pod łóżkiem lub w szafie – te najczęściej wyposażone są w dodatkowe linki do ćwiczenia mięśni rąk. Są też większe – z drążkami – ale te sprawdzą się raczej w profesjonalnej siłowni. Niezależnie od modelu niemal wszystkie steppery wyposażone są w liczniki treningowe informujące o czasie treningu i ilości spalonych kalorii.
Korzystanie ze steppera jest bardzo proste. Jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo ćwiczyć na stepperze, to nasze wskazówki z pewnością ci się przydadzą. Kierując się nimi, uzyskasz lepsze efekty treningowe i nie zaszkodzisz swojemu zdrowiu.
- Trening rozpocznij od rozgrzewki. Możesz wykonać ją w dowolny sposób – pajacyki, skłony, skręty tułowia – to się sprawdzi. Rozgrzewka przygotuje ciało do treningu i pomoże uniknąć kontuzji.
- Przyjmij odpowiednią pozycję ciała na stepperze – sylwetka musi być wyprostowana.
- Zaangażuj do pracy całe ciało, utrzymuj napięte mięśnie brzucha, ruszaj rękami. Wykonuj ruch taki jak przy wchodzeniu po schodach.
- Pamiętaj o równomiernym oddechu.
- Nawadniaj się.
- Nie przeciążaj organizmu. Zacznij od krótkich sesji na niskim obciążeniu. Wraz z kolejnymi treningami wydłużaj sesje i zwiększaj obciążenie.
Czy takie ćwiczenia na kondycję przy użyciu steppera można wykonywać codziennie? Zdecydowanie tak. Jeśli zadbasz o to, by nie przeciążać organizmu, to taka codzienna dawka ćwiczeń cardio jest jak najbardziej wskazana. Nie tylko pomoże zadbać o sylwetkę, ale także pobudzi ciało do wytwarzania endorfin, które zwane są hormonami szczęścia. Dzięki temu ćwiczenia na stepperze wprawią cię w dobry nastrój.
Jak ćwiczyć na stepperze z linkami?
Jak widać, ćwiczenia na klasycznym stepperze nie są skomplikowane. Na rynku jest wiele modeli tych urządzeń. Jeśli planujesz zakup bardziej skomplikowanego – postaw na stepper z linkami. Jak ćwiczyć na stepperze z linkami? Ta wersja treningu jest nieco trudniejsza, ale zdecydowanie warto. Dzięki ćwiczeniom z linkami dodatkowo zadbasz o mięśnie rąk. To, w jaki sposób korzystać z linek, uzależnione jest od tego, które mięśnie rąk chcemy trenować. Jeśli chcesz wzmocnić mięśnie:
- barków – chwyć linki i jednocześnie podnieś obie ręce w bok do poziomu. Pamiętaj, by nie uginać łokci. Ruch musi być spokojny i jednostajny;
- bicepsów – złap linki z podchwytem. Na zmianę przyciągaj pięści do barków. Łokieć musi przylegać do żeber, a przedramię powinno pracować;
- obręczy barkowej – złap linki z nachwytem, ciągnij rękę przed sobą, wzdłuż osi ciała. Zachowaj wyprostowaną sylwetkę, maksymalnie ugnij łokieć w ostatniej fazie.
Inne ćwiczenia na stepperze – jak ćwiczyć na stepperze, żeby schudnąć?
Co daje stepper? Z pewnością pomaga kształtować ładną i zdrową sylwetkę. Dla wielu osób, które decydują się na jego zakup, ważne są efekty odchudzające. Czy można je osiągnąć, ćwicząc na stepperze? Zdecydowanie tak. Już po miesiącu regularnych treningów przekonasz się, że kilogramy i obwody spadają. Na stepperze można bowiem spalić sporo kalorii. Osoba ważąca 70 kg, która ćwiczy przez godzinę, może spalić nawet 490 kcal. To całkiem sporo. Łącząc ćwiczenia na stepperze ze zbilansowaną dietą z deficytem kalorycznym, efekty będą naprawdę widoczne. Dużym plusem jest to, że nie musisz układać specjalnych programów treningowych „na schudnięcie”. Klasyczne ćwiczenia na stepperze lub stepperze z linkami będą idealnym rozwiązaniem. Możesz też postawić na stepper skrętny, jeśli chcesz odchudzić uda i ukształtować nogi.
Jak wybrać stepper do domu?
Na rynku dostępne są różne modele stepperów. Różnią się one parametrami technicznymi, a także funkcjonalnościami. Wyróżniamy steppery:
- proste – klasyczne urządzenia, gdzie wykonywany jest ruch stopami góra-dół, trening przypomina chodzenie po schodach;
- skrętne – gdzie ruch odbywa się góra-dół, a także na boki, trening przypomina jazdę na rolkach lub łyżwach;
- boczne – angażujące całe ciało, gdyż wymaga pracy nad utrzymaniem równowagi;
- kolumnowe – ze słupkiem, dzięki któremu łatwiej utrzymać prawidłową pozycję, mniej obciążającą kręgosłup, idealny dla osób z nadwagą, początkujących i seniorów;
- z linkami – do treningu górnych partii ciała – bicepsu, tricepsu i mięśni brzucha.
Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę także na rodzaj oporu, który wykorzystuje stepper. Dostępne są modele z oporem hydraulicznym i w postaci siłowników. Inne parametry, które będą ważne przy zakupie to:
- maksymalna nośność sprzętu,
- dodatkowe wyposażenie (liczniki),
- możliwość regulacji oporu,
- powierzchnia na pedałach.
Na pytanie – jaki model wybrać – nie ma jednej odpowiedzi. Warto wybrać taki stepper, który będzie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, a także do naszego budżetu.
Co daje stepper? Zalety ćwiczeń
Jeśli wybierzesz dobry stepper, to efekty po 2 tygodniach mogą cię naprawdę zaskoczyć. Stepper pozytywnie wpływa na cały organizm. Pozwala przez cały rok utrzymać dobrą formę, gdyż możesz trenować na nim bez wychodzenia z domu. Wśród korzyści, które dają systematyczne treningi na stepperze, znajdują się:
- lepsza kondycja,
- poprawa wydolności,
- przyśpieszenie metabolizmu,
- poprawa gibkości,
- wzmocnienie mięśni pośladkowych oraz mięśni brzucha,
- spalanie tkanki tłuszczowej,
- poprawa stanu kości i stawów,
- ujędrnienie skóry i redukcja cellulitu,
- poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej,
- wysmuklenie oraz wyrzeźbienie łydek, ud i pośladków,
- wyrzeźbienie ramion, barków i brzucha,
- wzmocnienie układu odpornościowego,
- redukcja stresu i poprawa samopoczucia.
Stepper – efekty przed i po
Zastanawiasz się, czy treningi na stepperze faktycznie działają? Zapewniamy, że tak! Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę frazę „stepper efekty przed i po”, a z pewnością znajdziesz mnóstwo metamorfoz. Najlepiej jednak sprawdzić na sobie jak to działa. Ważna będzie tu systematyczność sesji treningowych. Możesz zacząć od ćwiczeń 3 razy w tygodniu, po 20 minut. Dołącz do tego dietę, a pierwsze efekty zobaczyć bardzo szybko.
Znajdziesz w Morele
Orbitreki - Rowery stacjonarne - Bieżnie - Wioślarze - Rowery magnetyczne składane
Komentarze (0)