Jak często wymieniać filtry w samochodzie?

| 0 Komentarzy
Każdy kierowca powinien pamiętać o obowiązku regularnej wymiany filtrów w swoim aucie.

Problemem może być jednak brak wiedzy na temat tego, jak często powinniśmy to robić. W poniższym tekście wyjaśniamy wszelkie wątpliwości. Jak wiadomo, filtry różnego rodzaju są montowane po to, aby zatrzymywały one wszelkie zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do uszkodzenia niektórych elementów lub do zmniejszenia wydajności ich działania. Jak można się łatwo domyślić, tego typu filtrów jest w samochodzie co najmniej kilka, a ich prawidłowe funkcjonowanie przekłada się na sprawność całego pojazdu. Biorąc to pod uwagę, warto zająć się osobno każdym z nich.

Filtry samochodowe – rodzaje

Pod uwagę weźmiemy podstawowe filtry w samochodzie, o których trzeba pamiętać nie tylko w momencie, gdy dojdzie do awarii.

Mowa tu o filtrze paliwa, powietrza, oleju, a także odmianie kabinowej. Każdy z tych elementów wyróżnia się innym okresem eksploatacyjnym, który często zależy również od intensywności jazdy. Warto pamiętać, że wiele przydatnych informacji (między innymi na temat tego, jak często należy wymieniać filtry) znajdziemy w instrukcji pojazdu.

Filtr paliwa – co to jest? Jak często wymieniać?

Odpowiednia filtracja paliwa jest niezwykle istotna, zarówno w przypadku silników benzynowych, jak i dieselowych. Za co jest odpowiedzialny filtr paliwa? Za jego oczyszczanie jeszcze przed dostarczeniem do wtryskiwaczy.

Jak wiadomo, stan i rodzaj paliwa ma znaczący wpływ nie tylko na pracę silnika, ale również na jego żywotność. Jeśli więc dopuścimy do zbyt dużego zabrudzenia filtra, możemy doprowadzić do uszkodzenia najważniejsze układu w naszym pojeździe.

Warto w tym miejscu podkreślić, że filtr paliwa występuje w kilku odmianach, choć najczęściej wykorzystywane są filtry siatkowe oraz papierowe (tak zwane przewodowe), które są zakładane między silnikiem a pompą. Warto decydować się na filtry dobrej jakości i wykonane przez uznanych producentów, ponieważ od sposobu jego wykonania, a także rodzaju użytych materiałów zależy to, jak skutecznie paliwo będzie oczyszczane.

Jak często należy wymieniać filtr paliwa? Jest to uzależnione od modelu samochodu, dlatego tego typu informacji trzeba szukać w instrukcji pojazdu. Zazwyczaj mowa jest o przebiegu wynoszącym od 15 do 50 tysięcy kilometrów.

Warto zaznaczyć, że filtr paliwa nie jest elementem specjalnie drogim – ceny poszczególnych produktów kształtują się od kilkunastu do maksymalnie 100 złotych. Sama jego wymiana również nie powinna sprawić nam większego problemu, choć musimy uważać, by założyć go zgodnie z kierunkiem przepływu paliwa. Pomocne okażą się strzałki znajdujące się na filtrze.

Filtr powietrza – co to jest? Jak często wymieniać?

Przechodzimy do kolejnego elementu, który tym razem odpowiada za zatrzymywanie zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz. Jeśli dostaną się do silnika, mogą w sposób znaczący go uszkodzić, dlatego sprawność filtra jest w tym przypadku niezwykle istotna. To od jakości mieszanki paliwowo-powietrznej zależy bowiem to, jak sprawny będzie silnik i jaka będzie jego żywotność. Zapchany lub uszkodzony filtr przepuści do niego mnóstwo kurzu i wiele innych zanieczyszczeń, które doprowadzą do uszkodzenia cylindrów i tłoków.

Wszystko to sprawia, że filtr powietrza powinien być wymieniany co 15-20 tysięcy kilometrów. Jeśli jednak zauważymy, że spalanie naszego samochodu się zwiększyło, a moc silnika spadła, oznacza to, że filtr może być zanieczyszczony i należy go natychmiast wymienić. Podczas tej operacji należy uważać, by do silnika nie przedostały się zabrudzenia. Filtr kosztuje przeważnie od 30 do 50 złotych.

Filtr oleju – co to jest? Jak często wymienia?

Przechodzimy do mechanizmu odpowiedzialnego za usuwanie zanieczyszczeń powstających w silniku, a także za odpowiednią filtrację oleju. Co jest szczególnie groźne? Wspomnieć należy przede wszystkim o drobnym pyle, który nie został zatrzymany przez filtr powietrza, a także o paliwie, które nie uległo spaleniu.

Zakup nowego filtra może być bardziej kłopotliwy niż we wcześniej wymienionych elementów. Dlaczego? Ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rodzajów filtrów oleju, dlatego muszą być one dopasowywane do konkretnych silników. Najlepiej więc posłużyć się informacjami dostępnymi w instrukcji pojazdu. Oczywiście cały czas powinniśmy dbać o to, aby kupować filtry dobrej jakości, gwarantujące skuteczne działanie. Oszczędności w tym przypadku mogą okazać się bardzo niekorzystne.

Jak często należy wymieniać filtr oleju? Jest to zależne od modelu samochodu (kolejny raz przyda się instrukcja), a także jego eksploatacji. Przyjmuje się jednak, że filtr powinno wymieniać się wraz z olejem. Cena filtru oscyluje wokół 20-30 złotych.

Filtr kabinowy – co to jest? Jak często wymieniać?

Na koniec zajmiemy się filtrem, który nie chroni silnika, a odpowiada za czystość powietrza znajdującego się w kabinie samochodu. Może się więc wydawać, że jego regularna wymiana nie jest tak ważna, jednak wystarczy porównać komfort jazdy z czystym powietrzem z zanieczyszczonym różnego rodzaju pyłkami, kurzem czy dymem. Różnica jest ogromna.

Przyjmuje się, że filtr kabinowy należy wymieniać mniej więcej co 15 tysięcy kilometrów. Należy wykonać to jednak wcześniej, jeśli w środku auta często czujemy przykre zapachy lub gdy dochodzi do zaparowywania szyb od wewnątrz. Regularna wymania filtrów kabinowych jest istotna przede wszystkim dla astmatyków i osób zmagających się z różnego rodzaju alergiami.

Warto decydować się na produkty wysokiej jakości. Doskonałym na to przykładem są filtry z węglem aktywnym, które w sposób skuteczny pochłaniają nie tylko podstawowe zanieczyszczenia, ale również substancje gazowe. Filtr węglowy w samochodzie okaże się bardzo dobrym rozwiązaniem, znacznie lepszym niż standardowe modele papierowe. Jego cena może być wyższa (ok. 30-40 złotych), jednak w zamian otrzymujemy doskonałą ochronę przed wpływem rozmaitych zanieczyszczeń.

Jak widać, regularna wymiana filtrów w samochodzie jest niezwykle istotna. Większość z nich odpowiada za prawidłową pracę silnika, dlatego zaniechanie tego obowiązku może skutkować uziemieniem pojazdu. Nie należy zapominać również o filtrze kabinowym, który odpowiada za nasz komfort i zdrowie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.