Jak dbać o baterię w smartfonie? Jak ładować i rozładować baterię?

| 4 Komentarze
Szybko rozładowująca się bateria w smartfonie może poważnie uprzykrzyć nam życie.

Prawidłowe użytkowanie baterii

Oczywiście żaden sposób nie będzie w stanie zatrzymać procesu starzenia baterii naszego smartfona. Każdy akumulator dysponuje bowiem określonymi cyklami ładowania, których przekroczenie sprawi, że nie będzie on więcej w stanie podtrzymać wystarczającej ilości energii do zasilania posiadanego urządzenia.  To, ile czasu wytrzyma dany akumulator, zależy między innymi od tego, jaka bateria w smartfonie została zastosowana. Obecnie stosuje się najczęściej akumulatory litowo –jonowe, o większej wydajności.

Żywotność typowej baterii jest jednak tak długa, że bez problemu może posłużyć nam przez wiele lat. Żeby jednak tak się stało, powinniśmy korzystać z niej w sposób prawidłowy – użytkownicy telefonów komórkowych popełniają bowiem wiele błędów, które sprawiają, że okres funkcjonalności baterii zostaje skrócony, w efekcie czego rozładowuje się ona po zaledwie kilku godzinach.

Wszystko to sprawia, że warto poruszyć kilka istotnych kwestii, które mają wpływ na kondycję i żywotność baterii. Oczywiście wokół tej sprawy narosło również wiele mitów, obaleniem których także się zajmiemy.

Polecane ładowarki

Rozładowanie baterii z głową

Nadal nie każdy wie, czy formatować baterię w telefonie po zakupie nowego urządzenia, czy nie jest to konieczne. Wśród wielu osób żywy jest też pogląd, iż akumulator smartfona przed podłączeniem do ładowania musi zostać całkowicie rozładowany, w przeciwnym wypadku ulec może uszkodzeniu.

Jest to oczywiście pogląd błędny, który ma korzenie w dawnych czasach, kiedy to na potęgę wykorzystywane były baterie kadmowe. Wtedy też pojawiały się pytania o to, jak sformatować baterie w telefonie. Wymagały one bowiem kalibracji, dlatego najlepszym sposobem na ich regenerację było doprowadzenie ich najpierw do stanu całkowite rozładowania. Obecnie jednak w smartfonach znaleźć można akumulatory litowo-jonowe, które takich praktyk nie wymagają. Co więcej, mogą okazać się one dla nich po prostu szkodliwe, zwłaszcza gdy bateria pozostaje „pusta” przez dłuższy czas. A jak sprawdzić baterię w smartfonie? Jej typ i pojemność zawsze są podane w instrukcji, a jeśli jest możliwość – można zajrzeć pod obudowę telefonu – na baterii podana jest cała jej specyfikacja.

Wszystko to sprawia, że ładowarkę warto podłączyć zaraz po pierwszym komunikacie o niskim poziomie baterii. Przeważnie wyświetla się on, gdy pozostało jeszcze 20% energii.

Czasem zdarza się tak, że konkretny telefon przestaje być nam na razie potrzebny, dlatego wyłączony ląduje w półce. Sposób przechowywanie urządzeń również ma jednak wpływ na kondycję baterii. Powinniśmy zadbać o to, aby była ona naładowana co najmniej do poziomu 40-50%. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy przetrzymywać w dłuższej perspektywie rozładowanych akumulatorów, gdyż w ten sposób doprowadzimy do ich zużycia.

Jak widać, prawidłowe użytkowanie baterii w smartfonie nie jest specjalnie trudne. Pamiętać należy jednak o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym znacząco wydłużymy jej żywotność. Nie będziemy musieli więc ładować jej co 3-4 godziny.

bateria do telefonu samsung

Co zrobić, aby bateria w smartfonie dłużej trzymała?

Obecnie w zasadzie, mimo wykorzystania o wiele wydajniejszych baterii, nie ma mowy, by nowoczesny smartfon, przy normalnym użytkowaniu, wytrzymywał dłużej niż dwa, czasem może trzy dni. Wiele osób dziwi się, że choćby nie wiem, jaka bateria w smartfonie była, ten rozładowuje się nawet wtedy, kiedy jest rzadko używany. To, że bateria w smartfonie szybko pada nie jest zależne tylko od tego, jak często się go bezpośrednio używa. Pojemne, nasycone kolorami wyświetlacze, zdjęcia załadowane jako tapety, ilość pobranych dodatków,  słowem – wszystko to, co znajduje się w telefonie, także pobiera baterię. Więc to, że bateria w telefonie krótko trzyma nie jest spowodowane wyłącznie częstym graniem czy korzystaniem z Internetu – owszem, to ją dodatkowo obciąża, ale telefon sam w sobie także zużywa energię.

Jeśli w naszym mniemaniu bateria w telefonie szybko się rozładowuje, za szybko, jak na nasze wymagania, warto zajrzeć w głąb telefonu i zrezygnować z rzeczy, z których nie korzystamy codziennie, dezaktywować ich automatyczne uruchamianie, nieco przyciemnić wyświetlacz, nie korzystać z aplikacji, które służą „upiększaniu” wyglądu wyświetlacza, np. zmiany motywów ikon itp. Oczywiście – słuchanie muzyki, odtwarzanie filmów, korzystanie z Internetu, częste rozmowy także sprawiają, że bateria bardzo szybko się rozładowuje, ale przecież po to jest telefon i wszelkie jego funkcje, by z nich korzystać. Natomiast sposobem na to, jak oszczędzać baterię w smartfonie, jest rezygnacja z tego, z czego nie korzysta się cały czas i co nie jest po prosty potrzebne.

Jak ładować baterię w smartfonie?

Kolejny mit dotyczy uszkadzania akumulatora, gdy ten zbyt długo jest ładowany. Problem ten dotyczył wyłącznie starych baterii, nowe modele litowo-jonowe są wolne od tego problemu, dlatego w momencie, gdy wskaźnik naładowania osiągnie 100%, telefon po prostu przestaje pobierać energię. Nie da się więc baterii przeładować.

Nie musimy więc obawiać się pozostawiania telefonu podłączonego na noc – nie zaszkodzi to ani jemu ani naszym rachunkom za prąd. Warto jednocześnie pamiętać, że smartfony najlepiej pracują w określonej temperaturze (ok. 20 stopni Celsjusza). Nie powinniśmy więc zostawiać ich na grzejnikach, parapetach, na których pada słońce czy też przy oknie w mroźne dni. To, jak ładować baterię w smartfonie teoretycznie nie ma więc znaczenia, ale ważne jest, by telefon, który się ładuje, trzymać np. na półce, a nie pod poduszką czy gdzieś przykryty. Może się bowiem nadmiernie nagrzewać, co prowadzi co uszkodzenia.

Korzystanie ze smartfona

Była już mowa o tym, co niepotrzebnie pobiera energię telefonu i o tym jak zaoszczędzić baterię w smartfonie. Warto jednak skupić się jeszcze na aplikacjach, które także sprawiają, że bateria w smartfonie może się szybciej rozładowywać. Bardzo często, by wydłużyć pracę baterii naszego telefonu, wyłączamy wszystkie programy, których aktualnie nie używamy. Jak zostało wspomniane, ma to swoje uzasadnienie w przypadku dodatków, z których nie korzysta się na co dzień, np. z liczników sportowych. Ale w wielu przypadkach jest to błąd, który przynosi efekt odwrotny od zamierzonego.

Pamiętać należy, że wyjście z aplikacji i pozostawienie jej „w tle” sprawi, że przejdzie ona w stan zamrożenia, a jej dane będą przechowywane w pamięci RAM. Dzięki temu nie obciąży zbytnio układu CPU smartfona. Więcej energii wykorzystamy więc wyłączając aplikację. Tak samo wygląda sprawa jej ponownego włączenia. Jeśli jest to więc możliwe, lepiej pozostawić ją zamrożoną do czasu, aż faktycznie przestanie być nam potrzebna.

Jednocześnie warto dokładnie sprawdzić, które aplikacje zużywają najwięcej energii i wyłączyć opcję ich działania w tle. Dzięki temu bateria będzie mogła działać dłużej. To samo tyczy się modułów Bluetooth, Wi-Fi oraz GPS. Jednak w ich przypadku korzyści nie będą tak duże, jak może się wydawać (maksymalnie 10% dłuższe działanie baterii).

Czy istnieje zatem jakiś sposób na to, jak wzmocnić baterię w smartfonie? Właściwie nie. Można ograniczyć jej obciążenie, ale nie będą to znaczące różnice. Baterii, która jest już użytkowana przez jakiś czas, nie da się na powrót wzmocnić. Jedyny sposób na to, jak naprawić baterię w telefonie, by znów trzymała dłużej, jest jej wymiana. Niestety, obecnie nie  w każdym smartfonie jest taka możliwość. Warto też pamiętać o stosunku bateria w telefonie a gwarancja. Jeśli telefon jest nią nadal objęty, poprzez taką ingerencję może ją stracić. Można też co jakiś czas formatować cały telefon, dogłębnie go „oczyszczać” ze wszystkich programów, zdjęć i gier i na nowo wszystko instalować. To na jakiś czas może przynieść efekt i bateria może trzymać nieco dłużej przez jakiś czas.

Jaką ładowarkę kupić?

Najlepiej oryginalną! Zakup najtańszych zamienników może bowiem sprawić, że nasza bateria zużyje się dużo szybciej. Związane jest to między innym ze źle dopasowanym przesyłem energii, który źle wpływa na kondycję akumulatorów.

Wszystko to sprawia, że jeżeli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy korzystać z ładowarki oryginalnej, dostarczanej przez producenta sprzętu. To samo tyczy się samej baterii. Gdy ulegnie zniszczeniu, lepiej kupić ten sam model niż decydować się na tanią „podróbkę”. Jeśli bateria w telefonie bardzo wolno się ładuje, można sprawdzić, czy do naszego modelu można dokupić quick charge, czyli szybką ładowarkę, która znacząco skróci czas ładowania.

W zasadzie nie ma żadnej filozofii w tym, jak używać baterii w smartfonie. Telefon powinien być po prostu zawsze aktywny, a podłączony do ładowarki powinien być w otwartym miejscu, by nie uległ ani nagrzaniu, i z dala od zimna, by się nie wychłodził. Można też przejrzeć specjalistyczne fora, gdzie można znaleźć praktyczne rady dotyczące tego, jak użytkować baterię w smartfonie, by wytrzymywała jak najdłużej. Prawda jest jednak taka, że każdy akumulator ma określoną żywotność i z czasem po prostu nie będzie innego wyjścia, jak kupić nowy telefon lub nie rozstawać się z ładowarką. Na szczęście – są ładowarki samochodowe i powerbanki, które czasem mogą uratować sytuację.

Udostępnij
5,0
6 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Co poradzicie w kwesti natezenia z jakim dana ladowarka pracuje? Mam quick charge 3.0 I telefon czasem potrafi sie nagrzać przy ładowaniu, przez co jak mniemam bateria utlenia się, w związku z czym rozważam zakup ładowarki z mniejszym prądem ładowania(1.0A zamiast 1.8). Czy mój tok rozumowania jest prawidłowy?
Przy szybkiej ładowarce quick charge 3 jest wyższe napięcie i to ono powoduje nagrzewanie się elektroniki telefonu nie baterii. Bateria grzeje się pośrednio. Tak bardzo to baterii nie szkodzi
I tak ci się bateria nagrzeje nie ma sensu z mniejszym napięciem
Szkoda, że nie ma nic o mechanizmie powodującym takie, a nie inne działanie baterii litowo-jonowych.
Specjalista Morele | 08:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.