Jak dbać o bezpieczeństwo komputera i danych?

| 0 Komentarzy
Rozwój Internetu przyniósł nam mnóstwo możliwości, co do których nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Doprowadził on jednak również do całkowitej zmiany pojęcia bezpieczeństwa komputerowego. Rozmaite zagrożenia są obecne w sieci na każdym kroku – warto więc się przed nimi chronić.

Błąd zaniechania

Omawiany temat przez wielu jest bagatelizowany. Zagrożenie związane z zainfekowaniem komputera czy też wykradnięciem kluczowych danych osobowych wydaje się być dla nas czymś tak abstrakcyjnym, że niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo możemy paść ofiarą hackerów lub oszustów, zwłaszcza w sieci.

Często wystarczy kliknąć w nieodpowiedni link, pobrać podejrzany plik lub zalogować się do konta bankowego w niezabezpieczonej sieci, by stracić ważne dla nas pliki lub dane, przez które pozbędziemy się pieniędzy na koncie. Wszystko to sprawia, że warto trzymać się kilku istotnych zasad, które pozwolą nam uniknąć tego typu nieprzyjemnych sytuacji.

Hasła logowania – prostota naszym wrogiem

Warto zacząć od sprawy podstawowej, a więc zabezpieczania dostępu do komputera, rozmaitych kont na rozmaitych portalach czy też elektronicznego rachunku bankowego. Jak pokazują rozmaite dane, hackerzy najczęściej kradną hasła banalnie proste. Najczęściej przyjmują one formę liczby (np. 12345) lub bardzo prostych słów, typu „hasło” lub „qwerty”.

Wprowadzając takie hasła, musimy liczyć się z tym, że ryzyko włamanie się na nasze konto jest ogromne. Na szczęście, coraz więcej serwisów internetowych wymusza na użytkownikach wprowadzanie bardziej zaawansowanych haseł, które wymagają wpisania zarówno małych, jak i wielkich liter, a także cyfr lub znaków specjalnych. Zawsze powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nasze hasło stanowi wystarczające zabezpieczenie. I co najważniejsze, nie należy nigdzie go zapisywać.

Oprogramowanie antywirusowe

Kwestia ta została omówiona wielokrotnie, jednak warto zauważyć, że ostatnio popularność nawet najprostszych programów antywirusowych spada. Dlaczego? Ponieważ skuteczność ich działania wielokrotnie obalona. W efekcie, wielu internautów postanawia zrezygnować z ich instalacji.

Jak jednak pokazuje praktyka, lepsze słabe zabezpieczenie niż żadne. Darmowe oprogramowanie powinno poradzić sobie z typowymi „robakami” czy też spamem, dlatego warto się na nie zdecydować. Co ważne, powinniśmy pilnować, aby były regularnie aktualizowane.

Wymóg aktualności dotyczy także systemu operacyjnego. Nie warto więc blokować instalacji kolejnych plików aktualizacyjnych, ponieważ zwiększają one poziom bezpieczeństwa naszych komputerów.

Polecane produkty

Pobieranie plików

Programy, grafika, darmowe gry, ebooki – plików pobieranych przez nas z Internetu jest mnóstwo. Nie zawsze pochodzą one z najpopularniejszych stron, co do których mamy pełne zaufanie. Wszystko to sprawia, ze zawsze warto dokładnie sprawdzić, co pobieramy, by uniknąć ewentualnych wirusów.

W przypadku wielu programów, instalacja odbywa się często za pośrednictwem specjalnego managera, który na konkretnych etapach proponuje nam instalacje różnego rodzaju dodatków, rozszerzeń czy toolbarów, które nie tylko niepotrzebnie „zapychają” nasz komputer, ale również mogą stanowić dla niego potencjalne zagrożenie. Nie powinniśmy więc przechodzić przez proces instalacji bezwiednie. Warto sprawdzać, w co klikamy i na co się godzimy.

Hotspoty

Są to otwarte punkty dostępu, które pozwalają nam łączyć się z Internetem w sposób darmowy. Gdy korzystamy z takiej sieci (np. przy wykorzystaniu laptopa), nie powinniśmy logować się do kont bankowych ani innych stron, w których podajemy loginy i hasła.

Dlaczego? Ponieważ takie sieci nie są zabezpieczone, przez co stanowią doskonałe pole do działania dla wielu hackerów. Wystarczy jednokrotne logowanie, by nasze dane zostały wykradzione.

Rozważne korzystanie z internetowych kont bankowych

Przekazanie niepowołanym osobom dostępy do konta bankowego zdarza się bardzo często. Zazwyczaj w grę wchodzi nasza nieuwaga oraz brak zdrowego rozsądku.

Pamiętać musimy o tym, że banki nigdy, w żadnej wiadomości nie będzie prosił nas o podanie naszych loginów i haseł. Jeśli więc dostaniemy tego typu e-mail, możemy być pewni, iż pochodzi ona od oszustów, którzy tylko czekają aż spełnimy ich prośby.

Kolejny problem dotyczy kopiowania stron banków. Takie klony wyglądają dokładnie tak samo, jak oficjalne serwisy bankowe. W związku z tym, nie czujemy żadnych obaw, gdy logujemy się na nasze konto. W rezultacie, dane te trafiają do oszustów, a my zostajemy bez pieniędzy. Jak się przed tym ustrzec? Najlepiej, podczas logowania się do konta, sprawdzić, czy obok adresu strony w przeglądarce pojawił się symbol zamkniętej kłódki. Oznacza to, że strona posiada odpowiedni certyfikat i jest szyfrowana, co jest dowodem na jej prawdziwość.

Przedstawione wyżej zasady wielu mogą wydać się oczywiste, jednak wiele osób o nich zapomina, co sprawia, że stają się oni ofiarami różnej maści oszustów i hackerów. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie zastanowić się, czy na pewno robimy wszystko tak, jak należy.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.