Jak dbać o ciało po ciąży? Jak wrócić do formy sprzed ciąży?

| 0 Komentarzy
Figura po ciąży nigdy nie będzie taka sama. Jak jednak odzyskać formę sprzed ciąży?

Jak zmienia się sylwetka podczas ciąży?

Każdy, nawet mężczyzna, potrafi powiedzieć, co się zmienia w kobiecie podczas ciąży. Przede wszystkim tyje. Rośnie brzuszek oraz biust. Byłoby pięknie, gdyby na tym się kończyło. A tymczasem zmian jest o wiele więcej, niektóre korzystne, niektóre niekoniecznie, ale wszystko zależy od indywidualnego podejścia. Podczas ciąży można zauważyć zaokrąglenie nie tylko brzucha, ale i … pupy. To świetna wiadomość dla właścicielek płaskich pośladków! Za ich zaokrąglenie odpowiada dodatkowa tkanka tłuszczowa oraz zbierająca się woda. Niestety, można to zauważyć także w ramionach i udach. Także biodra mogą wydawać się szersze – miednica musi się poszerzyć, by Maluszek mógł swobodnie wyjść na świat. Poza tym – zmienia się stan skóry, a to za sprawą szalejącej w organizmie burzy hormonalnej. Mogą pojawiać się wypryski lub nadmierne przesuszenie, a także przebarwienia. Na całym ciele, szczególnie na nogach, mogą pojawiać się żylaki i pajączki, nie mówiąc już o rozstępach, które dokładają stresu niemal każdej Ciężarnej. Rozstępy powstają wtedy, kiedy skóra nie potrafi sobie poradzić z nadmiernym rozciąganiem. Niestety, może starać się im zapobiegać, ale nic nie daje stuprocentowej pewności. Jeśli mają się pojawić – i tak się pojawią. I mogą to zrobić w każdej chwili, nawet pod sam koniec ciąży. Rozstępy mogć być też uwarunkowane genetycznie i można mieć skłonność do ich dziedziczenia. Na szczęście, nie jest to regułą, więc nie ma co sugerować się ilością rozstępów w Rodzinie.

Ile trwa powrót do wagi sprzed ciąży?

Powrót do sylwetki sprzed ciąży to kwestia bardzo indywidualna. Zależy od organizmu kobiety oraz tego, w jakim stopniu ciało się zmieniło. Najłatwiej jest zgubić nadmiar kilogramów – większość z nich traci się od razu po porodzie – to ciężar Dziecka i wód płodowych. Zazwyczaj wynosi od 10 do 12kg. Jeśli więc kobieta tyle przytyła podczas ciąży (lub mniej) – jest na dobrej drodze, by szybko odzyskać dawną wagę. Jeśli przytyło się więcej – niestety, trzeba będzie się nieco bardziej postarać. Sporo pomaga karmienie piersią – Maluch dosłownie wysysa kalorie Mamy, ale nie jest to regułą. Podczas karmienia piersią nie powinno się stosować żadnych diet odchudzających, ale tak samo nie powinno się pochłaniać słodyczy, większych porcji jedzenia oraz częściej jeść – powinno się zadbać, by dieta była zbilansowana, tak, by w mleku nie zabrakło żadnych składników odżywczych i by Maluch spokojnie się nim najadał. Prawdopodobnie za tajemnicą cudownego chudnięcia podczas karmienia piersią jest po prostu normalne, racjonalne żywienie bez żadnych dodatków i zachowanie równowagi miedzy tym, co się spożywa, a tym, co Maluch wysysa.

Ciało po ciąży

Jest inne, można powiedzieć – bardziej kobiece. Piersi produkują mleko – nadal więc są większe i pełniejsze. Także biodra jeszcze przez dłuższy czas mogą być nieco szersze, a bywa, że nigdy nie wracają do stanu sprzed ciąży. Nie jest to jednak aż tak zauważalna zmiana. Warto wspomnieć, że nawet rozmiar stóp podczas ciąży może się zwiększyć i nie zawsze wraca do pierwotnego stanu. Sylwetka po ciąży to jedno, natomiast inne zmiany, z jakimi trzeba będzie sobie poradzić, to zmiany skórne, przede wszystkim w obrębie brzucha. Nawet na płaskich, szczupłych i wysportowanych  brzuchach może pozostać nadmiar skóry, z którym niestety nic się nie zrobi. Skóra może być lekko pomarszczona, pozbawiona jędrności. Ale spokojnie – nie musi to być od razu wielki, zwisający płat skórny. Może to być po prostu zauważalne zwiotczenie, które niekoniecznie znika nawet w późniejszym czasie. Także woda z organizmu nie schodzi od razu, więc nadal pozostaje uczucie opuchnięcia. Jeśli przytyło się w nietypowych partiach ciała – ramionach, udach, łydkach, to niestety zrzucenie tego będzie wymagało trochę wysiłku.

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Zadbać o dietę i rozpocząć ćwiczenia – nie ma innej rady. A kiedy można zacząć ćwiczyć po ciąży? Połóg trwa zazwyczaj około 6 tygodni. Jest to czas na wewnętrzną regenerację. Ale na wszystkie ćwiczenia po ciąży pozwolenie powinien wydać lekarz, szczególnie, jeśli rodziło się poprzez cesarskie cięcie. Ciało musi wrócić do równowagi, ewentualne nacięcia muszą się zrosnąć, a macica musi przestać się obkurczać. Zanim więc rozpocznie się jakiekolwiek ćwiczenia na brzuch po ciąży – powinno się to skonsultować z lekarzem. Dużo wcześniej, w zasadzie od razu po porodzie, można zacząć stosować kosmetyki dla mam – ujędrniające, nawilżające, regenerujące, na różne partie ciała. Oczywiście, przed ich zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z opisem – nie powinny to być kosmetyki, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na mleko. Warto też uważać, by Maluszek ich przypadkowo nie „kosztował” np. podczas karmienia czy przytulania. A jak usunąć blizny? Jeśli chodzi o bliznę po cesarskim cięciu, jeśli nie ma przeciwskazań, można używać specjalnych preparatów, które pomogą ją rozjaśnić, np. maść na blizny. Można także zapytać lekarza o sposób na blizny – być może przepisze specjalistyczny lek, który nie tylko przyspieszy jej gojenie, ale także zadba o jej odpowiedni wygląd. A jak pozbyć się rozstępów? Cóż, nie da się tego zrobić, ale tak samo, jak w przypadku blizn, można starać się je wybielić lub spłycić dzięki odpowiednim preparatom, np. zawierających śluz ślimaka. Rozstępy po ciąży są najbardziej – można powiedzieć – inwazyjną pamiątką. Nawet, jeśli idealna figura po porodzie jest osiągnięta, blizna po cesarce mało widoczna, to rozstępy nadal zostają i w naturalny sposób nie da się ich pozbyć. Wydaje się, że sposób na rozstępy jest jeden – pogodzić się z nimi i zaakceptować. Jeśli jednak z różnych względów kobieta nie jest w stanie tego zrobić, są one powodem Jej złego samopoczucia, a nawet depresji – można wybrać się na konsultacje do kliniki medycyny estetycznej. Zabieg to jedyny sposób, by blizny i rozstępy stały się jak najmniej widoczne lub nawet całkowicie zniknęły.

Zgrabna sylwetka po ciąży to marzenie każdej młodej Mamy. Nie każda osiągnie ją od razu, ale warto się starać. Przede wszystkim jednak – należy skupić się na dobrym samopoczuciu, zaakceptowaniu zmian (które bywają tymczasowe!), pozytywnym nastawieniu. Należy pamiętać, że Maluszek wyczuwa emocje i napięcie, niemalże wysysa je z mlekiem, a to może mieć zły wpływ także na Jego stan – może być poddenerwowany, płaczliwy, może mieć problemy z zaśnięciem. I niestety koło się zamyka, a złe emocje starają się nim kręcić.  Nie tędy droga! Wszystko można zdziałać, wystarczy tylko odrobina silnej wolny i determinacji. I, przede wszystkim, zdrowego rozsądku!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.