Jak dbać o czajnik elektryczny?

| 0 Komentarzy
Prawidłowe użytkowanie i utrzymywanie w czystości czajnika sprawi, że będzie on służył nam znacznie dłużej.

Powyższe zdanie na pierwszy rzut oka wydaje się więcej niż oczywiste, praktyka często pokazuje jednak, że dbałość o tego typu sprzęt jest rozumiana różnie. Nie ma co ukrywać, czajniki elektrycznie to urządzenia stosunkowo tanie, dlatego ewentualne awarie i konieczność ich wymiany nie wzbudza zbytniej grozy. Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy zdecydujemy się na model wysokiej jakości, kosztują ponad 100, 200 i więcej złotych.

Polecane czajniki elektryczne

Są to przeważnie czajniki zapewniające wiele funkcji dodatkowych. Do tego należy dodać ich atrakcyjny design i solidne wykonanie. Takie urządzenia z pewnością zasługują na dobre traktowanie.

Dlaczego warto dbać o czajnik?

Wszelkie czynności pielęgnacyjne, do których zaraz przejdziemy, mają jednak wpływ nie tylko na stan wykorzystywanego przez nas czajnika. Decydują one również o jakości napojów, które przyrządzamy. Warto w tym miejscu podkreślić, że w wielu rejonach Polski (szczególnie na północy i w centrum) pojawia się problem zbyt wysokiej twardości wody.

Do tego warto dodać również często dość starą infrastrukturę, która również wpływa na jej jakość. Twarda woda prowadzi do osadzania się kamienia na elementach grzewczych, a także na obudowie czajnika. Jego wpływ jest różnoraki:

  • pogarsza smak i jakość przyrządzanych napojów,
  • zdecydowanie psuje estetykę czajnika,
  • gdy zacznie odkładać się na grzałce, czajnik będzie potrzebował więcej energii, by zagrzać wodę, co podniesie rachunki za prąd,
  • w skrajnych przypadkach, kamień doprowadzi do uszkodzenia czajnika i konieczności jego wymiany.

Jak widać, największym zagrożeniem dla omawianego sprzętu jest twarda woda i wynikający z niej kamień, który może regularnie osadzać się na najważniejszych elementach. Wszystko to sprawia, że podniesiona w tym tekście kwestia dbałości o czajnik będzie dotyczyła przede wszystkich jego czyszczenia konserwacji.

W walce z kamieniem

Na początek omówimy sytuacje, w których kamień zdążył się już pojawić i „oblepić” grzałkę i wnętrze urządzenia. Co ważne, pozbyć możemy się go na kilka różnych sposobów.

Najprostszy z nich dotyczy zakupu specjalnego odkamieniacza, który na rynku występuje przede wszystkim w płynie, jednak znaleźć można również produkty w tabletkach i proszku. Jego użycie powinno przebiegać zgodnie z informacjami zawartymi na opakowaniu. Najczęściej wystarczy wlać jego odpowiednią ilość do czajnika z wodą, a następnie włączyć gotowanie. Jego właściwości sprawią, że kamień zostanie usunięty za pierwszym lub drugim razem. Po dokładnym opłukaniu czajnika, można z niego korzystać.

Profesjonalne odkamieniacze do urządzeń AGD mogą kosztować kilkanaście bądź kilkadziesiąt złotych, dlatego w niektórych przypadkach ich wartość jest porównywalna z ceną czajnika. Jeśli więc nie uśmiecha nam się wydawać kolejnych pieniędzy, możemy spróbować sposobów domowych, z wykorzystaniem środków, które powinniśmy mieć.

  • Cytryna. Jej sok w sposób bardzo skuteczny usuwa kamień zarówno z grzałki, jak i obudowy. Należy wycisnąć do wody znajdującej się w czajniku, a następnie pozostawić taką miksturę na cały dzień. Ile soku potrzebujemy? Warto wykorzystać co najmniej jedną, dużą cytrynę. Możemy również skorzystać z kwasku cytrynowego.
  • Ocet. Gwarantuje mocniejsze i szybsze działanie niż cytryna. Konieczne jest jednak przygotowanie odpowiednich proporcji z wodą – najlepiej 50 na 50. Taką mieszankę wlewamy do czajnika i pozostawiamy na 60-90 minut. Po tym czasie włączamy gotowanie, a po zakończonym procesie wylewamy zawartość. Gdy kamień nie zostanie usunięty w całości, procedurę powtarzamy. Po jej zakończeniu należy dokładnie wypłukać czajnik.
  • Soda oczyszczona. Tworzymy kolejny roztwór, tym razem na 1,5-2 l wody dodajmy cztery łyżki stołowe sody. Wszystko to wlewamy do czajnika i zostawiamy na 40-60 minut. Nie gotujemy wody, wylewamy wszystko i płuczemy urządzenie.
  • Cola. Często można spotkać się z informacją, jakoby ten napój dobrze radził sobie z rdzą. Jak się okazuje, posłużyć może nam on również do usunięcia kamienia. Do czajnika z wodą wlewamy miej więcej 500 ml coli i włączamy gotowanie. Na koniec należy dokładnie opłukać urządzenie.

Jak nie dopuścić do powstania kamienia?

Poznaliśmy już wszystkie metody pozwalające na pozbycie się osadu, warto jednak zadbać o to, aby do jego pojawienia się w ogóle nie doszło.

Trudno rozwiązać sprawę twardej wody, którą pobieramy z kranu. Musielibyśmy zainstalować specjalny, centralny zmiękczać wody. Jest on jednak bardzo kosztowny. Jedynym wyjściem z sytuacji wydaje się skorzystanie z dzbanka filtrującego. Wlewamy do niego wodę z kranu, a następnie przelewamy do czajnika.

Warto zauważyć, że wiele urządzeń posiada wbudowany filtr, przez który możemy wlewać i wylewać wodę. W ten sposób znacznie ograniczymy powstawanie kamienia.

Rdza na czajniku

Modele czajników elektrycznych stalowych zazwyczaj są odpowiednio zabezpieczane przed powstawaniem korozji, czasem jednak możemy się zdarzyć, że pojawi się ona w niewielkiej ilości. To jednak wystarczy, by po pewnym czasie rozprzestrzeniła się na większą część powierzchni obudowy i doprowadziła do uszkodzenia czajnika.

Żeby do tego nie dopuścić, warto raz na kilka miesięcy przecierać obudowę mieszanką wosku i terpentyny (najlepiej w proporcjach 1:1). Następnie wystarczy wszystko dokładnie wytrzeć.

Regularne czyszczenie czajnika

Choć omawiane urządzenie brudzi się tak intensywnie jak inne sprzęty kuchenne, po pewnym czasie na jego powierzchni może pojawić się dość spory osad różnego rodzaju zanieczyszczeń – kurzu, tłuszczu, kawy czy innych lepkich substancji.

Tego typu zabrudzenia przede wszystkim psują estetykę urządzenia. W skrajnych przypadkach mogą jednak wpływać również na smak przygotowywanych napojów. Wszystko to sprawia, że warto regularnie czajnik czyścić. I to od razu po jego zabrudzeniu – nie czekajmy aż brud zaschnie na jego powierzchni. Wystarczy skorzystać z miękkiej ściereczki nasączonej wodą.

Obecny rynek tego typu urządzeń jest niezwykle zróżnicowany. Zakupić możemy czajniki zwyczajne, za kilkadziesiąt złotych, ale także modele utrzymane w bogatej, ciekawej stylistyce – pasującej do eleganckich pomieszczeń czy chociażby kuchni w stylu retro. Wszystko to sprawia, że warto o takie czajniki dbać, zwłaszcza że nie wymaga to od nas zbyt dużego wysiłku.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.