Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak czyścić ekspres ciśnieniowy do kawy?

| 0 Komentarzy
Odpowiednia pielęgnacja ekspresu poprawia smak kawy i przedłuża jego żywotność. Dowiedz się, jak o niego dbać.

Dla wielu osób nie ma nic przyjemniejszego niż aromat kawy o poranku. Kawa zaparzona w ekspresie ciśnieniowym nie tylko znakomicie pachnie, ale również wybornie smakuje. Jeśli jednak nie będziemy należycie dbać o to urządzenie, może ulec zakamienieniu lub różnego typu usterkom.

Polecane ekspresy ciśnieniowe

Czyszczenie ekspresu do kawy – codzienne i okresowe czynności

Regularne dbanie o sprzęt gwarantuje, że będzie on długo służył. Zresztą mały ekspres ciśnieniowy KRUPS do kawy sam powiadomi Cię, gdy nadejdzie moment czyszczenia. Jeśli w tacce zbierze się zbyt wiele płynów lub zbiornik na resztki zmielonego ziarna będzie przepełniony, to nie będzie możliwe zrobienie w nim kawy. Mimo wszystko warto sprawdzać to regularnie, zwłaszcza gdy ekspres nie jest używany na co dzień. Zabrudzone elementy mogą wydawać nieprzyjemny zapach i są idealną pożywką dla pleśni. Poza tym wymiana zaniedbanego elementu będzie kosztować więcej, niż systematyczne konserwowanie go.

Picie kawy jest prawdziwą ucztą dla zmysłów, lecz wydobycie jej aromatu staje się możliwe tylko wtedy, gdy sprzęt do jej przyrządzania został odpowiednio przygotowany. Automatyczny ekspres ciśnieniowy Saeco posiada praktyczny tryb płukania. Wnętrze urządzenia zostanie przeczyszczone z resztek płynów, które się w nim osadzają, dzięki czemu sprzęt jest bardziej higieniczny. Taki zabieg powinno się przeprowadzać co kilka dni. Warto wybrać ekspres wyposażony w taką funkcję.

Okresowemu czyszczeniu powinno się poddawać blok zaparzacza, najlepiej myć go raz w tygodniu. Pamiętaj, że sprzęt powinien być odłączony od prądu w czasie wykonywania tej czynności! Kolbowy ekspres ciśnieniowy DeLonghi, tak jak wiele innych modeli, daje łatwy dostęp do tego elementu. Blok zaparzacza znajduje się pod pokrywą umieszczoną z boku. Zaleca się czyścić go pod bieżącą wodą za pomocą miękkiej szmatki. To w nim zaparza się kawa połączona z wodą, dlatego warto regularnie dbać o czyszczenie tej części.

Czym czyścić ekspres ciśnieniowy?

Aby poprawnie czyścić ekspres ciśnieniowy Phillips, niezbędne są właściwe narzędzia. Dozownik kawy umyjesz za pomocą specjalnej szczoteczki. Zwykle jest ona uniwersalna dla wielu różnych modeli. Gdyby dozownik się zatkał, kawa mogłaby wcale się nie nalewać lub napełnianie filiżanki trwałoby znacznie dłużej. Zresztą na rynku znajduje się wiele specjalistycznych produktów, których możesz używać do czyszczenia ekspresu.

Bardzo ważny jest filtr do wody, powinien być wymieniany co 3 miesiące. Jeżeli przygotowujesz kawę na wodzie wcześniej przegotowanej lub poddanej filtracji, to nie musisz go używać. Twarda woda osadza się, tworząc kamień, który zmienia smak gorącego napoju i negatywnie wpływa na żywotność urządzenia. Ranking ekspresów do kawy pomoże znaleźć Ci najlepszy model, jednak nawet najwyższej klasy urządzenie nie spełni dobrze swojej roli, jeśli będzie nieodpowiednio konserwowane.

Główne zadanie ekspresu to przygotowywanie pysznego napoju. W tym celu przydaje się filtr do kawy. Kawa mielona, kawa ziarnista, kawa parzona – bez względu na jej rodzaj, filtr musi zostać umieszczony w ekspresie. Najbardziej ekologicznie będzie postawić na wersje materiałowe lub metalowe, ponieważ te nadają się do wielokrotnego użytku. Wariant papierowy jest jednorazowy, ale wyróżnia się lepszym zatrzymywaniem drobin i fusów, co przekłada się pozytywnie na żywotność urządzenia. Filtr nie służy bezpośrednio do czyszczenia, jednak ułatwia higienę, ponieważ nie pozwala osadom na zbieranie się wewnątrz urządzenia.

Jak często myć ekspresy ciśnieniowe?

Warto odpowiedzieć sobie przy tym na kilka pytań: czy jest to mający dużą moc ekspres gastronomiczny, niewielki sprzęt domowy czy chętnie wykorzystywany element biura? Im częściej się go używa, tym częstsze powinno być czyszczenie sprzętu. Czy masz zamiar spieniać mleko w ekspresie? Jeżeli tak, to również przygotuj się na częstszą pielęgnację urządzenia. Mleko bardzo szybko kwaśnieje i pozostawia nieprzyjemny zapach. Po przyrządzeniu kawy z jego dodatkiem najlepiej każdorazowo oczyszczaj ekspres.

W gruncie rzeczy pewne czynności wystarczy wykonywać na bieżąco, a gruntowne czyszczenie przeprowadzać raz na tydzień. Wiele zależy od tego, jaki typ urządzenia posiadasz. Na przykład ekspres ciśnieniowy z młynkiem będzie wymagał mycia tego właśnie dodatkowego elementu. Solidna konserwacja powinna dotyczyć jak największej liczby elementów, o które samemu da się zadbać. Bez regularnego sprzątania możesz zatkać ceramiczny młynek w ekspresie. Poza myciem dość ważne jest też dbanie o elementy ruchome, dlatego warto się zaopatrzyć w smar do bloku zaparzacza.

W jaki sposób poprawnie odkamienić ekspres ciśnieniowy?

Wiele osób rozpoczyna swój dzień od kawy Crema z ekspresu. Zapach i smak tego napoju są doskonałe, jednak może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu pianki przestanie być tak dużo, a napój nieco straci na intensywności. Właśnie wtedy potrzebny jest odkamieniacz do ekspresu. To specjalny preparat, który wlewa się do zbiornika na wodę, a następnie przepuszcza się przez urządzenie do momentu, gdy cały zbiornik zostanie opróżniony. Aby mieć pewność, że żadne pozostałości odkamieniacza nie znajdują się w urządzeniu, należy przepłukać je kilka razy wodą po skończonym zabiegu.

Dowiedz się, jak odkamieniać i obsługiwać ekspres ciśnieniowy Saeco. Instrukcja powinna zawierać informacje o częstotliwości odkamieniania. Czasem sprzęt posiada diodę, która zapala się, gdy zbyt wiele wapna znajduje się wewnątrz urządzenia. Zwykle tę czynność wykonuje się co kilka tygodni, ale jeżeli w danym miejscu jest bardzo twarda woda lub ekspres wykonuje dużą liczbę kaw, to częstsze odkamienianie może okazać się konieczne.

Jak czyścić elementy ekspresów ciśnieniowych?

Samoczyszczący ekspres ciśnieniowy Zelmer wiele ułatwia swoim użytkownikom. Co prawda nadal konieczne jest opróżnianie fusów i wylewanie wody z tacki, ale wszystkie części wewnętrzne, jak blok grzewczy czy dozownik, przepłukiwane są automatycznie. Kiedy ustawić funkcję samooczyszczenia? Ekspres sam powiadomi o tym, że przyszedł czas na gruntowne mycie. Pojawi się powiadomienie, które uniemożliwi zrobienie kawy, jeżeli wcześniej nie zostanie wykonane czyszczenie.

Dobra jakość części ekspresu powinna być dodatkowo wspierana przez regularne dbanie o komponenty. W przeważającej części przypadków woda i miękka szmatka w pełni wystarczą, by oczyścić poszczególne elementy. By umyć dyszę, wężyk i pojemnik na mleko wystarczy wlać do środka wodę i ją zaparzyć. W ten sposób resztki mleka zostaną skutecznie usunięte z wnętrza systemu. Detergent i woda są niezbędne podczas czyszczenia pojemnika na wodę.

Pamiętaj, że odpowiednia i staranna konserwacja ekspresu sprawi, że przygotowywana w nim kawa będzie smaczna, a samo urządzenie posłuży Ci wiele lat bez konieczności przeprowadzania kosztownych napraw.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.