Jak dbać o laptopa? Jak ładować baterie w laptopie?
Spis treści:
Co w laptopie psuje się najczęściej?
Lista usterek, z jakimi zmagające się posiadacze laptopów może być naprawdę długa. Istnieje jednak kilka elementów, które psują się na potęgę.
- Bateria – nieprawidłowa eksploatacja zdecydowanie skraca jej żywotność, przez co rozładowuje się zbyt szybko (czasem nawet w ogóle nie magazynuje energii).
- Zasilacze – zgodnie z wieloma badaniami, średnio co czwarta usterka dotyczy właśnie zasilacza. Zazwyczaj ulegają one przegrzaniu, często również uszkodzone zostają kable.
- Dysk twardy – psują się średnio co 2 lata.
- Układy chłodzenia – wiatraki po pewnym czasie przestają nadążać, przez co temperatura w laptopie gwałtownie rośnie.
- Matryce – mowa o martwych pikselach oraz uszkodzeniach mechanicznych.
- Obudowa – połamane zawiasy, zniszczone klawisze, niedziałający touch pad – wszystko to jest normą dla osób pracujących w różnej maści serwisach.
Biorąc pod uwagę to, jak wiele w naszym laptopie może się zepsuć, warto zastanowić się, w jaki sposób należy podejść do jego użytkowania, by ominąć wszystkie te trudności.
Polecane laptopy
Chłodzenie laptopa
Wentylatory to jedne z najważniejszych elementów budowy każdego laptopa. To dzięki nim podczas grania klawiatura nie topi się, a spod obudowy nie wydostaje się strużka dymu. Żeby jednak okazały się skuteczne, musimy o nie dbać.
Przede wszystkim nie powinniśmy zatykać wylotów ciepłego powietrza. Pamiętać należy, że wszelkie obrusy, serwetki i inne elementy znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie laptopa mogą blokować cyrkulację powietrza, przez co temperatura zamiast spadać, będzie rosła. Wszystko to sprawia, że laptop powinien być użytkowany na płaskim, stabilnym podłożu.
Pracę układu chłodzenia utrudniają również wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Laptop zasysa kurz, różnego rodzaju pyłki, które osiadają na poszczególnych elementach, a także na łopatkach wiatraka. Warto więc przynajmniej raz w roku zaglądnąć pod obudowę, by sprawdzić, czy urządzenie nie wymaga przeczyszczenia.
Ochrona dysku twardego
Wolnodziałający system, wielogodzinne kopiowanie plików, ciągle pojawiający się blue screen – są to najczęstsze objawy uszkodzonego dysku twardego. Jeśli problem tkwi w oprogramowaniu, często wystarczy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, jeśli mowa o uszkodzeniach mechanicznych, dysk nadaje się wyłącznie do wyrzucenia.
Tego typu problemy dotykają przede wszystkim dyski talerzowe, których budowa oparta jest na ruchomych częściach. Są one niezwykle podatne na wpływ wibracji i uderzeń, które najpierw doprowadzą do chwilowych opóźnień w działaniu, a w końcu staną się powodem trwałego uszkodzenia dysku.
Wspomniane wibracje i uderzenie oddziałują na urządzenie przede wszystkim podczas przenoszenia laptopa – nie powinniśmy więc tego robić, gdy jest on włączony. Jeśli o tym nie zapomnimy, zdecydowanie wydłużymy funkcjonowanie dysku twardego.
Trwałość baterii
Dobrej jakości baterie do laptopa zużywają się średnio w przeciągu dwóch lat. W tym czasie rozładowują się coraz szybciej, a koniec końców są w stanie magazynować energię najwyższe przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut.
Istnieją jednak sposoby na to, by okres ich przydatności wydłużyć. Po pierwsze, nie powinniśmy doprowadzać do ich całkowitego rozładowania. Najlepiej podłączać ją do prądu, gdy dysponuje jeszcze 20-procentowym zapasem energii. Po drugie, odkładają baterię do półki, zadbajmy o to, aby była naładowana co najmniej w 40-50 procentach. Po trzecie, zagwarantujmy jej odpowiednie warunki pracy – ekstremalnie niskie bądź wysokie temperatury mogą bowiem doprowadzić do poważnych uszkodzeń.
Każdy laptop ma swoje limity
Problemy z zasilaczem, układem chłodzenia, procesorem czy karta graficzną często wynikają z nieprawidłowego wykorzystania mocy urządzenia. Mowa o uruchamianiu na laptopie gier i programów, z którymi sobie nie radzi.
Być może częste klatkowanie i zatrzymywanie obrazu gry nam nie przeszkadza, jednak z pewnością dla naszego laptopa wiąże się to z ogromnym wysiłkiem. Obsługa zbyt wymagających programów zdecydowanie bardziej obciąża sprzęt niż normalne użytkowanie, dlatego warto wykorzystywać go do zadań, do których został stworzony.
Codzienna praktyka
Często nasza niedbałość decyduje o tym, że matryca lub inny element budowy zostanie uszkodzony. Żeby tego uniknąć, powinniśmy przestrzegać kilku zasad:
- otwierając klapę, należy chwytać za środek matrycy, dzięki czemu nie uszkodzimy zawiasów,
- wokół laptopa nie powinniśmy kłaść żadnych napojów. Jeden niepewny ruch może bowiem doprowadzić do jego zalania,
- nie należy stawiać ciężkich przedmiotów na klapie laptopa. Jest to prosta droga do jej uszkodzenia. To samo tyczy się opierania łokci na klawiaturze,
- jeśli przenosimy laptopa, trzymajmy go za spód obudowy, a nie za ekran,
- trzaskanie klapą? Wykluczone!
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Dell - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy Apple
Komentarze (2)