Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak dbać o ręce mechaników? Użyteczne środki i pasty.

| 0 Komentarzy
Dla mechaników samochodowych brudne dłonie to codzienność.

Podczas swojej pracy stale mają oni do czynienia z olejami, smarami i płynami, których cechą wspólną jest to, iż trudno je usunąć z rąk. Wymaga to odpowiednich środków czystości, które nie tylko pozbędą się zabrudzeń, ale również zadbają o dłonie mechanika. Jak zatem wybrać skuteczne preparaty?

Środki dla mechaników

Specyfika pracy mechanika sprawia, że wszelkie zabrudzenia, które powstają w wyniku kontaktu rąk z olejami, smarami i płynami, są niezwykle trudne do usunięcia domowymi sposobami. Niektóre osoby wykorzystują w tym celu płyn do mycia naczyń, ocet, kwasek cytrynowy, sodę oczyszczoną, a nawet mieszaninę piasku z proszkiem do prania.

I chociaż metody te przynajmniej częściowo pozwalają usunąć zabrudzenia z dłoni, nijak się mają do pielęgnacji rąk. Są to bowiem silnie działające środki, które mogą zaburzyć równowagę naskórka i sprawić, że dłonie staną się suche i podatne na uszkodzenia, co na pewno będzie przeszkadzać mechanikowi w pracy. Na nic nie zda się również intensywne szorowanie rąk. W ten sposób nie usuniemy całego brudu, a jedynie podrażnimy dłonie.

Innym sposobem walki z warsztatowymi zabrudzeniami jest po prostu zakładanie rękawic roboczych, które uchronią dłonie nie tylko przed uporczywymi zabrudzeniami, ale również zabezpieczą je przed skaleczeniem. Jednak i to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. W pracy mechanika liczy się bowiem precyzja, a ta wraz z nałożeniem na dłonie rękawic maleje. Dodatkowo osłonięte ręce będą się bardziej pocić. Z kolei, dla niektórych osób są po prostu niewygodne, co przekreśla ich użycie.

Warto zatem zdecydować się na specjalistyczną pielęgnację, tym bardziej że na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych środków czyszczących dedykowanych wszystkim tym, którzy z pasji i zawodu zajmują się naprawą pojazdów. Wówczas nie będziemy musieli zakładać rękawic i stosować domowych metod walki z uporczywymi zabrudzeniami. Ponadto, specjalistyczne preparaty dla mechaników mają wiele zalet:

  • usuwają wszelkiego rodzaju zabrudzenia z dłoni, w tym oleje, płyny, smary, smołę, zabrudzenia drogowe, pył i kurz,
  • nie podrażniają skóry,
  • nie wysuszają naskórka,
  • nie wywołują żadnych problemów dermatologicznych, co może się zdarzyć, jeśli do czyszczenia rąk użyjemy octu czy też kwasku cytrynowego,
  • są wydajne – niektóre środki starczają nawet do kilkunastu miesięcy, co oczywiście zależy od skali zabrudzeń i tego, jak często będziemy z nich korzystać,
  • są tanie – najtańsze produkty kosztują średnio około 20-30 złotych,
  • są wygodne – zazwyczaj sprzedaje się je w poręcznych tubkach lub opakowaniach, które łatwo odkręcić, co ułatwia aplikację kosmetyku na dłonie,
  • pielęgnują naskórek – tworzą na skórze barierę ochronną, dzięki czemu jest ona dobrze nawilżona i odżywiona.

Zaletą specjalistycznych preparatów dla mechaników jest również to, iż z łatwością możemy je przechowywać w warsztacie. Wszystko dzięki poręcznym opakowaniom, dzięki którym kosmetyk zmieści się nawet w niewielkiej szufladzie. Niektóre środki wyposażone są dozowniki ułatwiające aplikację preparatu, co sprawia że ręce można umyć szybko, bez obaw o to, że ubrudzimy inne powierzchnie.

Profesjonalne środki do mycia rąk

Skuteczność specjalistycznych preparatów do mycia rąk opiera się na tym, iż zawarte w nich substancje aktywne wykazują bardzo silne działanie. Dzięki temu środki te usuwają nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Wszelkiego rodzaju smary, resztki lakieru, płyny, oleje, a nawet smoła nie są im straszne. Spośród wielu produktów tego typu najbardziej popularne to:

  • żele do mycia – zawierają mikrogranulki, które skutecznie usuwają zabrudzenia po smarze, tłuszczu, oleju, smole czy gumie. Stanowią zatem doskonałe rozwiązanie dla mechaników. Ich lekka, żelowa formuła sprawia, że łatwo rozprowadzają się po dłoniach. Dodatkowo mikrogranulki działają złuszczająco, dzięki czemu wraz zabrudzeniami z rąk usuwany jest martwy naskórek. Mają przyjemne zapachy, które długo utrzymują się na skórze. Po ich zastosowaniu towarzyszy nam zatem uczucie odświeżenia. Kosmetyki te wykazują nie tylko silne działanie czyszczące, ale również pielęgnują skórę. Zawierają różnego rodzaju witaminy i olejki, które nawilżają nasze dłonie.
  • mydła – pozwalają usunąć silne zabrudzenia warsztatowe, takie jak smoła, tłuszcz, oleje, smary czy też substancje bitumiczne. Zazwyczaj występują pod postacią mydła w płynie i sprzedawane są w poręcznych butelkach z dozownikiem, co ułatwia aplikację kosmetyku. Podobnie jak żele do mycia, zawierają ścierniwo, czyli mikrogranulki lub naturalny rozpuszczalnik, które zwiększa siłę czyszczącą i ułatwia usuwanie nawet silnych zabrudzeń. Wybierając mydło, warto zadbać o to, aby zawierało w swym składzie substancje chroniące skórę. Dzięki temu nie tylko zadbamy o czystość dłoni, ale również o ich piękny wygląd. Jeśli wolimy delikatną pielęgnację, możemy zdecydować się na mydło w piance. Nie będzie ono jednak zawierało ścierniwa, przez co w przypadku uporczywych zabrudzeń będziemy musieli powtórzyć czynność mycia.
  • chusteczki – są one nawilżone silnie czyszczącym płynem, który usuwa różnego rodzaju substancje, z jakimi mechanicy mają codziennie styczność, czyli smołę, bitum, smary, oleje, płyny czy tłuszcze. Specjalnie skonstruowane opakowanie sprawia, że łatwo nam sięgnąć po chusteczkę i wydobyć ją przez otwór. Niebagatelne znaczenie dla wydajności chusteczek ma hermetyczne zamknięcie opakowania, które zapobiega wysychaniu płynu. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się, jeśli chcemy wyczyścić dłonie, a nie mamy dostępu do wody i innych środków czyszczących. Chusteczki warto umieścić blisko stanowiska pracy. Gdy w naszym warsztacie zjawi się klient, będziemy mogli z łatwością po nie sięgnąć, wyczyścić dłonie i przywitać się z gościem. Chusteczki oprócz silnie czyszczącego płynu zawierają również substancje pielęgnujące dłonie. Olejek pomarańczowy, masło shea, gliceryna czy też ekstrakt z migdałów doskonale nawilżają skórę i sprawiają, że nie traci ona swojej elastyczności, nie pęka oraz jest mniej podatna na uszkodzenia.
  • pasta do mycia – to jeden z najpopularniejszych środków do mycia rąk, który można spotkać w wielu warsztatach samochodowych. W jej składzie znajdziemy naturalne rozpuszczalniki oraz mikrogranulki, które sprawiają, że działa ona efektywniej i skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia, z jakimi na co dzień ma do czynienia mechanik. Niektóre z past mają nieco bardziej żelową konsystencję, inne nie wymagają użycia wody. Są też preparaty dostępne w wygodnych dozownikach, wyposażone w pompkę ułatwiającą aplikację kosmetyku. Na rynku znajdziemy również pastę, która zabezpiecza dłonie mechanika przed osadzaniem się na nich zabrudzeń. Często jest określana mianem niewidzialnej rękawiczki. Nakłada się ją na ręce przed rozpoczęciem prac, co w pewnym stopniu ogranicza przyleganie brudu do dłoni. Decydując się na pastę do mycia rąk, warto zadbać o to, aby zawierała ona glicerynę, aloes, olejek jojoba, masło shea czy też lanolinę. Są to substancje silnie nawilżające, które pozwolą nam zachować ładny wygląd dłoni.

Niezależnie od tego, na jaki produkt do mycia rąk ostatecznie się zdecydujemy, musi on zostać przebadany dermatologicznie. Wówczas zyskamy pewność, iż jego zastosowanie nie wywoła żadnych skutków ubocznych w postaci wysypki lub innych problemów skórnych. Jeśli zależy nam na tym, aby w trakcie mycia nasze dłonie nie zostały podrażnione, unikać powinniśmy preparatów zawierających w swym składzie pumeks. Może on być przyczyną tworzenia się mikrourazów.

Silne działanie detergentu powinno być łagodzone poprzez substancje, które nawilżają i regenerują dłonie. Dzięki temu nie będą one suche i podrażnione oraz zachowają estetyczny wygląd, co jest niezwykle ważne. Wiele osób bowiem zwraca uwagę na czystość rąk jako wyznacznik dbałości o higienę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.