Jak dbać o stawy biodrowe niemowlaka? Wady bioderek u niemowląt

| 0 Komentarzy
Bioderka u noworodków i niemowląt, są delikatne i elastyczne, jeszcze nie do końca wykształcone.

Stawy biodrowe nie są jeszcze w pełni dojrzałe, co czyni je znacznie podatniejszymi na wszelkie nieprawidłowości, którym czasem łatwo zapobiec.

Jak dbać o bioderka u Niemowlaka?

Na prawidłowy rozwój stawów biodrowych u Maluszków ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Bardzo ważna jest profilaktyka i wczesne badania. Pierwsze badanie bioderek u Niemowląt powinno nastąpić zaraz po urodzeniu, a jego wyniki muszą zostać wpisane w książeczkę zdrowia Dziecka. Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, kolejne badanie powinno nastąpić, gdy Maluszek skończy 6 tygodni (ale koniecznie zanim skończy 12!). Można je wykonać w gabinecie ortopedycznym lub poradni preluksacyjnej. Badanie bioderek polega na sprawdzeniu, czy nóżki są tej samej długości i swobodnie odchylają się na boki, czy stawy rozwijają się prawidłowo (wykonuje się wtedy USG bioderek) i nie ma żadnych objawów niestabilności. Jeszcze przez wizytą w gabinecie lekarskim Rodzic sam może sprawdzać bioderka u Niemowlaka – czy obie nóżki są tak samo ruchliwe, czy nie czuć oporu przy ich rozkładaniu na boku lub niepokojącego „przeskakiwania”, czy słodkie fałdki na udach Dziecka są symetryczne. A kiedy trzeba iść do ortopedy? Wtedy, kiedy Rodzic zauważy jakiekolwiek niepokojące zjawiska podczas samodzielnej kontroli Malucha.

Bardzo ważne jest, by nawet w przypadku, kiedy bioderka Niemowlaka nie wykazują żadnych nieprawidłowości, zadbać o to, by nic nie rozwinęło się w przyszłości. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Przewijanie Niemowlaka – nigdy nie można unosić Dziecka za nóżki, w celu oczyszczenia pupy, bo może to spowodować uszkodzenie stawów biodrowych. Należy Maluszka położyć na boku lub brzuchu.
  • Wygodna pieluszka – powinna być lekka i dobrze zapięta. Noszenie przez Niemowlaki pełnej, zbyt ciężkiej pieluchy przez dłuższy czas także obciąż Jego bioderka. Musi być też dobrze dopasowana rozmiarem i nie za ciasna, by nie uciskała stawów.
  • Pozycja noszenia Dziecka – także ma istotny wpływ na prawidłowy rozwój bioder. Maluch powinien być trzymany tak, by Jego nóżki rozchodziły się na boki, swobodnie zgięte. Ułatwia to np. noszenie Dziecka, szczególnie nieco starszego, na własnym biodrze. Nigdy nie powinno się dociskać Malucha do siebie, by nóżki były wyprostowane i skrępowane.
  • Noszenie w nosidełku – bardzo ważne! Nosidełko powinno być ergonomiczne, z szerokim panelem – od kolanka do kolanka - umożliwiające fizjologiczne, prawidłowe ułożenie (pozycję żabki), tak jak podczas noszenia na rękach – nóżki lekko zgięte, na wysokości pępka, rozstawione na boki. Także chusta do noszenia umożliwia takie ułożenie, najbardziej optymalne dla stawów biodrowych. Jak ognia należy unikać tzw. „wisiadeł” – nosideł, w których ciężar Dziecka spoczywa na kroczu, a nóżki zwisają w wyprostowanej pozycji. To pierwszy krok do uszkodzenia bioderek i zwiększenie prawdopodobieństwa późniejszych wad postawy.
  • Układanie Malucha na brzuchu – to dobre ćwiczenia na bioderka. Dziecko należy jak najczęściej układać na brzuszku, np. podczas zabawy, żeby nóżki były lekko podkurczone i rozstawione na boki, co zresztą będzie – a na pewno powinno być - naturalnie przez Niego przybieraną pozycją.
  • Należy unikać wszelkich zabaw polegających na ciągnięciu za nóżki, robieniu „rowerka” czy podciąganiu nóżek do klatki piersiowej (wyjątkiem jest masaż antykolkowy). Nie należy także przyspieszać żadnych naturalnych procesów, jak siadanie (poprzez podkładanie poduszek pod plecy) czy wstawanie, które mogą obciążać kręgosłup i stawy biodrowe. Maluch zawsze powinien mieć możliwość poruszania i zginania nóżek, dlatego nie powinien być zbyt ciasno zawijany np. w rożek. Szkodliwe są także chodziki, w których Maluch znowuż opiera cały ciężar na kroku, a w dodatku odpycha się prostymi nóżkami, na palcach, od podłogi. To może przyczynić się do poważnych wad postawy.

Wady bioderek u Niemowląt

Badanie bioderek u Niemowląt oraz pilna obserwacja Rodziców mogą zapobiec pewnym wadom lub też pomóc je wykryć. Najczęściej spotykają wadą jest dysplazja stawów biodrowych. Polega na wysunięciu główki kości udowej z panewki stawu, co w konsekwencji może prowadzić do zwichnięcia stawu. Im wcześniej dysplazja bioderek zostanie wykryta – objawy mogą być zauważalne już na badaniach w okresie noworodkowym – tym łatwiejsze, efektywniejsze i szybsze będzie leczenie. Jest bezbolesne. Sama dysplazja także jest bezbolesna i bywa, że zostaje zauważana dopiero w momencie rozpoczynania chodzenia – chód Malucha przypomina wtedy „chód kaczki”. Niestety, im później zostanie wykryta, tym większe prawdopodobieństwo na bolesne zapalenie stawów w wieku dojrzewania. Co ciekawa – wada częściej dotyka dziewczynek. Odpowiedzialne mogą być za to hormony – estrogeny i relaksyna, które rozluźniają stawy miednicy kobiety w ciąży i podobnie mogą wpływać na stawy Dziecka. Ponadto, przyczyna dysplazji może leżeć w genetyce – jeśli mieli ją Rodzice, Dziecko może odziedziczyć oraz w ułożeniu Dziecka w brzuchu Matki - jeśli ma za ciasno i nie może się swobodnie poruszać lub też jeśli jest ułożone miednicowo podczas porodu – wtedy może dojść do uszkodzenia stawów biodrowych.

Od samego początku Rodzice powinni czuwać nad prawidłowym rozwojem swojego Dziecka. Nie wszystkiemu będą mogli zapobiec, ale z pewnością Ich wnikliwość ma spore znaczenie. Dobrze też mieć zaufanego lekarza ortopedę, który dokładnie będzie badał Dziecko i by w razie jakichkolwiek wątpliwości bez wahania móc się do niego zwrócić.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.