Jak długo można przechowywać sok z wyciskarki?

| 0 Komentarzy
Świeżo wyciśnięte soki są źródłem witamin, jednak brak konserwantów skraca termin ich przydatności.

Do świeżo wyciskanych soków nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Pełne antyoksydantów i cennych składników, coraz częściej goszczą na polskich stołach. Popularność tego typu napojów wiąże się ze zwracaniem większej uwagi na składy produktów. Soki, które widzisz na sklepowych półkach, najczęściej wytwarzane są z soku zagęszczonego, który co prawda nie ma niższej wartości odżywczej, niż ten zrobiony chwilę przed wypiciem, często jednak wzbogaca się go o cukier, barwniki, zagęstniki lub konserwanty. Najgorszy skład mają nektary, których tylko w małym procencie składają się z przecieru owocowego. Na pewno nieraz zdarzyło Ci się kupić nektar bananowy z przekonaniem, że napijesz się czegoś zdrowego – niestety, nic bardziej mylnego.

Polecane wyciskarki wolnoobrotowe

Jak długo sok z wyciskarki pozostaje świeży?

Jeszcze nie tak dawno temu świeżo wyciskane soki spożywało się głównie w restauracjach, czego powodem był brak odpowiedniego sprzętu w domowej kuchni. Coraz silniej widoczny trend dotyczący zdrowego żywienia i większa świadomość konsumentów sprawiły, że wyciskarki stały się łatwo dostępne; obecnie ich widok w standardowym mieszkaniu nie budzi już takiego zdziwienia jak kilka lat temu.

Na rynku obecne są dwa typy sprzętu – może być to wyciskarka wolnoobrotowa pozioma lub pionowa. Pierwsza z nich jest większa gabarytowo, a składniki trzeba najczęściej popychać; drugi rodzaj wymaga jedynie wrzucenia owocu w otwór. Wybór zależy tak naprawdę od preferencji użytkownika. Profesjonalna wyciskarka wolnoobrotowa Philips lub wyciskarka wolnoobrotowa Kenwood to propozycje od cieszących się renomą na całym świecie producentów, które na pewno Cię nie zawiodą. Kojarzący się głównie ze sprzętem kuchennym Zelmer także ma taką w swojej ofercie, więc jeśli jesteś fanem firmy, powinna zainteresować Cię wyciskarka wolnoobrotowa Zelmer, mająca świetne opinie. Jakie urządzenie jest jednak najczęściej polecanym? Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings bardzo często pojawia się w internetowych rankingach. Trudno powiedzieć, jaka jest najlepsza, ponieważ różna jest ich moc, cena, każda z nich działa inaczej, różni się liczbą obrotów na minutę, może być duża lub mała... Jeśli myślisz o zakupie, musisz przeanalizować wszystkie parametry – pamiętaj, że dobra wyciskarka kosztuje od kilkuset do nawet ponad tysiąca zł.

Jak długo wyciśnięty sok zachowuje świeżość? Taki napój zaleca się pić tuż po wyciśnięciu, aby warzywa i owoce, z których się składa, zachowały pełnię wartości odżywczych – witaminy i minerały w nich zawarte ulegają procesowi oksydacji w kontakcie z czynnikami zewnętrznymi. Im szybciej napój zostanie wypity, tym więcej dobroczynnych właściwości zachowa. Przyjęło się, że przechowywany w odpowiednich warunkach możesz spożywać nawet do 48 godzin po wyciśnięciu.

Co ma wpływ na długość przechowywania soku z wyciskarki wolnoobrotowej?

Na to, jak długo można przechowywać sok po jego przyrządzeniu, ma wpływ kilka czynników. Pierwszym nasuwającym się na myśl jest temperatura – napój potrzebuje zimnego środowiska, zatem koniecznie trzeba trzymać go w lodówce. Chłód i cień opóźniają znacznie proces psucia i fermentacji.

Pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić pojemnik, w którym docelowo znajdzie się sok. Niedomyte reszki mogą zacząć się rozkładać, mając negatywny wpływ na przydatność napoju do spożycia.

Nigdy nie dolewaj porcji świeżego soku do wyciśniętego wcześniej, jeśli nie planujesz wypić go w ciągu kilku godzin. Możesz tego nie zauważyć, ale w poprzedniej porcji na pewno zaczął się już proces „starzenia”, więc nieświadomie skracasz żywotność całego napoju.

Jakie soki z wyciskarki szybciej się psują?

Za psucie się soków odpowiadają bakterie oraz drożdże i pleśnie. Proces ten zależy od składnika, z jakiego wyciśnięty został sok. Należy pamiętać, że odczyn kwasowy niszczy bakterie. Co to oznacza w praktyce? Sok wyciśnięty z cytrusów, czyli na przykład cytryn, pomarańczy, grejpfrutów, mandarynek czy limonek „wytrzyma” dłużej niż napój zrobiony z winogron, jabłek, gruszek czy jagód.

Jeśli chcesz, by Twoje soki pozostały dłużej zdatne do spożycia, możesz poddać je pasteryzacji. Jak to zrobić? Najpierw przygotuj garnek z zimną wodą, na którego dnie musisz wcześniej położyć bawełnianą ściereczkę. Następnie przelej sok do szklanych naczyń i umieść je zamknięte w garnku – woda powinna sięgać do połowy lub ¾ ich wysokości. Zagotuj ją, a następnie zmniejsz ogień tak, by tylko lekko bulgotała. Po 15-20 minutach wyjmij słoiki lub butelki z garnka, odstaw je na bok i poczekaj, aż ostygną.

Ten proces sprawi, że możesz przechowywać napoje w piwnicy lub spiżarni nawet kilka miesięcy, co stanowi świetne rozwiązanie, kiedy jesteś zapracowany i wygodniej jest Ci poświęcić jednorazowo dłuższy moment na przygotowania niż przygotowywać świeży sok każdego dnia. Pod wpływem temperatury straci on nieco swoich właściwości, wciąż jednak będzie niesamowicie zdrowy.

W czym przechowywać sok z wyciskarki wolnoobrotowej?

Jeśli już przygotowałeś napój i postanowiłeś zostawić go na później, warto wiedzieć, w czym go przechowywać, aby jak najdłużej pozostał świeży. Zanim przejdziemy do kwestii tworzyw, musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas butelkowania soku. Przede wszystkim naczynie powinno być szczelnie zamknięte, aby odciąć dopływ tlenu, który przyspiesza psucie; zamknięcie próżniowe byłoby najkorzystniejszą opcją.

Wbrew pozorom, karton nie jest najlepszym pomysłem na przechowywanie. Najlepiej, by pojemnik, w którym będziesz trzymał napój, wykonany był ze szkła. Co sprawdzi się równie dobrze? Tritan także jest bezpieczny, ponieważ nie zawiera BPA, BPS oraz bisfenoli, nie ma również wpływu na smak. Najgorszym wyborem są plastik (szczególnie z oznaczeniem PET) i metal, które mogą wejść w reakcję chemiczną z sokiem.

Świeżo wyciśnięty napój nie jest niezbędny do życia, stanowi jednak niezwykle zdrowe urozmaicenie jadłospisu. Czy może być coś lepszego na śniadanie niż maślany croissant i szklanka soku pomarańczowego? Niektórzy boją się zawartego w ich cukru, fruktozy jednak zupełnie niepotrzebnie – ma niski indeks glikemiczny, a jej wykorzystywanie przez organizm odbywa się bez udziału insuliny. Taki prozdrowotny napój nie jest mocno kaloryczny, dostarcza witamin i antyoksydantów opóźniających starzenie się skóry, a także stanowi spory zastrzyk energii.

Pamiętaj, że sokowirówka i wyciskarka wolnoobrotowa to dwa zupełnie różne sprzęty. Te pierwsze są szybsze, ale przy obróbce owoców nie jest to wcale zaletą – im wolniej przebiega proces wyciskania soku, tym lepszej jest on jakości, zawiera więcej składników odżywczych i wolniej się psuje. Gęsty, esencjonalny sok o bardziej nasyconym kolorze powstaje z pomocą wyciskarki, warto więc zainwestować w sprzęt, który dostarczy Ci tak wartościowego napoju każdego dnia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.