Jak długo suszyć grzyby w suszarce?

| 0 Komentarzy
Czas potrzebny na wysuszenie grzybów w suszarce jest zależny od kilku czynników. Sprawdź, od jakich.

Według wielu opinii grzyby suszy się w suszarce przez około 6 godzin. Gdy jednak używasz produktów z bardzo dużą ilością wody, czas ten może się wydłużyć. Ważnym czynnikiem jest również moc urządzenia oraz jego konstrukcja. Jeśli producent suszarki zadbał o ergonomiczny kształt sitek lub tacek oraz dobrą cyrkulację powietrza, możesz liczyć na to, że suszenie grzybów będzie nieco krótsze. Gdy chcesz przygotować naprawdę duże zbiory za jednym razem, zaopatrz się w sprzęt o większych gabarytach.

Ile czasu suszyć grzyby w suszarce?

Czas dehydratacji jest zależny także od tego, czy przed obróbką wstępnie oczyścisz i osuszysz produkty np. na słońcu. Grzyby bezpośrednio po zebraniu obsychają bowiem dłużej niż takie, które już przez jakiś czas odparowywały wilgoć na stole lub w ogrodzie. Zwróć na to uwagę, szczególnie jeśli podczas ich zbierania padał deszcz i ich powierzchnia jest bardzo mokra czy śliska. Kontroluj jednak czas, wyłącz nawiew, kiedy produkty są zbyt ciemne lub przesuszone. Gotowe grzyby można z łatwością kruszyć w palcach.

Pomimo że wydaje Ci się, iż grzyby powinny być obsuszane przez kilkanaście godzin, może się okazać, że posiadany przez Ciebie sprzęt jest efektywny i wystarczy 5 h obróbki. W razie wątpliwości skonsultuj się z dystrybutorem suszarki i zapytaj o jej dokładne parametry. Sprawdź także kwestie związane z bezpieczeństwem oraz dowiedz się, co zrobić, aby urządzenie się nie przegrzało lub nie uległo innej awarii. To ważne, jeśli naprawdę często zdarza Ci się robić różne przetwory na zimę właśnie metodą dehydratacji.

Pamiętaj także, iż gatunki takie jak podgrzybki i borowiki szlachetne mają z reguły najwięcej wilgoci. Jeśli chciałbyś wysuszyć kurki, rydze lub gąski zielonki przygotuj się na krótszy czas obróbki termicznej. Musisz także wiedzieć, że gdy przed suszeniem obficie zmoczysz produkty spożywcze wodą np. w celu ich umycia, czas potrzebny do ich obróbki może być dłuższy nawet o 2-3 godziny. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem i w jaki sposób przygotować zabrudzone grzyby do obróbki w suszarce lub innym urządzeniu do dehydratacji?

Polecane suszarki do grzybów i owoców

Czy grzyby należy myć przed suszeniem?

Grzyby przed wysuszeniem warto oczyścić z piasku oraz ewentualnych listków, mchu i igieł sosnowych. Jeśli jednak są to gatunki posiadające wchłaniające wilgoć gąbkę, postaraj się nie myć grzybów w misce z wodą, a przynajmniej ich długo nie namaczać. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnego efektu, jakim jest piasek obecny w potrawach, możesz również przed suszeniem oczyścić kapelusze przy użyciu mokrej ściereczki.

Przed umieszczeniem umytych grzybów w suszarce wstępnie je osusz, np. wystawiając na słońce. Zapobiegnie to zbyt długiemu oczekiwaniu na obróbkę w suszarce i umożliwi obniżenie rachunków za prąd. Pamiętaj, że grzyby nasączone wodą nie tylko trzeba poddawać dłuższej obróbce, ale ich smak i kolor może pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli jednak już podejmiesz się wyzwania dehydratacji bardzo wilgotnych produktów spożywczych, użyj np. suszarki do owoców Zelmer. Dobrym wyborem jest także suszarka do owoców Niewiadów lub suszarka do owoców MPM.

Jeśli szukasz sprzętu, który poradzi sobie z najbardziej wilgotnymi produktami, zdecyduj się na urządzenie, jakim jest suszarka do owoców 1000 W. Wiedz, że szczegółowe czytanie instrukcji obsługi podanej przez producenta, może rozwiązać wiele problemów i pomóc Ci uniknąć problemów podczas użytkowania sprzętu AGD. Kwestia mycia grzybów przed dehydratacją jest więc bardzo złożona, bo proces ten z jednej strony wydłuża czas suszenia, ale jeśli ich nie oczyścisz, Twoje potrawy nie będą apetyczne.

Czy wiesz, jakie kolor mogą mieć wysuszone grzyby, które były zbyt długo moczone w wodzie? Odcień takich produktów może przybierać nieapetyczną brunatną lub brązową barwę. Jeśli więc chcesz, aby Twoje potrawy były zachęcające do spożycia, zastosuje się do wskazówek i czyść tylko kapelusze lub myj swoje zbiory w misce albo garnku z wodą tylko przez krótki czas. Pamiętaj, że gatunki blaszkowe, powinny być wymoczone w wodzie z solą, która ułatwi pozbycie się zanieczyszczeń.

Jeśli jednak nie uda Ci się dokładnie oczyścić grzybów jeszcze przed ich wysuszeniem, nie przejmuj się, bo będziesz mieć szansę na dokładniejsze usunięcie piasku tuż przed przygotowywaniem posiłku. W tym celu umieść susz w misce lub garnku z wodą i pozwól, aby zabrudzenia po prostu się odmoczyły. Następnie kolejny raz opłucz produkty w czystej wodzie. Tak przygotowane grzyby możesz użyć do bigosu, sosu, pierogów lub ulubionej zupy.

Ważną wskazówką jest również to, że jeśli kapelusze grzybów są naprawdę zanieczyszczone, to możesz je wyczyścić przy użyciu szczoteczki lub nieco twardszej gąbki. Dokładnie usuniesz w ten sposób drobne igiełki, ziarnka piasku i przylepione listki. Pamiętaj, żeby przed suszeniem przekroić każdy grzyb i sprawdzić, czy nie ma w nim robactwa. Jeśli wewnątrz roślin są małe żyjątka, zrezygnuj z ich obróbki i wyrzuć do kosza na śmieci lub też kompostownika.

Jak prawidłowo suszyć grzyby w suszarce?

Jeżeli chcesz wiedzieć jak suszyć grzyby w suszarce elektrycznej, pamiętaj, że przed taką obróbką należy dokładnie umyć suszarkę. Wyczyść grzyby i odpowiednio pokrój. Możesz je pociąć na plastry, wtedy obróbka będzie szybsza. Gdy chcesz dokonać dehydratacji dużych kawałków np. połówek, przygotuj się na dłuższe suszenie. Kiedy już masz czyste, pokrojone i wstępnie osuszone grzyby, równomiernie ułóż je na sitach lub tackach. Najbardziej odpowiednia temperatura do takich działań to 40-50 stopni Celsjusza.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie wiesz, ile dokładnie stopni ustawić, producenci renomowanych sprzętów zadbali o to, abyś mógł skorzystać z obecnego już w urządzeniu programu. Przykładowo, gdy zastanawiasz się jak długo suszyć grzyby w suszarce Zelmer, sprawdź, jaką moc ma Twoje akcesorium. Suszarka do grzybów 350 W wymaga nieco dłuższej dehydratacji, natomiast sprzęt o wyższej mocy umożliwi Ci zauważalnie szybsze sporządzenie przetworów.

Planując suszenie, skup się na tym, aby nie nakładać zbyt dużej ilości produktów na półeczki obecne w suszarce. Mogłoby to sprawić, że grzyby będą bardzo ciemne i nie wysuszą się w zadowalającym Cię stopniu. Jeśli z kolei umieścisz surowe produkty spożywcze w słoiku, mogą one zacząć pleśnieć lub gnić. Wystarczy, więc gdy nałożysz na koszyczki umiarkowaną liczbę grzybów, tak, aby nie leżały jeden na drugim. W przypadku suszenia całaych połówek, pozostaw pomiędzy nimi około 5 milimetrów przerwy.

Czy warto suszyć grzyby w suszarce?

Grzyby można suszyć na kilka sposobów. Możesz użyć w tym celu piekarnika, suszarki do owoców lub grzybów albo po prostu umieścić je na słońcu. Warto jednak stwierdzić, że główną zaletą użycia suszarki jest o wiele bardziej estetyczny kolor suszu niż jest to w przypadku piekarnika. Cyrkulacja powietrza w specjalistycznym sprzęcie AGD umożliwia bowiem dehydratację bez przypalania. Czas suszenia grzybów w suszarce elektrycznej jest także na ogół krótszy niż podczas stosowanie innych metod.

Jeśli jesteś miłośnikiem dań kuchni staropolskiej lub często wybierasz się na grzybobranie, suszarka elektryczna to dla Ciebie idealna propozycja. W takim urządzeniu wysuszysz nie tylko zbiory z lasu, ale także warzywa takie jak pomidory oraz niemal wszystkie owoce. Dehydratacja produktów spożywczych w dedykowanym do tego sprzęcie jest łatwa, szybka i nie wymaga poświęcania uwagi, tak jak bywa to w przypadku suszenia na blachach piekarnika. Optymalnym urządzeniem jest suszarka do grzybów 400 W.

Efekt, jaki możesz osiągnąć podczas obróbki termicznej w stałej i odpowiedniej temperaturze, będzie zbliżony do tego, który otrzymują pracownicy profesjonalnych przetwórni. Gdy więc chcesz przygotować przetwory na Boże Narodzenia lub planujesz komuś podarować samodzielnie zebrane i wysuszone grzyby, użyj specjalnie zaprojektowanej suszarki, która jest estetyczna i łatwa w myciu. Taki sprzęt AGD nie zajmuje dużo miejsca i z łatwością umieścisz go w szafce.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.