Jak do wyspy kuchennej doprowadzić wodę, prąd i gaz?

| 0 Komentarzy
W jaki sposób podłączyć instalacje do wyspy kuchennej? Czy jest to w ogóle możliwe?

Wyspy kuchenne stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród osób dysponujących obszernymi kuchniami o budowie otwartej. Gwarantują one przede wszystkim wysoki komfort przyrządzania posiłków. Żeby jednak stało się to możliwe, konieczne jest prawidłowe doprowadzenie do nich wszystkich instalacji.

Z tym natomiast często jest problem, ponieważ wymaga to od nas sporych nakładów pracy. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, jeśli nasza wyspa kuchenna zostanie usytuowana w znacznej odległości od pionów instalacyjnych. Wszystko to sprawia, że przed wykonaniem jakichkolwiek prac, należy przygotować szczegółowy plan, obejmujący między innymi rozmieszczenie poszczególnych mebli i punktów poboru. Dzięki temu unikniemy ewentualnych błędów montażowych.

Oczywiście plan ten koniecznie musi uwzględniać możliwości poprowadzenia do wyspy instalacji wodnej, elektrycznej i gazowej. Gdy weźmiemy pod uwagę wszelkie istotne kwestie, nasze prace monterskie będą mogły zostać zakończone sukcesem.

Jak poprowadzić rury podczas montażu wyspy kuchennej?

Jak wiadomo, kuchenna wyspa umiejscawiana jest w centralnym punkcie kuchni. Najczęściej na wyspie montowane są nie tylko krany i zlewy, ale również płyty grzewcze, kuchenki, piekarniki i inne sprzęty. Wszystko to sprawia, że rury muszą zostać podprowadzone w podłodze. Nie jest to problem, jeśli jesteśmy na etapie budowy domu.

W innej sytuacji konieczne jest zdjęcie nawierzchni, zamontowanie rur i nałożenie nowej podłogi. Powoduje to oczywiście przedłużenie całego remontu, a także znaczne zwiększenie kosztów. Zawsze warto więc dokładnie zastanowić się, czy aby na pewno wyspa kuchenna jest nam potrzebna.

Jak doprowadzić instalację wodną do wyspy kuchennej?

Jej poprowadzenie jest uzależnione od liczby i rodzaju punktów poboru zamontowanych na wyspie. Rury z instalacji głównej najlepiej poprowadzić do rozdzielacza i stamtąd kierować je do kolejnych urządzeń. Jak pokazuje praktyka, bardzo dobrze sprawdzają się w tym rury giętkie, ponieważ nie potrzebują one połączeń. Wszystko to pozwoli na szybkie przygotowanie sprawnego systemu, który dodatkowo będzie w odpowiedni sposób zabezpieczony przed ewentualnymi przeciekami (najczęściej powstają one właśnie na łączeniach).

Jeżeli na wyspie znajdują się zlewozmywaki, musimy doprowadzić do nich zarówno rurę z wodą zimną, jak i ciepłą. W przypadku zmywarki nie jest to konieczne – wystarczająca okaże się woda zimna. Przy podłączaniu wody, warto zadecydować, z której strony znajdzie się woda ciepła (zazwyczaj z lewej), a z której zimna (zazwyczaj z prawej).

Doprowadzenie instalacji kanalizacyjnej do wyspy kuchennej

Odpływ należy przeprowadzić zarówno od zlewu, jak i zmywarki. Najważniejsze wydaje się być zachowanie odpowiedniego spadku, który powinien wynieść około 5 procent. Okaże się to niemożliwe, jeśli dysponujemy bardzo cienką posadzką. Taki problem często dotyka mieszkańców bloku, którzy przeważnie nie są w stanie zamontować na wyspie punktów poboru wody.

Rurę ze spadkiem prowadzimy do pionu instalacyjnego. Podłączenie rury do pionu powinno odbyć się pod kątem maksymalnie 45 stopni. Ze względu na fakt, że rury kanalizacyjne wyróżniają się średnica około 5 centymetrów, ich ukrycie może sprawić sporo problemów. Konieczne jest wykonanie dość grubej posadzki.

W sytuacji, gdy bezpośrednio pod kuchnią znajduje się piwnica, rurę kanalizacyjną możemy poprowadzić pod stropem. Czasami (na przykład wtedy, gdy odległość wyspy od pionu jest spora) rury w ten sposób prowadzi się także nad pomieszczeniami mieszkalnymi. Najlepiej ukryć ją wtedy w podwieszanym suficie.

Jak już wspomnieliśmy, średnica rur kanalizacyjnych zazwyczaj oscyluje wokół 5 centymetrów. Jeśli chcemy wykonać wspólne podejście dla zlewozmywaka i zmywarki, musi ona zostać zwiększona do 7 centymetrów. Jego długość nie powinna przekroczyć granicy 3 metrów – jeśli odległość ta okaże się dłuższa, należy zastosować rury o jeszcze większej średnicy.

Instalacja gazowa w wyspie kuchennej

Od razu można stwierdzić, że dużo łatwiej będzie nam zamontować na wyspie kuchenkę elektryczną. Okaże się ona co prawda nieco droższa w eksploatacji niż urządzenia gazowe, jednak nie wymaga od nas przeprowadzenia niezwykle trudnych prac montażowych. Jednak po kolei.

Jeżeli interesuje nas instalacja z gazem ziemnym, musimy pamiętać o tym, że rury należy poprowadzić pod sufitem. Co więcej, nie mogą być one zabudowane. W niektórych przypadkach dopuszcza się wyłącznie zastosowanie specjalnego, wentylowanego ekranu. Gdy rura znajdzie się nad kuchenką, doprowadzamy ją do urządzenia. Pamiętać należy o tym, aby zawór zamontować w łatwo dostępnym miejscu.

Jeszcze gorzej wygląda sprawa z gazem płynnym. Musi on zostać bowiem doprowadzony rurami umiejscowionymi przy podłodze. Okaże się to możliwe wyłącznie wtedy, gdy odległość od głównej instalacji jest niewielka. W przeciwnym wypadku lepiej skorzystać z osobnej butli gazowej.

Instalacja elektryczna na wyspie kuchennej

Urządzeń zasilanych energią elektryczną na wyspie jest sporo. Wymienić można chociażby wspomnianą już zmywarkę, piekarnik, okap, a także różnego rodzaju drobne sprzęty takie jak blender, sokowirówka czy tez czajnik. Wszystko to sprawia, że potrzebujemy sporo gniazd wtykowych.

Jeszcze więcej pracy czeka osoby, które chcą skorzystać z elektrycznej płyty grzewczej. Tego typu urządzenia wyróżniają się zazwyczaj sporą mocą, dlatego muszą być zasilane trójfazowo (napięciem 400V). Wymaga to zastosowania odpowiedniej instalacji.

Przewody możemy poprowadzić w ścianie (bezpośrednio pod tynkiem lub w specjalnych rurkach instalacyjnych), pod posadzką lub w podwieszanym suficie. Warto zastanowić się nad tym, ile obwodów będzie zasilało kuchnię. Korzystając z płyty grzewczej i innych „dużych” sprzętów, warto rozważyć wykorzystanie dwóch lub trzech obwodów. Dlaczego? Ponieważ awaria jednego nie doprowadzi do odcięcia zasilania w całym pomieszczeniu. Oczywiście należy pamiętać, że każdy obwód wymaga osobnego bezpiecznika w skrzynce rozdzielczej.

Istotne wydaje się również odpowiednie rozmieszczenie wspomnianych gniazd wtykowych. Należy zamontować je w takich miejscach, aby pozwalały na wygodne podłączenie wykorzystywanych sprzętów, a do tego były jak najmniej widoczne. Warto pomyśleć o ich ukryciu, na przykład w blatach, pod szafkami lub w specjalnych, wysuwanych konstrukcjach.

Komin wentylacyjny na wyspie kuchennej

Nieodłącznym elementem w pełni wyposażonej wyspy kuchennej jest okap z wyciągiem, który montujemy bezpośrednio nad kuchenką. Wymaga to od nas doprowadzenia wyciągu do komina wentylacyjnego, przez który będzie ulatniała się para pobierana z kuchenki.

W tym celu wykorzystujemy specjalną, elastyczną rurę. Najlepiej montować ją pionowo, bez zbędnych zakrętów. Jeśli pojawi się odcinek poziomy, nie powinien być on dłuższy niż 3-4 metry.

Jak widać, sprawne doprowadzenie wszystkich instalacji do wyspy kuchennej wymaga od nas sporego nakładu pracy, jednak zadanie to nie jest niemożliwe do wykonania, zwłaszcza po przygotowaniu odpowiednio przemyślanego planu. Ogromny wpływ na prace monterskie ma sposób wykonania wyspy. Jak wiadomo, może ona przybierać różne kształty. Warto dostosować je w taki sposób, aby podłączenie instalacji okazało się możliwie najłatwiejsze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.