Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak dobrać olejek do opalania? Jaki najlepszy na wakacje?

| 0 Komentarzy
Ładna opalenizna to jedno z wakacyjnych wyzwań. Jednym z najlepszych rozwiązań są olejki do opalania.

Dlaczego olejek do opalania? Czemu jest tak ważny?

Olejek przyspiesza proces opalania, gwarantując brązowo - złoty odcień skóry bez czerwonych plam i oparzeń. Jednocześnie zapewnia ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, które zagraża cerze podczas wygrzewania się na słońcu. Olejek do opalania z filtrem nie dopuszcza, aby promienie UV niszczyły komórki skóry, powodowały jej starzenie i osłabienie, mogące skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Tym, co daje dobry olejek do opalania jest także efekt natłuszczonej i nawitaminizowanej skóry, ponieważ kosmetyki te mają w swoim składzie liczne ekstrakty ziołowe i mineralne.

Rodzaje olejków do opalania

Olejki można podzielić ze względu na substancje naturalne, jakie zawierają w swoim składzie. Są to wyciągi:

  • arganowy,
  • kokosowy,
  • jaśminowy,
  • monoi.

Wszystkie te wyciągi sprawiają, że skóra jest chroniona przed przegrzaniem, a dodatkowo wytwarza się na niej warstwa ochronna zapobiegająca wysuszeniu. Nie ma też wątpliwości olejek do opalania przyspiesza opalanie.

Olejek arganowy i olejek kokosowy

Szczególne godny polecenia jest argan. Zwany płynnym złotem, olejek arganowy pozwala osiągnąć bez trudu czekoladowy kolor opalenizny. Olejek arganowy świetnie przyspiesza opalanie. Popularne są też pytania, czy olejek kokosowy jest dobry do opalania. Odpowiedź jest identyczna, jak w przypadku arganu. Kokos dzięki swoim naturalnym właściwościom zapewnia skórze dobre natłuszczenie, co wspomaga opalanie i utrzymanie jego efektów. Gwarantuje też dodatkowe odżywienie.

Jak dobrać olejek do opalania – praktyczne porady

Wyróżniamy głównie dwa rodzaje olejków do opalania:

  • olejki suche, które nie zostawiają na skórze połysku oraz ewentualnych plam na odzieży;
  • olejki w sprayu, które łatwo się wchłaniają i pozwalają na równomierne rozprowadzenie ich na ciele;

Nowoczesne olejki są zwykle dwufazowe, czyli działają tak, aby wspomagać opalanie, a następnie utrwalać jego efekty. Popularny jest także olejek do opalania brązujący, a więc taki, który przy pomocy np. karotenu powoduje zmianę koloru cery bez udziału promieni słonecznych. Działa on jednocześnie jak kosmetyki samoopalające i kosmetyk przyspieszający opalanie. Często też wspomaga, dzięki rozświetleniu, uzyskaną w naturalny sposób opaleniznę.

Jaki olejek wybrać nad wodę?

W przypadku wątpliwości, jaki olejek do opalania nad morze wybrać, warto zdecydować się na preparat wodoodporny. Pozwala on na morskie kąpiele bez niebezpieczeństwa, że olejek się zmyje pozostawiając skórę bez ochrony lub że po wyjściu z wody będzie trzeba ponownie nakładać kosmetyk na ciało.

Jaki filtr UV wybrać do opalania?

Filtr jest obowiązkowy przy opalaniu. Stąd warto kupować olejki wyposażone w tą ochronę. To, jaki filtr wybrać zależy od fototypu skóry. Osoby o bladej cerze z piegami powinny kupić olejek do opalania spf 30 lub wyższy. Warto wiedzieć, że np. spf 50 chroni przed szkodliwymi promieniami w 98%, natomiast spf 30 w 96,7%. Ci, którzy mają jasną skórę, ale nie w odcieniu papieru, mogą pokusić się o spf od 15 do 30. Posiadaczom ciemniejszej karnacji starczy ochrona spf od 6 do 15, natomiast osoby o oliwkowej cerze mogą obniżyć filtr nawet do spf 4 - 6. Na olejek bez filtra mogą sobie pozwolić praktycznie jedynie przedstawiciele rasy żółtej i czarnej, choć i oni powinni zabezpieczać się przed działaniem UV. Jeśli natomiast nie chcesz się opalić lub poprzedniego dnia przesadziałaś z opalaniem, postaw tylko na krem z filtrem UV.

Jaki olejek do opalania? Jak dobrać olejek do naszej skóry?

Najważniejsze, aby dobierając olejek brać pod uwagę fototyp skóry oraz właściwy filtr. Warto wybierać kosmetyki bez parabenów, pozbawione także alkoholu oraz konserwantów, które wysuszają i podrażniają skórę. Popularnością cieszą się olejki do opalania oparte na bazie ziołowej i roślinnej, które pomagają opalić skórę na ładny, zdrowy kolor, a dodatkowo odżywiają komórki. Są też bardzo wydajne, gdyż 100 ml płynu wystarcza na kilkanaście użyć.

Naturalne olejki do opalania

Naturalne olejki na bazie wyciągów ziołowych i pozbawione zapachu oraz chemicznych dodatków są jedynym właściwym wyborem dla alergików, kobiet w ciąży i dla niemowląt. Należy też zwrócić uwagę, żeby w przypadku niemowląt oraz kobiet spodziewających się dziecka wybierać olejki o najwyższych filtrach, nawet do spf 100, aby zapobiegać nawet najmniejszemu promieniowaniu UV. Te same zasady obowiązują przy podejmowaniu decyzji, jaki olejek do opalania dla dziecka. Najmłodsi mają bowiem szczególnie wrażliwą skórę, którą należy otoczyć troską.

Co zamiast olejku do opalania?

Osoby, które zastanawiają się, co wybrać zamiast olejku do opalania, mają możliwość wybrania kremów, maseł kakaowych, mleczek lub balsamów. Oceniając, co jest lepsze: krem do ciała czy olejek do opalania, trzeba zaznaczyć, że krem ma dużo cięższą strukturę niż oliwka, a co za tym idzie, tworzy na skórze rodzaj skorupy, która długo się wchłania i pozostawia biały nalot. Również w zestawieniu balsam czy olejek do opalania wygrywa ten drugi. Wprawdzie balsamy doskonale odżywiają ciało, ale nie gwarantują tak ładnego odcienia opalenizny, a dodatkowo łatwo się zmywają i mają mniejszy współczynnik odporności na promieniowanie UV.

Olejek do opalania a solarium

Solarium stwarza większe obciążenie dla skóry niż klasyczne opalanie, stąd przed i po zabiegu należy obowiązkowo nawilżyć i schłodzić ciało. Można w tym celu z powodzeniem wykorzystać olejek do opalania np. z dodatkiem arganu, choć trzeba przyznać, że w przypadku tego typu aktywności upiększającej częściej stosuje się balsamy. Dzieje się tak ze względu na ich zdolność do dobrego wchłaniania się i regeneracji nawet głębokich warstw skóry.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.