Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak dobrze wyciszyć komputer? Niwelujemy hałas komputera

| 0 Komentarzy
Komputer, z różnych przyczyn, może pracować głośno. Jak temu zaradzić? Jak wybrać akcesoria wyciszające?

Głośna praca komputera bywa naprawdę uciążliwa. Podczas siedzenia przy urządzeniu można nawet nie zauważać problemu, ale jest to odczuwalne podczas próby odpoczynku lub drzemki, gdy komputer pozostaje włączony.

Nadmierny hałas emitowany przez komputer to problem bardzo częsty, co nie oznacza, że można go bagatelizować. Głośna praca urządzenia nie pozostaje obojętna dla samopoczucia użytkownika, a także może zwiastować pewne problemy z samym sprzętem.

Polecane akcesoria do obudów i podzespołów

Dlaczego komputer jest głośny?

Zanim sięgniemy po cały arsenał akcesoriów wyciszających do komputera, warto zbadać kwestię przyczyn głośnej pracy urządzenia, a tych może być wiele. Do częstych powodów głośnej pracy urządzenia należą:

  • Nadmierne nagrzewanie się podzespołów, które powoduje, że wentylatory pracują stale na wysokich obrotach, co emituje głośny dźwięk.
  • Głośna praca dysków HDD, które hałasują podczas zapisu oraz odczytu danych.
  • Nieuporządkowane wnętrze komputera, poluzowane elementy i luźne przewody, które mogą dotykać innych podzespołów i być wprawiane w drżenie przez działające wentylatory.

To najczęstsze przyczyny przesadnie hałasującego komputera. O ile czymś zrozumiałym są intensywniejsze dźwięki podczas pracy na ogromnych plikach graficznych, gdy komputer pracuje na najwyższych obrotach, to hałas emitowany stale (nawet podczas korzystania z pakietu biurowego) jest czymś, czemu warto się przyjrzeć i przeciwdziałać.

Jak wyciszyć komputer? Od czego zacząć?

Kluczową kwestią jest poznanie przyczyn głośnej pracy urządzenia i wdrożenie kilku rozwiązań, które mogą pomóc zniwelować hałas.

  1. Wyczyszczenie i uporządkowanie komputera – choć może się to wydawać błahostką, to właśnie nadmiar kurzu i brudu, jaki może osiadać na układzie chłodzenia i wnętrzu komputera może przyczyniać się zarówno do większego nagrzewania się podzespołów, jak i do głośniejszej pracy komputera. Wyciszenie pracy komputera warto więc rozpocząć od otworzenia obudowy, usunięciu niepotrzebnych elementów (na przykład nieużywanych i niepodłączonych przewodów) i oczyszczeniu komputera z kurzu. Warto posłużyć się w tym celu sprężonym powietrzem.
  1. Przyjrzenie się sprawności chłodzenia, jakie zastosowano w komputerze i jego ewentualna wymiana.

Układ chłodzenia pełni w komputerze istotną rolę – przejmuje ciepło z podzespołów i niweluje je. Chłodzenie jest dostępne w kilku wariantach:

  • Chłodzenie pasywne – jest oparte na pracy radiatorów. To rozwiązanie bardzo ciche, ale przy wydajnych konfiguracjach raczej niewystarczające.
  • Chłodzenie powietrzem – aktywne chłodzenie przy pomocy wentylatorów jest skuteczne, ale za to dosyć głośne. Źle dobrane wentylatory pracują stale na wysokich obrotach. Jeśli to właśnie one generują hałas, warto rozważyć zakup wydajniejszych wentylatorów, które są dodatkowo wyciszone specjalnymi podkładkami amortyzującymi.
  • Chłodzenie wodne – najbardziej efektywne i dość ciche chłodzenie do komputera, którego poważnym mankamentem jest wysoka cena. Jeśli jednak wydajny sprzęt do pracy lub gier komputerowych głośno pracuje przy chłodzeniu powietrzem, to warto zainteresować się chłodzeniem wodnym.
  1. Rozważenie wymiany dysków HDD na SSD

Standardowe dyski talerzowe nie są drogie, dlatego są chętnie wybierane do komputerów PC. Podczas doboru i konfiguracji sprzętu wiele osób nawet nie zastanawia się nad tym, czy wybór dysków HDD nie wpłynie także na poziom hałasu, jaki jest emitowany przez urządzenie.

Dyski HDD pracują dość głośno szczególnie przy zapisie i odczycie danych. Jeśli szukamy sposobu na maksymalne wyciszenie komputera, to warto rozważyć wymianę dysków talerzowych na dyski SSD.

Wyciszanie PC – jakie akcesoria mogą się przydać?

Sposobów na to, jak przyciszyć komputer, jest wiele, a do dość skutecznych działań należą nie tylko modyfikacje sprzętowe, ale także zastosowanie drobniejszych akcesoriów. Jakich? Przydać mogą się:

  • Specjalne maty wyciszające – to produkt do samodzielnego docięcia i dopasowania. Maty tego typu pomogą wyciszyć obudowę komputera.
  • Podkładki amortyzujące – można kupić je i umieścić w układzie chłodzenia powietrzem, by wentylator nie powodował intensywnych drgań pozostałych komponentów komputera PC.
  • Wyciszone obudowy komputerowe – jeśli nie chcemy samodzielnie wyciszać obudowy, możemy rozważyć zakup modelu fabrycznie wyciszonego, co pozwala dość wyraźnie zredukować hałas emitowany przez komputer.

Warto wiedzieć!

Nawet najlepszy i najdroższy sprzęt i akcesoria wyciszające nie będą realizowały swojego zadania, jeżeli nie będziemy regularnie czyścić wnętrza komputera. W tym celu warto zaopatrzyć się akcesoria czyszczące takie jak specjalne ściereczki, pianki i sprężone powietrze, które pomogą utrzymać czystość wewnątrz obudowy.

Jak uciszyć komputer bez konieczności wydawania pieniędzy?

Wyciszanie komputera stacjonarnego może pochłonąć spory budżet, gdy zdecydujemy się na zakup chłodzenia wodnego i wymianę dysków HDD na dyski SSD, ale przecież nie zawsze można pozwolić sobie na tak duże inwestycje. By, choć trochę, wyciszyć urządzenie, ale nie przesadnie dużym kosztem, warto:

  • Zmienić rozmieszczenie poszczególnych elementów we wnętrzu obudowy – aby komputer nie pracował głośno, należy zadbać o odpowiedni przepływ powietrza w obudowie. Rzecz banalna, a jednak bardzo często pomijana. Nieuporządkowane kable, które nie są poupinane, hamują przepływ powietrza, a tym samym odprowadzanie ciepła nie jest zbyt skuteczne. Przez to temperatury podzespołów mogą się zwiększyć, co wpływa na pracę wentylatorów. Problemem są również komponenty pozostawione w obudowie, ale nie używane i nawet nie podłączone (na przykład stary dysk albo niedziałający CD-ROM). Warto dążyć do tego, by we wnętrzu obudowy panował porządek, a wszelkie niepotrzebne elementy powinny zostać usunięte.
  • Podjąć próbę regulacji posiadanych wentylatorów – zanim uznamy posiadane wentylatory za zbyt głośne i kupimy nowe, warto spróbować wyregulować ich pracę. Natężenie dźwięku zależy, między innymi, od prędkości obrotowej. Zależność jest prosta: im wolniej obraca się wentylator, tym ciszej pracuje. Regulacji szybkości można dokonać na kilka sposobów: automatycznie (na przykład poprzez BIOS), a także ręcznie.
  • Dbać o odpowiednią konserwację i regularne czyszczenie komputera

Odpowiednia konserwacja i bieżące czyszczenie komputera naprawdę może wiele zdziałać. Czasem okazuje się, że wystarczy pozbyć się kurzu zalegającego w obudowie (np. za pomocą sprężonego powietrza), by usprawnić działanie urządzenia i wyciszyć je. Kurz zapycha wentylatory, uniemożliwiając sprawną pracę. W ten sposób temperatura na podzespołach rośnie, a chłodzenie staje się coraz bardziej głośne i nieskuteczne.

Głośny komputer może stać się utrapieniem nawet dla najbardziej odpornych na hałas osób. Warto przyjrzeć się bliżej komputerowi, by ustalić przyczynę głośnej pracy i spróbować wyeliminować ją na jeden z podanych sposobów.

4,6
10 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.