Jak działa bateria bezdotykowa do umywalki? Poznaj jej wady i zalety

| 0 Komentarzy
Coraz większą popularnością cieszą się bezdotykowe baterie umywalkowe. Jak działają? Poznaj ich wady i zalety.

Obecnie bezdotykowe baterie dotykowe znajdują swoje zastosowanie także w domach. Są doceniane głównie ze względu na komfort  i higienę użytkowania.

Jak działają nowoczesne baterie umywalkowe bezdotykowe?

Umywalkowe baterie bezdotykowe znane są głównie z publicznych toalet. Galerie handlowe czy budynki użyteczności publicznej (np. szkoły, kina i teatry) chętnie udostępniają je odwiedzającym, przede wszystkim ze względu na fakt, że to niezwykle ekologiczna i higieniczna technologia.

Co sugeruje sama nazwa, do uruchomienia bezdotykowej baterii umywalkowej nie jest potrzebne jej dotknięcie. Zostaje zaopatrzona w specjalny czujnik ruchu – fotokomórkę. W momencie przerwania padającego na nią promienia światła, co w przypadku baterii umywalkowych stanie się, kiedy podłożysz ręce pod kran, czujnik uruchomi dopływ wody.

Z kolei zamknięcie dopływu może odbywać się w dwojaki sposób – w każdym przypadku jednak automatycznie. Część modeli odcina go od razu po wyjęciu dłoni spod czujnika na podczerwień, inne natomiast po upływie określonego czasu. Ten drugi przypadek ma na szczególnej uwadze kwestie ekologiczne.

W jaki sposób ustawiona zostaje siła i temperatura strumienia w baterii bezdotykowej? Proces ten może mieć miejsce przy pomocy specjalnego sterownika. W znacznym stopniu redukuje to ryzyko oparzenia będącego efektem zbyt mocno przekręconego kurka lub uchwytu, co docenią szczególnie rodzice małych, ale już samodzielnych dzieci.

Tak, jak modele klasyczne, baterie bezdotykowe występują w dwóch głównych odsłonach:

Kolejnym istotnym elementem działania baterii bezdotykowych jest sposób, w który pozyskują energię: przez zasilanie akumulatorowe albo sieciowe. W przypadku tego pierwszego wewnątrz armatury zostają osadzone specjalne baterie. Choć wymagają one regularnej wymiany po rozładowaniu, to nie występuje ryzyko zwarcia na skutek kontaktu wody z przewodem elektrycznym. Co więcej, akumulatory wystarczają zwykle na kilka lat.

Z kolei zasilanie sieciowe łączy się z energią elektryczną – prąd zostaje pobrany z gniazdka, za co odpowiada specjalny transformator. W tym przypadku należy mieć na szczególnej uwadze prawidłowe użytkowanie baterii – tak, by nie dopuścić do zalania elektryki wodą.

Czy warto zamontować baterię bezdotykową?

Zastanawiając się nad instalacją baterii bezdotykowej, należałoby dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. W ogólnym rozrachunku można jednak wskazać, że to korzystne i niezwykle komfortowe rozwiązanie.

Ten typ baterii umywalkowych jest wprowadzany na rynek w coraz większej liczbie – dzięki temu producenci stale oferują kupującym jeszcze bardziej funkcjonalne modele. Bez większego kłopotu znajdziesz więc taki jej rodzaj, który odpowie na wszystkie Twoje potrzeby. Na przykład niska bezdotykowa bateria umywalkowa Schell sprawdzi się w niewielkich toaletach z umywalką o małym rozmiarze.

Poszczególne modele mogą być zaopatrzone we wiele więcej funkcji niż same opcje włączenia i odcięcia dopływu wody oraz określenia jej temperatury czy ciśnienia. Nowoczesna bezdotykowa bateria umywalkowa Oras została np. wyposażona w łączność Bluetooth umożliwiającą sparowane ze smartfonem lub tabletem i regulację oraz konserwację baterii przy pomocy specjalnej aplikacji Oras. Do wyjątkowo innowacyjnych można też zaliczyć modele z przedłużonym zasięgiem wylewki – za sprawą opcji jej obrotu nawet do 120°.

Warty uwagi model to również wysoka bezdotykowa bateria umywalkowa Deante; jej cechą charakterystyczną także jest wylewka ruchoma. Sprawdzi się przede wszystkim w kuchni, gdzie niski, nieruchomy kran koliduje często z naczyniami. Wspomniany obrót wylewki znacznie ułatwi ich opłukiwanie, a wysokie osadzenie sprawi, że wkładanie i wyjmowanie ze zlewozmywaka pojemnych garnków nie będzie stanowiło większego kłopotu.

Pomimo tego, zanim zdecydujesz się na montaż baterii bezdotykowej, koniecznie poznaj wszystkie korzyści płynące z jej użytkowania – i przeczytaj, czy ma jakieś wady.

Polecane bezdotykowe baterie umywalkowe

Jakie są zalety baterii bezdotykowej?

Wiele zalet baterii bezdotykowej wynika z poprzednich akapitów. Wśród najważniejszych wymienić można oszczędności pod względem zużycia wody. W związku z automatycznym odcinaniem jej dopływu znika ryzyko zapomnienia zakręcenia kurka – a tym samym niestraszne staje się spowodowane nim zalanie mieszkania. Co więcej, domownicy zyskują nawyk opłukiwania dłoni lub naczyń przez odpowiednią ilość czasu.

Kolejnym niewątpliwym atutem instalacji bezdotykowej baterii jest jej higieniczność. Brak kontaktu dłoni bezpośrednio z kranem lub różnego rodzaju uchwytami minimalizuje ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. Dlatego też technologia fotokomórkowa bywa chętnie wykorzystywana w toaletach publicznych. Nawet w warunkach domowych, rodzinnych, powinno się jednak pamiętać, że każda powierzchnia dotykana przez kilka osób wpływa na ryzyko przenoszenia różnych chorób.

Kolejna istotna zaleta baterii bezdotykowych to jej czystość – a dokładniej mniejsze ryzyko zabrudzenia. Brak kontaktu z dłońmi oznacza zdecydowanie mniejszą liczbę odcisków palców na wypolerowanym chromie. Zamknięcie dopływu wody w klasycznej baterii wymaga złapania jej mokrą dłonią, co powoduje z kolei zwilżenie powierzchni – i występowanie nieestetycznych plam po twardej wodzie oraz ewentualne osadzanie kamienia.

Dobrze mieć też na uwadze stosowanie przez producentów najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. To nie tylko wspomniana zdolność do łączenia się z telefonem, ale również możliwość samodzielnego zaprogramowania regularnego automatycznego płukania baterii mająca zapobiegać stagnacji, opcję trybu samooczyszczenia oraz system dezynfekcji wody. Oferuje je między innymi innowacyjna sensoryczna bezdotykowa bateria umywalkowa Grohe.

Wszystkie funkcje automatyczne sprawiają z kolei, że czujnik ruchu zastosowany w armaturze łazienkowej okazuje się być niezwykle bezpieczny. Fakt, że nie daje możliwości ciągłego lania wody, minimalizuje ryzyko zalania mieszkania. Z kolei dzięki opcji ustawienia konkretnej temperatury strumienia, spada zagrożenie poparzenia. Automatyczna blokada dopływu wody to także wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie, w znacznej mierze wpływające na zmniejszanie jej zużycia.

Jakie są wady baterii bezdotykowej?

Baterie bezdotykowe mają pewne wady – choć już na wstępie należałoby zaznaczyć, że nie jest ich wiele. To przede wszystkim wyższa cena od klasycznego rozwiązania; często występująca przy innowacyjnych sprzętach. Może się również zdarzyć, że fotokomórka zareaguje w niepożądanych momentach – na skutek przypadkowego załamania światła pod wpływem przesuwania jakiegoś elementu pod baterią (np. ściereczki do mycia umywalki).

Za wadę mogą być także uważane ewentualne utrudnienia związane z regulacją temperatury; ta jest bowiem najbardziej precyzyjna zwykle w przypadku stosunkowo kosztownych modeli. Pamiętaj też o ich głównym podziale, na:

  • baterie umywalkowe stojące,
  • baterie umywalkowe ścienne.

Odpowiedni wybór typu instalacji będzie istotny nie tylko ze względów estetycznych, ale samego dopasowania do posiadanej umywalki; szczególnie jej rozmiaru.

A na jakie marki tego typu armatury warto zwrócić szczególną uwagę, by cieszyć się wysoką jakością wykonania i niską awaryjnością? Bardzo dobre modele to między innymi:

Porównaj kilka i wybierz tę, która posłuży Ci najlepiej oraz idealnie wpasuje się w ogólny wystrój łazienki lub kuchni.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.