Jak działa chłodzenie wodne w PC? Zalety systemu chłodzenia cieczą

| 0 Komentarzy
Jak działa chłodzenie wodne w PC? Sprawdź jego zalety i czym różni się od systemu chłodzenia powietrzem!

Chłodzenie wodne PC zapewnia optymalną temperaturę podzespołom komputerowym. Na jakich zasadach działa i dlaczego warto je zastosować? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Polecane chłodzenie wodne

Jak działa chłodzenie wodne? Z czego zbudowany jest system chłodzenia wodnego?

Chłodzenie wodne, jak sama nazwa wskazuje chłodzi, czyli obniża temperaturę podzespołów komputera. W skrócie możemy powiedzieć, że za pomocą tego systemu, przegrzany komputer jest chłodzony specjalnie przystosowaną do tego cieczą.

Chłodzenie procesora z użyciem chłodzenia wodnego jest całkowicie bezpieczne. W tym systemie chłodzenia, nie mamy do czynienia ze zwykłą wodą, lecz z cieczą, która posiada odpowiednie właściwości. Ciecz do chłodzenia nie przewodzi prądu, zawiera składniki antykorozyjne, pestycydy oraz krąży w systemie zamkniętym, składającym się z wielu szczelnych elementów.

W układach chłodzenia cieczą, wyróżnia się dwie kategorie: chłodzenie AIO (all-in-one) lub niestandardowe pętle chłodzenia cieczą. W tym artykule skupimy się na chłodzeniu AIO. Podstawowym elementem chłodzenia wodnego jest wymiennik ciepła, nazywany blokiem wodnym CPU. Znajduje się na procesorze i odbiera wysyłane ciepło. Przez blok wodny CPU przepływa ciecz, która zabiera ciepło od procesora i trafia do chłodnicy, w której oddaje ciepło, i jest chłodzona za pomocą wentylatorów. System chłodzenia cieczą jest obiegiem zamkniętym. Ciecz po schłodzeniu w chłodnicy z powrotem wraca do obiegu.

Jednym z najważniejszych elementów zestawu chłodzenia wodnego PC jest radiator, czyli chłodnica. Jest to najczęściej aluminiowa bryła, która rozprasza w powietrzu odprowadzone ciepło i schładza ciecz. Oprócz radiatora, chłodnicy i bloku wodnego, niezbędnymi elementami chłodzenia są: pompa, zbiornik na wodę, wentylatory i węże. Pompa wymusza obieg wody, która krąży w systemie, a dzięki wężom ciecz przepływa między elementami systemu. Zbiornik na wodę służy do magazynowania cieczy chłodzącej oraz zapobiega zapowietrzaniu.

Na jakie elementy komputera ma wpływ chłodzenie wodne?

System chłodzenia wodnego może być stosowany w chłodzeniu komputera lub w obniżaniu temperatury jego konkretnym podzespołom. Może być stosowany do wszystkich podzespołów, u których nadmiar ciepła niekorzystnie wpływa na pracę całego systemu. Przegrzanie komputera może prowadzić do spadku wydajności i zwiększenia możliwości pojawienia się awarii. Na rynku są dostępne moduły do chłodzenia wodnego karty graficznej (GPU), chłodzenia CPU (procesora), pamięci RAM i płyty głównej.

Istnieją systemy do samodzielnego złożenia. Wtedy przy zakupie decydujemy o wyborze wszystkich elementów: bloku wodnego, cieczy do chłodzenia wodnego i jej zbiornika, pompy oraz chłodnicy. Wybór poszczególnych elementów może sprawiać niezłą przyjemność, ale budowa układu chłodzenia może już być sporym wyzwaniem. Skomplikowane systemy wymagają specjalistycznego montażu.

Zalety chłodzenia wodnego PC

Chłodzenie wodne ma swoje zalety, takie jak:

  • większa wydajność chłodzenia – ciecz nie nagrzewa się tak szybko,
  • pozwala na większe zagęszczenie komponentów – chłodzenie wodne jest niewielkie i istnieje możliwość montażu na zewnątrz obudowy,
  • cicha praca – chłodzenie wodne jest niemal bezgłośne,
  • większa wydajność energetyczna.

Czy chłodzenie wodne PC jest lepsze od systemu chłodzenia powietrzem?

Chłodzenie powietrzne procesora jest tańsze od chłodzenia wodnego. Jeśli komputer umieszczony jest w małym biurze, to chłodzenie powietrzne może być niewystarczające. Mała przestrzeń i brak przepływu powietrza, powodują, że wentylator ciepłym powietrzem ochładza radiator. Chłodzenie wodne CPU jest skuteczniejsze, bo ciecz nie nagrzewa się tak, jak metalowe elementy.

Przy chłodzeniu powietrznym awarii mogą ulec wentylatory. W takiej sytuacji radiator wciąż będzie chłodzić procesor, a w sytuacji krytycznej, czujnik bezpiecznie wyłączy komputer. W chłodzeniu wodnym CPU awarii może ulec kilka elementów, ponieważ wszystkie są ze sobą połączone.

Chłodzenie wodne GPU i CPU jest bardzo ciche, w przeciwieństwie do chłodzenia powietrznego, w którym pracują wentylatory. Poza tym, CPU collery potrafią zajmować dużą przestrzeń w obudowie komputera, utrudniając dostęp do innych podzespołów.

Jeśli pracujesz na wydajnych procesorach i planujesz grać w najnowsze gry, pracować w programach projektowych to komputer będzie narażony na duże obciążenie, co może doprowadzić do przegrzania. W takich sytuacjach warto zainwestować w system chłodzenia wodnego lub CPU cooler. Na przykład do chłodzenia procesorów Intel polecany jest cooler Noctua NH-D15.

Większość kart graficznych wyposażona jest w chłodzenie aktywne. Chłodzenie pasywne procesora stosowane jest w mniej wydajnych komputerach, przeznaczonych do prac biurowych.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.