Jak działa ciśnieniomierz?
Spis treści:
- W jaki sposób działa ciśnieniomierz?
- Z czego zbudowany jest ciśnieniomierz?
- Jaki ciśnieniomierz wybrać: naramienny czy nadgarstkowy?
- Jednostka mmHg – co to?
- Jakie jest prawidłowe ciśnienie i puls u osób starszych?
- Kiedy mierzyć ciśnienie?
- Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
- Jak sprawdzić, czy ciśnieniomierz dobrze działa?
Mierzenie podstawowych parametrów zdrowotnych w warunkach domowych nie będzie sprawiać problemu. Jednym z zalecanych badań jest kontrola ciśnienia tętniczego, które informuje o stanie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Analiza tego parametru możliwa jest za pomocą ciśnieniomierza naramiennego lub nadgarstkowego, które możliwe są do zakupu nie tylko w sklepach specjalizujących się w sprzedaży sprzętu medycznego.
W jaki sposób działa ciśnieniomierz?
Do wyboru są różnego rodzaju urządzenia, które można podzielić ze względu na miejsce ich umieszczenia. Niezależnie od tego podziału ich zasada działania jest taka sama. Mają one za zadanie zmierzyć ciśnienie w momencie, kiedy dochodzi do otwarcia światła tętnicy i rozpoczęcia turbulentnego przepływu krwi. Otrzymany wynik informuje o skurczowym ciśnieniu. Rozkurczowe ciśnienie mierzone jest od momentu, kiedy z rękawa uchodzi powietrze. Dochodzi wtedy do otwarcia tętnicy na powrót (wcześniej napompowany rękaw doprowadził do jej zamknięcia), które powoduje także ustanie turbulentnego przepływu.
Ciśnieniomierze półautomatyczne i automatyczne pozwalają na odczytanie wyników na wyświetlaczu. Wyjątkiem są urządzenia manualne, które wymagają zaangażowania drugiej osoby, jaka będzie używać stetoskopu podczas mierzenia ciśnienia.
Z czego zbudowany jest ciśnieniomierz?
Budowa ciśnieniomierza różnić się może nieco od siebie. Wspólnym elementem dla każdego z tych urządzeń jest rękaw oraz pompka, która umożliwia jego pompowanie. Rękaw umieszczony zostaje na nadgarstku lub na ramieniu. Utrzymanie rękawa w jednej pozycji umożliwia rzep, który na nim się znajduje. Napompowanie rękawa do większych rozmiarów umożliwia znajdujący się w środku balon, który jest niewidoczny dla oka człowieka.
Oprócz wspólnych elementów ciśnieniomierze manualne i półautomatyczne mają specjalną gruszkę, która umożliwia napompowanie rękawa. Manometr sprężynowy znajduje się w manualnym sprzęcie. Urządzenia półautomatyczne i automatyczne mają specjalny wyświetlacz, który umożliwia odczytanie wyników. Oprócz tego w skład takich ciśnieniomierzy wchodzą komputer z procesorem oraz pompka, która umożliwia napompowanie rękawa.
Jaki ciśnieniomierz wybrać: naramienny czy nadgarstkowy?
Nadciśnienie tętnicze to choroba, która dotyczy już co trzeciego Polaka. Tylko że zdecydowana większość nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma do czynienia z tak szkodliwym dla zdrowia zjawiskiem. Wykonywanie regularnych pomiarów ułatwi ciśnieniomierz nadgarstkowy lub naramienny.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy doskonale sprawdzi się u osób otyłych. W ich przypadku zapięcie mankietu na ramieniu może nie dojść do skutku. Ze względu na swoje kompaktowe rozmiary jest to także urządzenie, które bez trudu można zmieścić w plecaku oraz w większej torebce. Rozwiązanie to polecane jest dla osób, które często podróżują, jednak na bieżąco muszą kontrolować swój stan zdrowia.
Ciśnieniomierz naramienny daje dokładniejsze pomiary. Polecany dla pacjentów, którzy mają przewlekłe choroby, na przykład miażdżycę czy zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze.
Jakie dodatkowe funkcje posiada ciśnieniomierz?
Ciśnieniomierze manualne służą tylko i wyłącznie do pomiaru nadciśnienia tętniczego. Urządzenia elektryczne są w stanie zapewnić dodatkowe funkcje:
- EKG – pomaga wykryć migotanie przedsionków lub skurcze komór serca;
- Irregular Heartbeat – w skrócie nazywane IHB, funkcja polecana dla osób, które mają do czynienia z nieregularną pracą serca, w szczególności, jeżeli mowa o arytmii;
- Fuzzy Logic – możliwość dopasowania wypełnienia poziomu mankietu do potrzeb użytkowania, jeżeli będzie taka potrzeba, urządzenie samo będzie w stanie dopompować powietrze;
- 3M – czyli średnia wartość ciśnienia krwi, pomiary wykonywane są w ciągu kwadransa w dwu- lub trzyminutowych odstępach;
- łączność – Bluetooth zapewnia możliwość połączenia z innymi urządzeniami, na przykład ze smartfonem, gdzie będzie zainstalowana aplikacja, która umożliwia odczytywanie i zapisywanie wyników, dzięki czemu będzie je można zawsze trzymać pod ręką.
Wśród dodatkowych funkcji wymienić można możliwość korzystania z podświetlonego ekranu, jaka polecana jest w przypadku osób, które mają problemy ze wzrokiem, a także możliwość zapisywania wyników w pamięci ciśnieniomierza.
Jednostka mmHg – co to?
Jednostka mmHg to w tłumaczeniu dosłownym milimetr słup rtęci. W encyklopedii można znaleźć zapis, że jest to jednostka, która jest równa 133,322387415 Pa. Zbliżoną jednostką dla mmHg jest tor.
Jednostka mmHg to także oznaczenie, które pojawia się na ciśnieniomierzach, które służą do wykonywania pomiaru parametrów zdrowotnych. Ciśnienie krwi mierzy się w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Przykładowe wyniki, które możliwe są do uzyskania, to: 120/80 mmHg; 140/98 mmHg, 110/75 mmHg. Pierwsza liczba oznacza skurcz serca, czyli ciśnienie skurczowe. Druga wartość to rozkurcz serca, które nazywane jest ciśnieniem rozkurczowym.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie i puls u osób starszych?
Siła, z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych, nazywana jest inaczej ciśnieniem krwi. Ciśnieniomierz pozwala na bieżąco kontrolować ten parametr. Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości są zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. W szczególności u osób starszych.
Normy ciśnienia krwi z wiekiem będą się zmieniać. Dla seniorów wartości te wyglądają w sposób następujący:
- 50+ – 129/85 mmHg;
- 60 rok życia – 130/86 mmHg;
- 60-64 lata – 134/87 mmHg;
- 65+ – 135/88 mmHg;
- 80+ – 140/90 mmHg.
Puls, czyli liczba uderzeń serca w ciągu jednej minuty, również może odbiegać od normy. W przypadku zbyt niskiego pulsu może dojść do zjawiska, które nazywane jest bradykardią. Tachykardia występuje wtedy, jeżeli ma się do czynienia ze zbyt wysokim pulsem. U osób starszych liczba uderzeń serca w ciągu jednej minuty powinna mieścić się w przedziale od 60 do 70.
Kiedy mierzyć ciśnienie?
Ciśnienie powinno być mierzone na czczo, zaraz po przebudzeniu. Nigdy nie powinno mierzyć się ciśnienia bezpośrednio po jedzeniu. Najwyższa wartość ciśnienia jest rano. Nocą ciśnienie jest niskie. Sytuacja związana jest z tym, że ciśnienie związane jest z czuwaniem człowieka i dobowym rytmem snu. Stan, kiedy organizm „zabiera” się do działania, czyli do codziennych czynności, jest ogromnym zagrożeniem dla układu sercowo-naczyniowego. Na dowód lekarze przywołują dane, które jasno mówią o tym, że to o poranku najczęściej dochodzi do zawału serca oraz udarów. Dlatego wśród zaleceń lekarskich znaleźć można te, że nowy dzień powinno rozpoczynać się bez pośpiechu i stresu.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
Ciśnienie powinno być mierzone na tej ręce, gdzie wcześniej notowane były najwyższe wyniki. Należy zadbać o to, aby rękaw ciśnieniomierza został ułożony w taki sposób, żeby pomiędzy nim a zgięciem w łokciu mogły zmieścić się jeszcze dwa palce. Pomiaru należy dokonywać w pozycji siedzącej. W wyjątkowych sytuacjach ciśnienie może zostać zmierzone w pozycji leżącej. W trakcie badania ręka powinna znajdować się w jednej pozycji – najlepiej na poziomie linii serca, uniesiona do góry. Nie można także prowadzić żadnych rozmów. Dla prawidłowego zobrazowania sytuacji należy wykonać minimum dwa pomiary w dwóch kilkuminutowych odstępach czasu. Nigdy nie można mierzyć ciśnienia bezpośrednio po zażyciu leków. Ciśnienie można mierzyć po piętnastominutowym odpoczynku.
Jak sprawdzić, czy ciśnieniomierz dobrze działa?
Pierwszy pomiar ciśnienia z udziałem nowego urządzenia powinien zostać wykonany na dwóch rękach. Jeżeli w tym przypadku ma się do czynienia z dwoma identycznymi wynikami, to jest to znak, że ciśnieniomierz będzie wymagał kalibracji. Zaleca się wykonywanie od czasu do czasu badania na dwóch rękach. W szczególności, jeżeli ma się do czynienia z ciśnieniomierzem, który używany jest dłuższy czas i nie był poddawany wcześniejszej kalibracji.
Kalibracja ciśnieniomierzy wykonywana jest przez specjalistów. Najczęściej ten proces dotyczy urządzeń manualnych-zegarowych. Długo użytkowane ciśnieniomierze półautomatyczne i automatyczne również z czasem mogą podawać nieprawidłowe wyniki. W ich przypadku jedynym rozwiązaniem okazać się może wymiana sprzętu na nowy, który będzie w stanie wykonać prawidłowy pomiar.
Komentarze (0)