Jak działa ekspres do kawy? Ciśnieniowy, przelewowy, na kapsułki
Spis treści:
- Ekspres do kawy przelewowy – budowa i działanie
- Ekspres do kawy przelewowy – jak wybrać?
- Ekspres do kawy ciśnieniowy – budowa i działanie
- Jak wybrać ekspres do kawy kolbowy?
- Ekspres do kawy automatyczny – budowa i działanie
- Jak wybrać ekspres do kawy automatyczny?
- Ekspres do kawy na kapsułki – budowa i działanie
- Jaki rodzaj ekspresu wybrać?
Oferta ekspresów do kawy jest bardzo szeroka i zróżnicowana pod względem cen, parametrów, a nawet sposobu działania. Do najpopularniejszych rozwiązań należą: ekspres ciśnieniowy, ekspres przelewowy oraz ekspres na kapsułki. Jak działają? Który wybrać?
Polecane ekspresy do kawy
Ekspres do kawy przelewowy – budowa i działanie
Jednym z popularnych i niedrogich rozwiązań są ekspresy do kawy przelewowe. Ich konstrukcja i działanie są bardzo proste, a cena zachęca do zakupu. Jak są zbudowane?
Ekspres przelewowy – budowa i działanie: konstrukcja ekspresu przelewowego jest bardzo prosta. To urządzenie wyposażone w zbiornik na wodę, która jest podgrzewana i przepuszczana przez pojemnik z filtrem, w którym znajduje się kawa. Parzenie odbywa się przelewowo – podobnie, jak dzieje się to podczas parzenia kawy metodami alternatywnymi, jak drip lub chemex, ale proces jest nieco szybszy i zautomatyzowany. Większość modeli ekspresów przelewowych ekspresy przelewowe z dzbankiem, często spotykane są równiez ekspresy przelewowe z podgrzewaczem – zaparzona kawa jest lekko podgrzewana, by nie uległa wystudzeniu. Do ekspresów przelewowych wsypuje się kawę zmieloną, a do kosztów eksploatacji należy doliczyć filtry wymienne.
Ekspresy do kawy przelewowe – zalety i wady
ZALETY
- Niska cena urządzenia.
- Bardzo łatwa obsługa.
- W ekspresach przelewowych można parzyć kawę, ale też herbatę lub zioła
- Kawa jest klarowna, pozbawiona fusów.
WADY
- Proces parzenia trwa stosunkowo długo w porównaniu z przyrządzaniem kawy w ekspresie ciśnieniowym.
- Ekspresy przelewowe nie mają zbyt wielu funkcji.
Ekspres do kawy przelewowy – jak wybrać?
Oferta ekspresów przelewowych jest szeroka i zróżnicowana. Są to zarówno bardzo tanie urządzenia o podstawowych funkcjach, jak i zaawansowane sprzęty, które wyposażono w szereg opcji dodatkowych. Przy wyborze ekspresu przelewowego warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:
- Moc – to parametr wpływający na proces przyrządzania kawy, a szczególnie na jego tempo. Tanie ekspresy przelewowe mogą mieć zaledwie 300 lub 400 W, ale bez problemu kupimy urządzenie o mocy 850 W, ekspres przelewowy 1000 W lub więcej.
- Pojemność – warto zweryfikować pojemność zbiornika na wodę oraz pojemność dzbanka na kawę – najczęściej jest ona określana w liczbie filiżanek.
- Podgrzewanie – ekspresy przelewowe bywają wyposażone w opcję podgrzewania przyrządzonej kawy. To wygodne rozwiązanie, które nie jest jednak obecne w najtańszych urządzeniach.
- Funkcje dodatkowe – choć większość urządzeń przelewowych ma bardzo ograniczoną funkcjonalność, to w sprzedaży znajdziemy także zaawansowane urządzenia, jak choćby ekspres przelewowy z młynkiem. Inne funkcje, jakie mogą się znaleźć w ekspresach tego rodzaju, to: możliwość regulowania mocy kawy, funkcja podtrzymywania temperatury, wskaźnik potrzeby odkamieniania, regulacja twardości wody i tym podobne.
Wybierając ekspres przelewowy, warto zwrócić uwagę na parametry, design i cenę urządzenia. Choć w ofercie przeważają ekspresy przelewowe białe i ekspresy przelewowe czarne, można znaleźć również urządzenia w innych, ciekawszych kolorach. Przykładem są stylowe ekspresy przelewowe Smeg. Przed zakupem można jeszcze zweryfikować opinie innych użytkowników, przejrzeć ranking ekspresów przelewowych i tym podobne materiały.
Ekspres do kawy ciśnieniowy – budowa i działanie
Kolejną grupę urządzeń do przyrządzania kawy stanowią ekspresy do kawy ciśnieniowe z kolbą. Przed zakupem warto zorientować się, jak obsługiwać ekspres ciśnieniowy i jak jest zbudowane to urządzenie.
Ekspres ciśnieniowy do kawy – budowa i działanie: tego rodzaju expres do kawy jest wyposażony w kolbę i zbiornik na wodę, a kawa przyrządzana jest pod ciśnieniem. Woda jest pobierana ze zbiornika, podgrzewana i dozowana do kolby, w której znajduje się kawa mielona, a następnie jest dozowana do filiżanki. Proces parzenia kawy jest szybki, a uzyskany napar jest aromatyczny. Niektóre ekspresy kolbowe dysponują także dyszą do spieniania mleka.
Eskpres kolbowy – zalety i wady
ZALETY
- Dobra relacja ceny do jakości i funkcjonalności urządzenia.
- Możliwość przygotowania różnych kaw (espresso, czarnej, a w przypadku urządzeń z dyszą do spieniania mleka także cappuccino).
- Łatwa obsługa.
WADY
- Ekspres kolbowy umożliwia przygotowanie, co najwyżej, dwóch filiżanek kawy jednocześnie.
- Konieczność częstego czyszczenia urządzenia.
Do ekspresów ciśnieniowych zalicza się nie tylko ekspres kolbowy, ale też kawiarka, choć jest ona ekspresem niskociśnieniowym. Ekspresy automatyczne także są ekspresami ciśnieniowymi, ale z uwagi na wyższą funkcjonalność, stanowią odrębną kategorię urządzeń.
Jak wybrać ekspres do kawy kolbowy?
Chcąc kupić ekspres do kawy kolbowy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:
- Ciśnienie – to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o ekspres do kawy ciśnieniowy. Im wyższe ciśnienie, tym lepszy aromat kawy, dlatego najbardziej polecane są ekspresy posługujące się ciśnieniem 15 barów lub wyższym.
- Rodzaj kawy, jaką można stosować – większość ekspresów kolbowych umożliwia korzystanie wyłącznie z kawy mielonej, ale kupić można także ekspresy z młynkiem, jak również na saszetki.
- Funkcja spieniania mleka – jeśli zależy nam na możliwości przyrządzania cappuccino i innych kaw z mlekiem, warto wybrać kolbowy ekspres do kawy z tą funkcją.
- Opcje dodatkowe – warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie umożliwia dopasowanie parametrów działania (moc kawy, rozmiar kawy, ustawienie twardości wody).
Ekspres do kawy automatyczny – budowa i działanie
Zastanawiając się nad tym, jaki ekspres do kawy będzie najlepszy, warto wziąć pod uwagę także ekspres automatyczny, który jest sprzętem zaawansowanym i prostym w obsłudze.
Ekspres automatyczny – budowa i działanie: ekspresy do kawy automatyczne są zdecydowanie najbardziej zaawansowane. Mogą dysponować młynkiem oraz funkcją spieniania mleka. Są to urządzenia ciśnieniowe. Ekspresy tego rodzaju mogą posiadać różne tryby parzenia kawy, a nawet być obsługiwane przy pomocy aplikacji – oczywiście dotyczy to wybranych modeli. Ich obsługa jest bardzo prosta – wystarczy uzupełniać wodę i kawę, a także, w razie zasygnalizowanej potrzeby, opróżniać tackę ociekową i pojemnik na fusy.
Ekspres automatyczny – zalety i wady
ZALETY
- Zaawansowana funkcjonalność.
- Prosta obsługa.
- W większości urządzeń jest młynek.
- Możliwość szybkiego przyrządzania wielu kaw po sobie.
WADY
- Wysoka cena.
- Większy rozmiar urządzenia.
Jak wybrać ekspres do kawy automatyczny?
- Ciśnienie i moc – to bardzo istotne parametry, które wpływają na aromat zaparzanej kawy. W przypadku ekspresów automatycznych, warto wybierać urządzenia o ciśnieniu minimum 15 barów lub wyższym i o mocy nie niższej niż 1300 W.
- Rodzaj kawy, jaką można stosować – automat do kawy może być przystosowany zarówno do kawy mielonej, jak i ziarnistej (jeśli ma młynek), ale są także urządzenia wyłącznie na kawę ziarnistą albo wyłącznie na kawę mieloną.
- Rodzaje kaw, jakie można zaparzyć automatycznie – warto sprawdzić, jakie tryby działania są obecne w urządzeniu. Niektóre ekspresy oferują nawet kilkanaście rodzajów kaw, jakie można łatwo przyrządzić.
Ekspres do kawy na kapsułki – budowa i działanie
Kolejnym typem urządzeń ciśnieniowych, a zarazem automatycznych, są ekspresy na kapsułki. Jeśli chce się kupić tani ekspres do kawy, który będzie banalnie prosty w obsłudze, a jednocześnie funkcjonalny, to może być dobry wybór.
Ekspres na kapsułki – jak działa? Jak jest zbudowany? Ekspres do kawy na kapsułki to połączenie urządzenia ciśnieniowego i automatycznego. Urządzenie przyrządza kawę pod ciśnieniem, ale posłużyć do tego mogą wyłącznie specjalne kapsułki do ekspresu. Sposób działania urządzenia jest niemal w pełni automatyczny – wewnątrz umieszcza się jedną lub nawet kilka kapsułek, a potem wystarczy podłożyć filiżankę i przycisnąć przycisk aktywujący proces parzenia kawy.
Ekspres na kapsułki – zalety i wady
ZALETY
- Niska cena urządzeń na kapsułki.
- Małe gabaryty urządzenia, ładny design.
- rosta obsługa.
WADY
- Kawa do ekspresu w kapsułkach bywa droższa niż kawa mielona lub ziarnista.
Jaki rodzaj ekspresu wybrać?
Oferta ekspresów do kawy jest, jak widać, bardzo szeroka i różnorodna. Każdy rodzaj ekspresu jest dostępny w wielu wariantach, które różnią się designem, ceną, parametrami i funkcjonalnością – jest w czym wybierać, ale który typ ekspresu jest najlepszy? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, gdyż każdy rodzaj urządzenia ma swoje mocne i słabsze strony, a ostateczny wybór zależy od dostępnego budżetu, preferencji użytkownika, a nawet od wolnego miejsca w kuchni.
- Ekspres przelewowy można polecić miłośnikom kawy parzonej właśnie w ten sposób, a także tym, którzy szukają niedrogiego urządzenia, w którym można będzie przyrządzić sporo kawy na raz.
- Ekspres kolbowy – to jedna z tańszych opcji, jeśli chodzi o ekspresy ciśnieniowe. Urządzenie tego rodzaju daje możliwość samodzielnego dozowania kawy, jest stosunkowo niedrogie i dobrze sprawdzi się w warunkach domowych.
- Ekspres automatyczny – można polecić do biura oraz do zastosowań domowych. Ma wiele funkcji, może dysponować młynkiem i wieloma trybami parzenia kawy.
- Ekspres kapsułkowy – stosunkowo niedrogie urządzenie o małych rozmiarach. Dobry wybór do biura lub do domu dla osób, które cenią wygodę i nie przeszkadza im konieczność kupowania kapsułek.
Znajdziesz w Morele
Ekspresy ze spieniaczem - Spieniacze do mleka - Młynki do mielenia kawy - Kawa w kapsułkach - Akcesoria do ekspresów
Komentarze (0)