Jak działa osuszacz powietrza?Jaki wybrać?
Spis treści:
Powstająca na ścianach pleśń, a także pojawiające się grzyby to tylko część objawów, jakie wiążą się ze zbytnią wilgotnością powietrza panująca w domu lub mieszkaniu. Do czynników niepożądanych należy zaliczyć również unoszący się nieprzyjemny zapach, a także zwiększone koszty ogrzewania. Co więcej, wilgoć może oddziaływać na nasze zdrowie, zwłaszcza na drogi oddechowe. Możemy również czuć się po prostu źle.
Jakie są zasady działania osuszacza?
Dobry osuszacz powietrza wychwytuje nadmiar wody z otoczenia i zmienia ją w ciecz. Urządzenie pozbywa się również wilgoci z powierzchni płaskich w Twoim domu takich jak ściany, podłogi i sufity. Technologia wykorzystywana w tych urządzeniach pozwala sprężyć parę wodną, dzięki obecnemu w konstrukcji układowi chłodniczemu. Osuszacze powietrza SEVERNO kontrolują obecność wilgoci w pomieszczeniu. Automatyczny sposób funkcjonowania sprawia, że kiedy wilgotność osiągnie poziom 60%, urządzenie rozpoczyna pracę, by zniwelować nadmiar szkodliwej wody w otoczeniu.
Jeżeli szukasz metody, która pozwoli Ci w tani sposób osuszyć powietrze w Twoim domu, Twoje potrzeby zaspokoi mały, absorpcyjny osuszacz powietrza. Zasady jego działania są proste — wystarczy umieścić w nim absorbent (granulat pochłaniający wilgoć) i umieścić urządzenie w miejscu, które podatne jest na wysoki poziom wilgoci. Po okresie 1-2 miesięcy granulat musi zostać wymieniony, a skroplona ciecz wylana z pojemnika.
Jak używać osuszaczy powietrza?
Po zakupie urządzenia umieszczamy je w jednym z pomieszczeń mieszkalnych. Najczęściej jest to miejsce, które najbardziej narażone jest na nadmiar wilgoci, jak kuchnia lub łazienka. Ważny jest też metraż pokoju, w którym umieszczamy urządzenie. Osuszacze powietrza Sedan Fresh są w stanie skutecznie obniżyć poziom wody w powietrzu w pomieszczeniach o kubaturze do 35 m3. Jeżeli chcesz zabezpieczyć swój dom przed szkodliwymi efektami wilgoci, warto zainwestować w kilka tego typu urządzeń. Jest to tani sposób na poprawienie warunków mieszkalnych, które nie będzie kosztować Cię dużo wysiłku.
Wiele z tych urządzeń, jak np. osuszacze powietrza Orion, by działać, potrzebują granulatu, który z biegiem czasu się wyczerpuje. Należy wtedy kupić kolejny wkład chemiczny i uzupełnić odpowiedni pojemnik. Następnie czekamy, aż osuszacz spełni swoje zadanie. Wodę, która zbiera się w pojemniku, należy wylać, po czym umiejscowić pojemnik w miejscu, gdzie znajdował się wcześniej. Proces powtarza się średnio co 1-2 miesiące, jednak uzależnione jest to od ogólnego poziomu wilgoci w Twoim domu.
Polecane osuszacze powietrza
Czy osuszacze powietrza są skuteczne?
Domowy osuszacz powietrza to skuteczny sposób, żeby zapewnić Twojemu mieszkaniu bezpieczeństwo od grzybów i pleśni. Nadmiar wilgoci powoduje
również problemy zdrowotne, związane z układem oddechowym. Sprzyja też rozwojowi astmy oraz alergii. Co więcej — nadmiar wody w powietrzu sprawia, że wytwarzane są mykotoksyny, które mogą stać się przyczyną grzybicy oraz schorzeń układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego.
Stacjonarny osuszacz powietrza to skuteczne rozwiązanie, które nie tylko poprawi komfort życia alergikom i astmatykom, ale i każdemu, kto zmaga się ze skutkami nadmiernej ilości wody w mieszkaniu. Drapanie w gardle, chrypka, ciężki oddech i wysuszone spojówki to tylko część dolegliwości, które powoduje wilgoć. Wystarczy umieścić osuszacz powietrza w pomieszczeniu, by już po kilku godzinach odczuć wyraźną różnicę.
Najbardziej skuteczne urządzenie tego typu to osuszacz powietrza z jonizatorem. Dobrze, jeżeli jest też elektryczny, co gwarantuje równie wysoką wydajność, co przekłada się na skuteczność. Osuszacz powinien być też cichy i zajmować niewiele miejsca. Osuszacze powietrza Welltec doskonale spełniają te wymagania. Nie jest to też drogi sprzęt, jeśli uwzględnimy, że niektóre z tych urządzeń zapewniają przepływ czystego powietrza (CADR) na poziomie 204 m3 na godzinę.
Jak ustawić osuszacz powietrza?
Osuszacz powietrza najlepiej dostosować do indywidualnych potrzeb. Wysokiej klasy osuszacz powietrza powinien zawierać możliwość regulacji mocy oraz zmiany funkcji. Powinien też automatycznie polecać Ci tryb najbardziej adekwatny do warunków, w których umieszczasz urządzenie. Jeżeli chcesz zapewnić maksymalną wydajność urządzenia, powinieneś też ustawić je na środku pokoju. Być może tego typu rozwiązanie kłóci się z Twoim poczuciem estetyki, jednak warto zrobić to, chociażby w okresie grzewczym (jesienno-zimowym), gdyż to właśnie wtedy najbardziej narażasz swój organizm na szkodliwe wpływy nadmiaru wilgoci.
Jeżeli nie możesz ustawić osuszacza powietrza w centrum pomieszczenia, powinieneś umiejscowić go w odległości minimum 20 cm od ścian. Zaleca się również, by nie kłaść na nim żadnych przedmiotów. Urządzenie najlepiej pracuje w oddaleniu od źródeł ciepła, takich jak kaloryfer lub boiler. Powinieneś pamiętać również o tym, że miejsca wlotu i wylotu osuszacza powietrza muszą być odsłonięte. Absolutną podstawą, która zapewnia poprawne działanie urządzenia, jest umiejscowienie go w pomieszczeniu zamkniętym.
Komentarze (0)