Jak działa piekarnik parowy?

| 8 Komentarzy
Piekarnik parowy łączy funkcje sprzętu do gotowania na parze oraz wydajnego piekarnika. Poznaj jego zalety.

Zdrowy styl życia jest gwarancją zachowania zdrowia oraz szczupłej sylwetki, dlatego na rynek coraz częściej wprowadzane są urządzenia, które pozwalają na gotowanie i pieczenie beztłuszczowe. Właśnie takim urządzeniem jest piekarnik parowy. Ten sprzęt docenią nie tylko zwolennicy zdrowego stylu życia, ale również osoby, które powinny przestrzegać określonej diety. Można w nim piec tak samo, jak w klasycznym piekarniku elektrycznym, przy użyciu samej pary lub połączyć pieczenie z parą.

Zasada działania piekarnika parowego

Piekarniki parowe posiadają wiele funkcji. Jedną z nich jest „rozmrażanie”, które pozwala na delikatne i szybkie rozmrażanie mięsa, ryb, ciast pieczywa. „Grzanie dolne” pozwoli Ci na przygotowywanie potraw zanurzonych w wodzie oraz na zarumienienie potrawy od spodu tuż przed końcem pieczenia. Dzięki tej funkcji podgrzejesz gotowe potrawy i utrzymasz dania w cieple. „Grzanie górne/dolne” łączy w sobie funkcje ogrzewania z góry i z dołu, jest dostosowany do długiego przygotowania potraw lub do końcowego opiekania. „Nawiew + grzałka górna i dolna” pozwala na cyrkulację powietrza – przydatną przy pieczeniu ciast.

Termoobieg umożliwia szybkie pieczenie na wszystkich poziomach. „Duży grill” sprawdzi się podczas pieczenia potraw zajmujących całą powierzchnię blachy. „Turbogrill” umożliwia pieczenie grubych i dużych sztuk mięsa. „Termosonda” to termometr, który wbija się w potrawę w celu kontroli temperatury w trakcie pieczenia. „Czyszczenie pyrolityczne” – temperatura wynosząca 500°C zmienia pozostałości z pieczenia i grillowania w popiół łatwy do usunięcia. „Czyszczenie parowe” zmiękcza brud i tłuszcz, co oznacza, że bez problemu się ich pozbędziesz.

Polecane piekarniki

Czym jest piekarnik parowy?

Piekarnik jest niezbędnym sprzętem w każdej kuchni. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie gotowanie bez tego urządzenia. Technologia nieustannie podlega wielu przeobrażeniom, dlatego obecnie na rynku znajdziesz 4 podstawowe rodzaje piekarników:

piekarnik tradycyjny – posiada różne funkcje pieczenia oraz standardową wielkość;

piekarnik kompaktowy – zawiera w sobie jednocześnie piekarnik oraz kuchenkę mikrofalową, jest małych rozmiarów;

piekarnik parowy – nie wymaga tłuszczu podczas przygotowywania potraw;

piekarnik parowy z funkcją pieczenia – łączy w sobie gotowanie na parze z tradycyjnym pieczeniem z termoobiegiem i grillem.

Piekarnik z funkcją pary może działać na dwa sposoby. W pierwszym z nich wykorzystywane jest parowanie statyczne, dzięki specjalnemu pojemnikowi na wodę, który znajduje się w komorze, jest to tzw. obieg grawitacyjny. W drugim zastosowano generator pary, wytwarzana para jest wtłaczana do wnętrza. W obydwu przypadkach para powstała z wody rozprowadzana jest po całej komorze. Istnieją również takie urządzenia, które nie posiadają pojemników na wodę, zatem trzeba podłączyć je bezpośrednio do ujęcia wody. Ich koszt jest jednak dość wysoki.

Gotowanie to prawdziwa sztuka, dlatego dodanie pary jest tak samo istotnym elementem, jak ostatni ruch pędzla artysty. Molekuły wody przewodzą ciepło szybciej niż powietrze, co oznacza, że pieczenie jest dokładniejsze. Dzięki przyciskowi PlusSteam dobierzesz odpowiednią ilość pary w zależności od wypieku. Ciasto wyrośnie szybciej i efektywniej, a karmelizacja będzie przyśpieszona, a to właśnie ona daje efekt grubszej skórki.

Dlaczego warto kupić piekarnik parowy?

Piekarnik parowy posiada bardzo wiele zalet. Potrawy, które zostały w nim przygotowane, posiadają intensywny smak. Żywność nie nasiąka olejem i nie moczy się w wodzie. Jedzenie jest dietetyczne, lekkostrawne, ma dużą wartość odżywczą, nie traci drogocennych witamin, mikroelementów oraz substancji mineralnych. Co ważne, wszechstronność tego urządzenia pozwala na różnorodne eksperymenty kulinarne. W tym urządzeniu przygotujesz zarówno przekąski, mięsa, zupy, ryby, jak i desery.

Wiele modeli piekarników posiada książkę kucharską, czyli podpowiedzi, w jakiej temperaturze i jak długo należy piec daną potrawę. W zaawansowanej wersji znajdziesz elektroniczny programator. Z bazy potraw wybierasz tę, którą chcesz upiec, a piekarnik sam ustala jej wagę, poziom, na którym należy umieścić blachę oraz odpowiedni program pieczenia. Warto również zwrócić uwagę na piekarniki parowe, które posiadają zabezpieczenia przed dziećmi, tzw. zimny front – podwójne lub potrójne drzwiczki. Niektóre z urządzeń możesz uruchomić przy pomocy aplikacji na smartfonie.

Piekarnik Bosch do zabudowy z funkcją pary jest zazwyczaj wyposażony w rożen obrotowy, kratki oraz blachy, które wsuwa się w konstrukcje na ściankach lub na prowadnicach teleskopowych wysuwanych na zewnątrz. Każdy model piekarnika wyposażony jest w programator – możesz ustawić opóźniony start, np. przed powrotem z pracy. Istotny jest również minutnik oraz timer, który sygnalizuje zakończenie pracy sygnałem dźwiękowym. Sprawdź m.in. piekarnik parowy Samsung.
Jaka wielkość piekarnika parowego?

Na rynku dostępne są dwie wielkości piekarników parowych. Standardowa „sześćdziesiątka” pasuje do większości szafek. Powinieneś jednak pamiętać, że piekarniki tego typu są dostępne wyłącznie w wersji do zabudowy. Piekarniki kompaktowe świetnie sprawdzą się w niewielkich kuchniach. Rozmiar urządzenia wpływa również na jego pojemność, jednak z uwagi na to, że jest sprzęt wielofunkcyjny, pozwalający na przygotowanie wielu potraw jednocześnie, warto zainwestować w piekarnik Beko o większej pojemności. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w dużych rodzinach.

Piekarnik do zabudowy z funkcją pary o wysokości 45 cm, to piekarnik Amica modułowy – do tej grupy należy bardzo wiele urządzeń, które sprzyjają tworzeniu tzw. ciągów funkcyjnych w zabudowie wysokiej. Istnieje także możliwość kontynuowania ciągu zabudowy sprzętem o standardowym wymiarze, jeśli zainstalujesz pod 45 cm piekarnikiem szufladę grzewczą, w sumie uzyskasz łączną wysokość 60 cm. Sprawdź np. piekarnik parowy Electrolux.

Producenci piekarników parowych

Na rynku jest wielu wiodących producentów piekarników parowych, dlatego przed zakupem warto zapoznać ze specyfikacją sprzętu. Istotne będą takie parametry jak:

sterowanie – w większości piekarników znajdziesz elektroniczne wyświetlacze LCD. Wybierz taki, który oferuje swobodne przygotowywanie potraw;

moc – świadczy ona o tym, ile prądu urządzenie pobiera podczas pracy. Optymalna wartości wynosi od 1,75 do 3,5 W;

klasa energetyczna – zawiera informację o tym, czy urządzenie jest ekonomiczne podczas użytkowania. Warto wybrać piekarnik Dual Cook o klasie A+++;

czyszczenie piekarnika – jeśli często gotujesz, piekarnik będzie wymagał częstego czyszczenia. Przekłada się to żywotność sprzętu. Zwróć uwagę na piekarniki z funkcją pyrolizy;

dodatkowe funkcje – poza pieczeniem i funkcją pary, istotny jest również grill, czy automatyczne programy dopasowane do różnych potraw.

Wiele z tych istotnych funkcji posiada piekarnik parowy Bosch, który wyposażono w specjalną powłokę, która automatycznie absorbuje tłuszcz. Ciekawą propozycją będzie także piekarnik elektryczny, który można zaliczyć do urządzeń energooszczędnych. Możesz go również bez problemu połączyć ze swoim smartfonem. Urządzenie nagrzewa się w zaledwie 3 minuty, zatem pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu. Dobrym wyborem może również okazać się piekarnik parowy Siemens. To urządzenie zostało wyposażone w funkcję coolStart, zatem nie musisz nagrzewać piekarnika do mrożonek. Jeśli poszukujesz solidnego sprzętu, sprawdź ranking piekarników Morele.net.

Udostępnij
5,0
3 oceny
8 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (5)

Polecam zwłaszcza z funkcją combi steam, jedzonko pyszne, soczyste, warzywa nie tracą koloru.
A czy w tym piekarniku upiekę normalne placki? serowce itp,, wszyscy piszą o soczystym jedzeniu i chlebach,,a ciasto na słodko? czy programy nie sa za skomplikowane,, do tej pory miałam elektryczny,, i wszystko wręcz robiłam na termoobiegu,, jedzonko w żaroodpornych naczyniach...
Czy poradzę sobie w obsłudze? bo zwykłam piekarnika używać najczęściej do ciast,, zadziej odo obiadów ..z góry dziękuję za poradę i własne doświadczenia :)
też się boję ,za tydzien będe miała piekarnik parowy,czy ja sobie z tym poradzę ?
bardzo dobrze napisany poradnik
Piekarnik już stety lub niestety mam. Jakiś tradycyjny parowar możecie polecić? Bardziej do gotowania na gazie niż elektryczny.
Dla mnie warto, mam wersję parową Amici, zarówno z programami pieczenia na parze jak i funkcją czyszczenia parowego i sprawdza się fajnie. Pogramy działają bardzo sprawnie i przydają się na co dzień. W dodatku samo czyszczenie też mega fajne np. po pieczeniu mięs.
myślałam o takim piekarniku ale koniec końców wybrałam tradycyjny, bo w sumie do gotowania na parze używam robota kuchennego kohersen, bo ma taką funkcję i do tej pory sprawdzał się idealnie pod tym względem. Właśnie największą obawą było przygotowywanie ciast, jak chociażby zrobić moją ukochaną bezę :)
pyroliza w piekarniku parowym? nie da sie. albo to nie jest pyroliza (rozgrzanie do 500 stopni) albo to nie jest piekarink parowy 3w1.
Specjalista Morele | 00:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.