Jak działa skaner kodów kreskowych? Jak wybrać czytnik kodów?
Spis treści:
Dzięki skanerowi takiemu jak np. czytnik kodów kreskowych Zebra odszyfrujesz dane, które są zawarte w kodzie kreskowym. Kod kreskowy to oznaczenie złożone z sekwencji czarnych kresek umieszczonych na białym tle. Przy nich znajdziesz także ciąg cyfr. Jeżeli chcesz odczytać kod, należy go zeskanować. Proces odbywa się w prosty sposób, z pomocą światła emitowanego przez narzędzie, z wykorzystaniem zjawiska pochłaniania światła przez czarną barwę i odbijania przez białą.
Jak działa skaner kodów kreskowych?
Światło pochodzące z lasera lub diody przesuwane wzdłuż kodu odbija się od białych pól. Następnie wszystko odczytuje fotodioda, z pomocą sygnałów elektrycznych, które powstają podczas odbicia światła. W całym procesie istotna jest grubość kresek, gdyż ciemne pola powodują silniejszy sygnał. Właśnie takie, zaszyfrowane w impulsach informacje dekoder tłumaczy na odpowiednie znaki i przesyła do komputera, gdzie możemy je odkodować. Warto dodać, że przy pobraniu odpowiedniej aplikacji posiadający kamerę telefon również zostanie czytnikiem.
Jak wybrać skaner kodów kreskowych?
Najpierw spójrzmy, jakie rodzaje urządzenia są dostępne na rynku. Ręczny skaner kodów kreskowych może być sprzętem przewodowym lub bezprzewodowym. To raczej niewielki przyrząd, ale świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie musisz dekodować szersze kody, gdyż bez problemu odczyta większe znaki. Z kolei stacjonarne narzędzie pozostaje doskonałym wyborem do punktów handlowych czy biur. To wygodne w obsłudze modele i zajmują mało miejsca. Z ich pomocą odczytasz jedno i dwuwymiarowe kody. Do tych ostatnich niezbędny bywa czytnik kodów kreskowych 2D.
Stacjonarny skaner podłączysz w łatwy sposób do komputera z pomocą kabla do wejścia USB. Jeśli preferujesz narzędzia bezprzewodowe, warto postawić na czytnik kodów kreskowych WiFi. Do wyboru masz też tzw. kolektor danych, świetnie nadający się przykładowo do handlu detalicznego. Jego budowa jest bardzo odporna, solidna i wytrzymała, a także szczelna, więc pozwoli nawet na pracę w chłodni i w innych miejscach z trudnymi warunkami.
Bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych Bluetooth wystarczy naładować, by bez przerwy działał przez kilka godzin. Nie jest ograniczony długością kabli, tak jak przewodowe modele, co pozwala na wygodne przenoszenie go na spore odległości i sprawia, że bywa bardzo komfortowy w użyciu. W wielu urządzeniach tego typu spotkamy odbiornik USB wyglądający niczym klasyczny pendrive lub stację dokującą, która może być podpięta do komputera albo po prostu do gniazdka elektrycznego, dzięki czemu zostaje ładowarką przyrządu.
Dostępne propozycje producentów różnią się między sobą przede wszystkim techniką dekodowania. Skaner diodowy odczytuje zapis z pomocą diody w głowicy. Obecnie nie jest już konieczne, by podsuwać kod towaru tak, aby bezpośrednio dotykał głowicy narzędzia. Zaletą owego modelu bywa to, że ma bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, lepiej radzi sobie z uszkodzonymi kodami, a w przypadku urządzeń mobilnych pobiera mniej energii.
Przyrząd laserowy np. czytnik kodów kreskowych Honeywell działa przy użyciu wielu wiązek laserowych lub pojedynczej i wykonuje skany z większej odległości. Taki sprzęt cechuje się lepszą jakością odczytu i sprawniej odszyfrowuje szersze kody. Ma również mocniejsze światło. Odrębne kategorie to linear imager i area imager. Te pierwsze bez problemu poradzą sobie nawet z kodami z ekranu LCD i są wyjątkowo odporne na zniszczenia, drugie wykonują zdjęcia kodu i w następnej kolejności odczytują pozyskane w ten sposób dane.
Polecane czytniki kodów kreskowych
Czym kierować się przy wyborze czytnika kodów kreskowych?
Szukając najlepszego narzędzia, w pierwszej kolejności przemyśl, do czego i gdzie będzie używane. Jeżeli ma skanować dużo kodów znajdujących się w wielu miejscach, choćby w magazynach i halach towarowych, postaw na mobilne urządzenie. Warto przemyśleć, które kody ma odczytywać sprzęt. Jednowymiarowe, dwuwymiarowe? A może najważniejsze dla Ciebie pozostaje, by wybrany przyrząd był bezprzewodowy jak np. czytnik kodów kreskowych Honeywell? Bez względu na to, czego wymagasz od modelu, z pewnością trafisz na niego wśród wielu propozycji.
Parametr istotny w dokonaniu wyboru to także szybkość skanowania. Jeśli zależy Ci na tym, by narzędzie pracowało naprawdę szybko, musisz uważnie przyjrzeć się temu, jakie jest deklarowane przez producenta tempo czytania kodu. Przykładowo czytnik kodów kreskowych Motorola oferuje prędkość do 547 skanów na sekundę. Trzeba też zwrócić uwagę, czy wybrany model bez kłopotu odszyfruje uszkodzone kody, gdyż w niektórych miejscach mogą one być wyblakłe, lub zniszczone przez zachlapanie, poplamienie, ścieranie, warunki atmosferyczne itp.
W wielu zakładach przyda się dodatkowa funkcja robienia zdjęć i skanowania dokumentów dostępna w urządzeniu. Szczególnie przydatne udogodnienie np. w przypadku reklamacji od klientów. Z pewnością należy także wziąć pod uwagę, z jakiej odległości sprzęt dekoduje znaki. To ważne zwłaszcza w takich miejscach, w których nie zawsze masz bliski dostęp do naniesionego na towar kodu. Tutaj idealnym wyborem będzie ręczny skaner kodów kreskowych np. marki Zebra, pozwalający na odczyt z odległości ponad 200 cm.
Kiedy warto kupić czytnik kodów kreskowych?
W sytuacji, gdy rozwijasz swoją działalność i ręczne wprowadzanie danych zaczyna być coraz bardziej czasochłonne, dobrze postawić na zakup niezawodnego urządzenia, które pomoże efektywniej prowadzić własny biznes. Jeżeli więc masz magazyn, przyjmujący i wydający mnóstwo paczek, zdecyduj o usprawnieniu swojej pracy i zakup dobry przyrząd. Czytnik kodów kreskowych USB będzie odpowiedni, jeśli sprzęt ma być podłączony do komputera. W przypadku, gdy danych jest naprawdę dużo, strzałem w dziesiątkę okaże się skaner zapisujący kody w pamięci.
Komentarze (0)