Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak działają okulary wirtualnej rzeczywistości i jakie wybrać?

| 0 Komentarzy
Okulary VR podbijają serca użytkowników, bo dają rozrywkę w zupełnie nowym wymiarze. Jakie wybrać, żeby móc jej zaznać?

Jak działa wirtualna rzeczywistość? 

Technika rozwija się w zawrotnym tempie. Jeszcze dwadzieścia lat temu cieszyły komputery stacjonarne, dzisiaj wchodzimy na wyższy poziom, jakim jest wirtualna rzeczywistość. Dzięki temu nie musisz już siedzieć w miejscu i wpatrywać się w monitor czy telewizor, a wystarczy, że wsuniesz na nos okulary wirtualnej rzeczywistości, by uciec od realnego świata i przenieść do lokacji stworzonych przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii komputerowych. 

Polecane gogle VR

Wirtualna rzeczywistość, przez fachowców nazywana także fantomatyką, jest obrazem sztucznie wykreowanej przestrzeni. Wykorzystują ją na coraz szerszą skalę, zarówno specjaliści medycyny, lotnictwa czy wojskowości, jak i twórcy gier czy innych form rekreacji. W ostatnich latach triumfy święcą okulary 3D. Jak działają? Stworzone z myślą o relaksacji zapewniają niesamowite wrażenia sensoryczne, ale nie tylko – pomagają także odciąć się od codzienności, lepiej wczuć w prowadzoną rozgrywkę oraz wyciszyć w miejscach, do których nie masz dostępu w prawdziwym życiu.

Gogle VR do telefonu czy do komputera? 

Możliwości okularów wirtualnej rzeczywistości zwiększają się z roku na rok. Coraz chętniej technologię tę wykorzystują instytucje kulturalne, takie jak muzea czy galerie, oferując swoim klientom nie tylko tradycyjną formę zwiedzania, ale także spacer wirtualny, dzięki któremu oglądasz obiekty w 3D.

Zmiany i udoskonalenia regularnie trafiają także na rynek akcesoriów dla graczy. Istnieją już wirtualne okulary do smartfonów, komputerów oraz konsol, czyli urządzeń, na których możesz toczyć pełne emocji rozgrywki. Niezależnie od jednostki obliczeniowej gogle służą przede wszystkim do wyświetlania obrazu generowanego przez dany sprzęt. Sprawdź czym się różnią poszczególne modele takich okularów.

Wirtualna rzeczywistość do smartfonów

To najbardziej korzystny pod względem finansowym, a przy tym łatwo dostępny produkt. Okulary wirtualnej rzeczywistości do smartfonów nie należą także do skomplikowanych sprzętów, bo składają się na nie zaledwie dwie soczewki i obudowa. Nierzadko otrzymasz je w gratisie do zakupionego telefonu. 

Dokonując wyboru tego rodzaju urządzenia, skup się na zaleceniach producenta, bo inaczej możesz nie spełnić stawianych przez niego wymagań sprzętowych i Twój nowy nabytek nie zadziała. Istotne są m.in. wymiary wspieranego telefonu. Najczęściej przekątna ekranu ma mieć 5 cali lub więcej, częstotliwość odświeżania minimum 60 Hz, ekran OLED lub AMOLED, a rozdzielczość Full HD. Do tego dochodzi obecność żyroskopu i magnetometru, wgrany Google Cardboard i najnowszy system Android/iOS, 4-rdzeniowy procesor do odtwarzania filmów oraz 8-rdzeniowy do gier i aplikacji, 4 GB pamięci RAM i pojemna bateria. To dużo? Być może, ale miej świadomość, że większość nowych smartfonów posiada wszystkie te elementy w swoim wyposażeniu.

VR do komputerów

Wirtualne okulary gogle są sprzętem dającym znacznie większe możliwości niż te, przeznaczone do obsługi smartfonów. Ich twórcy postawili sobie za cel oszukanie mózgu, by użytkownik mógł jak najgłębiej zanurzyć się w widzianą w okularach rzeczywistość iluzoryczną. Dzięki temu, że zastosowano w nich zmniejszone opóźnienie w odświeżaniu obrazu, docierający do Ciebie obraz jest niezwykle realistyczny – aż dreszcze biegną po ciele.

W przypadku komputerów działa zasada: im mocniejszy sprzęt, tym bardziej wydajne działanie okularów wirtualnej rzeczywistości. Gogle VR do PC mają dwa osobne wyświetlacze o rozdzielczości co najmniej 2100 x 1200 pikseli. Już to daje Ci możliwość oglądania filmów i gry w wysokiej jakości. Najpopularniejsze są modele Oculus Rift i HTC Vive. Zapewniają tzw. śledzenie sześciokierunkowe, co w praktyce oznacza, że widzisz wszystko, co znajduje się przed i nad Tobą, na górze, na dole, po Twojej lewej i prawej stronie. By jednak mogło to zadziałać, okulary mają wbudowany cały szereg czujników, takich jak żyroskop, magnetometr, akcelerometr, diody LED-owe. Wybierz okulary google – film z nimi jest jak przygoda życia.

VR do konsol

I wreszcie najbardziej rozpoznawalny produkty z gamy VR, czyli okulary VR na konsolę. O ile jednak załoga Sony PlayStation postawiła na nowoczesność, co chwalą sobie fani z całego świata, o tyle już XBox pozostaje w tyle i nie zapowiada wypuszczenia własnej linii gadżetów VR. Przynajmniej w najbliższej przyszłości.

Gracze Sony PlayStation 4 już od dawna cieszą się wysokiej jakości rozgrywką utrzymaną całkowicie w rzeczywistości wirtualnej. Obecnie możesz wybrać spośród dwóch modeli okularów wirtualnej rzeczywistości

Pierwszy z nich – Sony PlayStation VR wyposażono w 5,7-calowy ekran OLED o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Gogle są lekkie i bardzo dobrze dopasowane do kształtu twarzy, co ucieszyć powinno długodystansowców, którzy lubią sobie pograć przez co najmniej kilka godzin. Obraz w Sony Playstation VR jest odświeżany z częstotliwością do 120 klatek na sekundę, co oznacza płynność obrazu i dźwięku w 3D. Na drugim miejscu plasuje się z kolei Sony PlayStation VR + Worlds + Camera V2, czyli zestaw, który zawiera okulary ze zintegrowanym mikrofonem oraz kamerką.  

Jak dobrać gogle VR? 

Dobór okularów VR nie jest sprawą łatwą. Nie wystarczy wejść do sklepu i wziąć pierwszy lepszy produkt z półki. Gogle będziesz nosić na twarzy, warto zatem postawić na porządne obeznanie się z tematem, by zapewnić sobie idealny komfort użytkowania. Nikt nie chce przecież odczuwać niewygody podczas pasjonującej rozgrywki czy oglądania nie mniej wciągającego filmu. Najlepiej, jeśli wypróbujesz przyszły nabytek w specjalnej strefie VR (większość sklepów z elektroniką posiada takie miejsca). Zwróć wtedy uwagę na kilka rzeczy.

Materiał wykonania

Na rynku dostępne są dwa rodzaje okularów VR. W zależności od ceny producenci oferują najtańsze gogle wykonane z tektury oraz te w wersji zdecydowanie bardziej luksusowej, czyli z tworzyw sztucznych.

  1. Kartonowe okulary wirtualnej rzeczywistości są sztywne i nie mają żadnych elementów elastycznych. Zainstalowane w nich soczewki to także produkt nie najwyższych lotów, więc nie spodziewaj się jakości HD. Kolejnym minusem może być ich krótkotrwałość. Pamiętaj jednak, że ta stosunkowo tania opcja jest łatwo dostępna. W dodatku wystarczająca, jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do rozrywki VR i chcesz tylko jej spróbować.
  2. Okulary VR wykonane z tworzyw sztucznych przynoszą o wiele większy komfort, ponieważ posiadają elementy piankowe, miękkie i elastyczne. Wiele modeli ma także bardzo dobrze wyprofilowany kształt, który bez problemu dopasujesz do większości typów twarzy.

Regulowanie rozstawu soczewek

To kolejna właściwość, o której warto pamiętać przy wyborze okularów do VR. W porządnych i nieco droższych modelach masz możliwość dostosować do siebie paski mocujące oraz rozstaw soczewek. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujesz wyjątkowo dobrą jakość obrazu, bez rozmazywania. Borykasz się z wadą wzroku? Zadbaj także o to, by wybrane przez Ciebie gogle dysponowały opcją korekcji dioptrii, ponieważ większość modeli nie pozwala na równoczesne używanie okularów korekcyjnych.

System wentylacji

Bardziej zaawansowane gadżety mają wbudowaną jeszcze jedną przydatną funkcję – system wewnętrznej wentylacji, który chroni przed przegrzaniem, zarówno gogle, jak i Twoją skórę. Zapewnia on optymalną cyrkulację powietrza we wnętrzu okularów. 

Wirtualna rzeczywistość to nowy, wyższy poziom technologii. Dzięki niej trafiasz do miejsc na co dzień dla Ciebie niedostępnych, a ponadto poruszasz się po nich swobodnie, będąc równocześnie aktywnym uczestnikiem wyświetlanych wydarzeń. Okulary do VR są niezwykle pomocnym gadżetem dla graczy, których nudzi tradycyjna forma rozgrywki oraz osób poszukujących nowej jakości wrażeń podczas seansów filmowych.

Udostępnij
4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.