Jak efektywnie trenować na rowerku stacjonarnym: poradnik dla początkujących

| 0 Komentarzy
Zastanawiasz się, jak ćwiczyć na rowerku stacjonarnym i czy takie ćwiczenia będą skuteczne? Odpowiadamy!

Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem życia. To droga nie tylko do pożądanej sylwetki, ale też zdrowego ciała i dobrego samopoczucia. Jest wiele sposobów na to, by zadbać o taką aktywność. Siłownie zamknięte, kluby fitness, siłownie na świeżym powietrzu. Jednak nie każdy czuje się dobrze w takich miejscach publicznych. Czy jest to powód, by rezygnować z ćwiczeń? Absolutnie nie. Na rynku odstępne są różnego rodzaju sprzęty, które można wykorzystać w domu. Jednym z nich rower stacjonarny. Jak ćwiczyć na rowerku stacjonarnym? Ile razy w tygodniu ćwiczyć, żeby były efekty? Ile trzeba jeździć rowerem, żeby schudnąć 5 kg? Jak długo ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, aby wspomóc kolana? Na te i wiele innych pytań postaramy się dziś odpowiedzieć.

Polecane rowery stacjonarne

Jak ćwiczyć na rowerku stacjonarnym? Najważniejsze zasady

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z rowerem stacjonarnym zadaje sobie pytanie, jak zacząć ćwiczyć i ile powinien trwać trening. Otóż Trening na rowerku stacjonarnym skutecznie pobudza mięśnie i krążenie krwi w organizmie. By treningi były bezpieczne i efektywne warto na początku określić nasz stopień kondycji fizycznej i cel wykonywanych ćwiczeń. Jeśli dążysz do utraty kilogramów, a twoja kondycja nie jest na wysokim poziomie, to bardzo ważna będzie systematyczność i wolniejsze tempo treningu. Sesje 2-3 razy w tygodniu, dłuższe, ale przy zachowaniu wolnego tempa, będą rozwiązaniem idealnym. Ciało przyzwyczai się do wysiłku, a metabolizm zostanie pobudzony. W przypadku użytkowników średnio zaawansowanych, w dobrej formie, można postawić na bardziej wymagające treningi – krótsze, ale bardziej intensywne. Pozwolą ona wzmocnić mięśnie i poprawić ogólną kondycję.

Równie istotnym elementem będzie dobór odpowiedniego ubrania do ćwiczeń. Lekkie, oddychające stroje, które nie krępują ruchów, będą optymalnym rozwiązaniem. Strój powinien być wygodny, tak samo jak obuwie, które założymy na czas treningu.

Przed każdym treningiem ważna będzie rozgrzewka. Przygotuje ona mięśnie i stawy do wysiłku. Dzięki niej unikniesz ewentualnych kontuzji i nadmiernego przemęczenia. Krążenia bioder, pompki, przysiady – to dobre ćwiczenia na rozgrzewkę. 10-15 minut przed jazdą poświęć na wykonywanie takich ćwiczeń.

O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem jazdy na rowerze?

Aby ćwiczenia na rowerku były efektywne, przed rozpoczęciem jazdy warto odpowiednio przygotować rowerek. Siodełko musi być ustawione na wysokości bioder. Podobnie kierownica. Prawidłowa pozycja na rowerze to pozycja lekko pochylona, a takie ustawienie siodełka i kierownicy pozwoli ją zachować. Spinning musi odbywać się na rowerku, który stoi stabilnie – wybierz więc podłoże, które będzie to gwarantowało.

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym? Efekty.

To pytanie także pojawia się bardzo często – co daje jazda na rowerze stacjonarnym. Trening na rowerze stacjonarnym może przynieść zadowalające efekty dla naszego organizmu. Do tych najważniejszych zaliczyć możemy:

  • zwiększenie ogólnej sprawności organizmu,
  • przygotowanie w formie rozgrzewki przed dalszym treningiem,
  • poprawę kondycji,
  • utratę zbędnych kilogramów,
  • wzmocnienie siły mięśni nóg,
  • rehabilitację mięśni nóg.

Należy jednak pamiętać, że jazda na rowerze efekty przyniesie tylko wówczas, gdy będzie systematyczna, oparta o odpowiednio przygotowany plan treningowy. Kiedy spodziewać się zmian po jeździe na rowerze? Efekty po miesiącu będą z pewnością widoczne na pierwszy rzut oka, jeśli zadbasz o regularność ćwiczeń.

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze stacjonarnym?

Mówiąc o treningach na rowerku, nie sposób nie wspomnieć o tym, jakie mięśnie pracują na rowerze. Oczywiście najintensywniej pracują mięśnie nóg. W chwili prostowania nogi są to mięśnie uda i łydki – mięsień czworogłowy uda, mięsień prosty uda, a także obszerny boczny, pośredni oraz przyśrodkowy. A jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze oprócz tych wymienionych? Będą to mięśnie pośladkowe, mięsień dwugłowy uda, kulszowo-goleniowy, półścięgnisty, półbłoniasty, a także mięsień trójgłowy łydki. Rowerek stacjonarny to świetny sposób na kształtowanie sylwetki, odchudzanie, poprawę kondycji, a także rehabilitację.

Ile powinien trwać trening na rowerku stacjonarnym? Ile razy w tygodniu ćwiczyć, żeby były efekty?

Sporo osób zastanawia się, czy 10 km dziennie na rowerze przyniesie szybkie efekty. Jak wspominaliśmy, w przypadku rowerków istotna jest systematyczność. Minimalny trening powinien trwać 20 minut i odbywać się 2-3 razy w tygodniu. Po każdym dniu treningowym warto zrobić dzień przerwy i zapewnić organizmowi możliwość regeneracji. Wraz z upływem czasu częstotliwość i intensywność treningów można zwiększać, jednak specjaliści wskazują, że minimum jeden dzień w tygodniu powinien pozostać dniem bez aktywności fizycznej.

A jak poprawić wydolność, by trenować jeszcze bardziej efektywnie? Oto kilka porad:

  • wykonuj treningi interwałowe,
  • dbaj o proporcjonalny rozwój całego ciała;
  • zacznij od treningu rowerowego dla początkujących i stopniowo podnoś sobie poprzeczkę;
  • wybieraj się na rower regularnie;
  • do jazdy na rowerze dodaj także inne aktywności aerobowe;
  • planuj swoje treningi;
  • nie zapomnij o regeneracji.

Jaki rower stacjonarny na odchudzanie wybrać?

A czy jazda na rowerze odchudza? Zdecydowanie tak. Badania w temacie „jazda na rowerze a odchudzanie” wykazały, że już od początku treningu na rowerku spalana jest tkanka tłuszczowa. Rowerek angażuje nie tylko mięśnie nóg, ale też brzucha i pośladków, a co za tym idzie, przyczynia się spalania tkanki tłuszczowej z tych okolic.

A co z kaloriami? Ile spala jazda na rowerze? Godzina jazdy na rowerze w spokojnym tempie pozwala spalić 300-350 kalorii. Tyle samo spala godzinny marsz. Więc taki optymalny trening 30 minut na rowerku stacjonarnym ile kalorii spali? Z prostego rachunku wynika, że będzie to 150-175 kalorii. Jest to całkiem sporo, zważywszy na to, że taki domowy trening może odbywać się np. podczas oglądania telewizji.

A jaki rower stacjonarny na odchudzanie będzie najlepszy? Najbardziej uniwersalne są modele pionowe, idealne dla osób początkujących. Trening na nich przypomina jazdę na klasycznym rowerze. Inną opcją są przyjazne dla kręgosłupa rowery stacjonarne poziome, polecane także jako rowery do rehabilitacji. A użytkownicy najbardziej zaawansowani mogą postawić na rowery stacjonarne indoor cycling.

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.