Jak i czym ciąć deski kompozytowe?
Spis treści:
Ponieważ wiele osób planuje wykorzystanie sprzętu tylko raz lub dwa, dodatkowym problemem będzie w takim przypadku odpowiednie ograniczenie budżetu. Zawsze jednak najważniejszym kryterium wyboru będą walory użytkowe.
Cięcie desek kompozytowych i elewacyjnych: wyzwania i problemy
Kompozyty, z których produkuje się deski tarasowe i elewacyjne, są dość twarde, ale nie na tyle, żeby nie dało się ich przeciąć brzeszczotem. To rozwiązanie ma jednak same wady: krawędź jest poszarpana i nierówna, a cięcie w ten sposób więcej niż jednej czy dwóch desek wyczerpuje. Nawet jednak kiedy dysponuje się właściwymi elektronarzędziami, pewne problemy mogą wynikać z konstrukcji desek.
- Deski kompozytowe bardzo łatwo tnie się w poprzek. W tej linii są sztywne, a ich podparcie nie stanowi żadnego wyzwania. Przecięcie deski wzdłuż jest już bardziej złożone. Po pierwsze przy długości dochodzącej do 5 metrów trzeba zadbać o odpowiednie podparcie, a po drugie, trzeba dobrze wyznaczyć linię cięcia, która musi przebiegać mniej więcej przez środek komory.
- Deski kompozytowe – choć nieznacznie – to jednak kruszeją w niskich temperaturach. Przez to trzeba korzystać z odpowiednio ostrych narzędzi tnących. Te będą też pomocne, ponieważ zostawią ładniejszą, wygładzoną krawędź.
- To, jak ciąć deskę elewacyjną, zależy też od jej typu. Choć różnice nie są wielkie, to mogą wpływać na wybór idealnego narzędzia choćby dlatego, że trzeba dopasować właściwą prędkość obrotową.
Polecane pilarki szablaste
Czym ciąć deski kompozytowe?
Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest banalna. Trzeba rozważyć kilka możliwości.
- Najprostszym rozwiązaniem jest użycie wysokiej jakości piły płatnicy oraz skrzyni ukosowej. Problem polega na tym, że posługiwanie się narzędziami ręcznymi, nawet bardzo dobrymi, wymaga nie tylko wprawy, ale i pewnej krzepy. O ile zresztą przycięcie krawędzi ułożonych już kompozytowych desek tarasowych płatnicą wydaje się stosunkowo proste, o tyle cięcie desek wzdłuż już na pewno będzie sporym wyzwaniem.
- Ręczna szlifierka tarczowa stanowi alternatywę dla wielu amatorów. W teorii nie jest to złe rozwiązanie, natomiast trzeba pamiętać o wszystkich jego wadach. Linia cięcia zwykle nie będzie najrówniejsza, a przecięcie desek wzdłuż znów będzie kłopotliwe. Poza tym szlifierki trzeba by było wyposażyć w odpowiednie tarcze. Te są niestety dość drogie i większość użytkowników stara się oszczędzić, co doskonale widać po gorszej jakości cięciu.
- Pilarka do drewna poradzi sobie zdecydowanie lepiej. Nie jest to szczególnie drogie urządzenie, a do sporadycznego wykorzystania wystarczy nawet dość przeciętna tarcza. Warto tu jednak zaznaczyć, że koniecznością jest konstrukcja stołu podawczego – przy deskach o znacznej długości bez niego po prostu nie da się precyzyjnie kontrolować jakości cięcia.
- Ukośnica, w zasadzie będąca szczególnym rodzajem pilarki, daje trochę większe możliwości. Przede wszystkim można zdecydowanie bardziej estetycznie wykończyć obrabiane krawędzie, natomiast wadą tego rozwiązania będzie cena. Dobra ukośnica niestety nie jest tania, ale poza cięciem desek kompozytowych na taras, sprawdzi się także przy wielu innych remontowych wyzwaniach.
Jaką pilarkę wybrać?
Ręczna tarczówka daje spore możliwości i jest zdecydowanie lepszym narzędziem niż wszystkie bardziej popularne rozwiązania. W miarę łatwo się prowadzi, daje czystą linię cięcia i jest stosunkowo niedroga. Jednak jak wybrać właściwą pilarkę?
- Małe pilarki ręczne nie muszą mieć dużej głębokości cięcia. Tarcza 160-170 mm wystarczy już do obróbki zdecydowanej większości materiałów, jakie wykorzystuje się przy remoncie. Użycie potężnych maszyn z głębokością cięcia do 80 mm nie ma w tym przypadku większego sensu, szczególnie biorąc pod uwagę koszt i samych narzędzi, i ich tarcz.
- Jeśli chodzi o cięcie desek wzdłuż, ręczna pilarka niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem. Problemy stworzy przede wszystkim podparcie desek. Dlatego też pilarka ukosowa ze stołem podawczym jest rozwiązaniem zalecanym. Jeśli jednak wybór padnie na mniejsze gabarytowo narzędzia, trzeba pomyśleć nad skonstruowaniem nawet prowizorycznego stołu podawczego. Im mniejsze doświadczenie ma operator, tym krótsze deski będą wymagały podparcia.
- Wielu użytkowników radzi, by zwracać uwagę na markę. To na pewno ważne, ale przy wyborze narzędzi profesjonalnych. Doświadczenie uczy, że z deskami kompozytowymi radzą sobie nawet najtańsze supermarketowe pilarki do drewna, jeśli tylko dostaną co najmniej przeciętną tarczę. Warto jednak wygospodarować mniej więcej 300 złotych, żeby kupić już lepsze narzędzia o trochę większych możliwościach, na wypadek, gdyby miały przydać się także w przyszłości.
Znajdziesz w Morele
Pilarki szablaste - Pilarki tarczowe - Piły łańcuchowe - Nożyce i wycinarki - Przecinarki
Komentarze (0)