Jak i czym ciąć plastik?

| 0 Komentarzy
Dopasowanie narzędzi do rodzaju tworzyw wymaga umiejętności przewidywania i wiedzy na temat fizyki cięcia.

Cięcie tworzyw sztucznych bywa sporym wyzwaniem. Można sobie jednak uprościć życie, posługując się w tym celu gotowymi poradnikami. Jeden z nich publikujemy poniżej, uwzględniając najważniejsze cechy charakterystyczne różnych tworzyw.

Polecane noże i wycinarki

Co decyduje o trudności cięcia?

To, jak łatwo (albo jak trudno) tnie się dany materiał, wynika ze specyfiki samego tworzywa oraz charakterystyki roboczej używanego narzędzia. Powiedzieć, że twardy plastik trudno się tnie, to spore niedopowiedzenie – beton też trudno jest przewiercić wiertłem do drewna, ale pozornie łatwiejsze w obróbce drewno też nie ulegnie wiertłom do betonu.

Cechy materiału

Tworzywa sztuczne są w większości dość elastyczne. Samo to już stanowi przeszkodę w wygodnej obróbce skrawaniem. Im grubszy i twardszy materiał, im ma większą sztywność, tym mniejszy stawia opór przy cięciu, natomiast trzeba użyć innego narzędzia, aby zedrzeć wierzchnią jego warstwę. Niektóre tworzywa sztuczne są też dość wrażliwe na wysoką temperaturę, inne znów stają się kruche w niskiej – to wszystko decyduje o tym, czy mówi się o łatwym, czy trudniejszym cięciu.

Cechy narzędzia

Cięcie może być łatwiej lub trudniejsze w zależności od tego, jak wygląda krawędź tnąca: czy ma „zęby”, czy tylko drobne nierówności. Poza tym trzeba mieć na uwadze prędkości obrotowe, temperatury, do jakich rozgrzewa się głowica robocza, a także jej twardość. Wszystko to będzie wpływało na to, w jaki sposób narzędzie oddziałuje na obrabiany materiał. Z tego zaś płynie ważna nauka: dysponując doskonałymi narzędziami, należy zadbać jeszcze o prawidłowy dobór brzeszczotów czy wierteł, ponieważ to one bezpośrednio odpowiadają za czyste cięcie.

Przegląd narzędzi do cięcia tworzyw sztucznych

Trzy najczęściej wykorzystywane do cięcia plastiku narzędzia to szlifierka kątowa, wyrzynarka i otwornica na wiertarkę. Każde z tych narzędzi ma swoje ograniczenia, które warto poznać.

Szlifierka kątowa

Odpowiedź na pytanie „czym ciąć plastik?” często sprowadza się do wyboru właściwej szlifierki kątowej. Intuicyjnie można zrozumieć, że nie jest to najlepsze narzędzie, ale ze względu na uniwersalność często właśnie na nie pada wybór. Tymczasem szlifierka ma spore wady i ograniczenia. Przede wszystkim – wbrew powszechnej opinii – wcale nie jest łatwa w obsłudze. Dość często dochodzi do przypadkowego zranienia, a o dobrym, czystym prowadzeniu przez kogoś, kto nie ma doświadczenia, raczej nie ma co mówić. Faktem jest, że szlifierka kątowa pozwoli ciąć panele plastikowe czy nawet rynny, ale żeby o takim cięciu powiedzieć, że jest wykonane profesjonalnie, trzeba nie tylko mieć doskonałą tarczę, ale i sporo wprawy.

Wyrzynarka

Zaletą wyrzynarki jest możliwość łatwego wyznaczenia linii cięcia i obróbki kilku krawędzi jednocześnie. To właśnie najlepsze narzędzie do cięcia rynien, ponieważ pozwala całą krawędź obrobić z równym skosem. Wyrzynarki nadają się też do cięcia desek, paneli, a po zmianie brzeszczotu lista ich zastosowań wydłuża się jeszcze bardziej, co każe inaczej spojrzeć na ich ceny. Jeśli trzeba przeciąć twardy plastik, to dobra wyrzynarka będzie idealnym rozwiązaniem – posługiwanie się tym narzędziem przez dłuższy czas jest łatwiejsze niż używanie tak samo długo szlifierki, której kontrolowanie jest trudniejsze. Oczywiście to nie znaczy, że wyrzynarka nie wymaga żadnego doświadczenia – pozorna łatwość cięcia sprawia, że dość łatwo popełnić błąd i zmienić kąt cięcia. Jeśli jednak wykorzysta się właściwą skrzynię ukosową albo chociaż prowizoryczny stół podawczy, to ryzyko to udaje się zmniejszyć.

Otwornice na wiertarkę

Otwornice do cięcia plastiku sprawdzają się dobrze wszędzie tam, gdzie cięcie trzeba rozpocząć nie przy krawędzi elementu, ale „od środka”. Warto tu zaznaczyć, że czasem nawet nie chodzi o to, żeby wykonać otwór o średnicy otwornicy – małą otwornicę można wykorzystać, aby stworzyć miejsce, od którego da się wyrzynarką opracować dość skomplikowany wzór. W tym zastosowaniu szlifierka na żadnym etapie nie da sobie rady. Co zaś tyczy się samych otwornic, trzeba mieć świadomość, że wiele z nich jest dość niskiej jakości, w związku z czym słabo radzą sobie z twardym plastikiem.

Podsumowanie

Plastikowe listwy ciąć można czymkolwiek – często nawet ostrym łamanym nożykiem, ale wygodniej będzie szlifierką albo wyrzynarką. Otwornice są dość specyficznymi narzędziami, ale trudno jest je zastąpić. Warto więc zawsze jakąś mieć pod ręką. Szlifierka, jeśli już jest na podorędziu, to przy wycinaniu prostych kształtów też się sprawdzi, ale do opracowania bardziej złożonych wzorów zdecydowanie przyda się wyrzynarka. Wszystko jednak jest nieco bardziej skomplikowane i przed wyborem idealnego narzędzia trzeba też zastanowić się, jaką końcówkę roboczą do niego dobrać, żeby poradzić sobie z plastikiem o określonej charakterystyce.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.