Jak i czym ciąć szkło?
Spis treści:
Zawsze też trzeba będzie zadbać o to, żeby te właściwe narzędzia odpowiednio przygotować do pracy. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że szkło szkłu nierówne i często pojawi się problem, które z potencjalnie użytecznych narzędzi będą najlepsze w danym przypadku. Na szczęście zwykle uda się to bez trudu rozstrzygnąć.
Polecane noże do szkła
Nie każde szkło da się pociąć w domu
Czym ciąć szkło w domu? W niektórych przypadkach wystarczy nawet zwykła żyłka, czasem będzie potrzebny nożyk albo piłka włosowa, ale jest też parę gatunków szkła, których pociąć w domu w zasadzie się nie uda. Jest to przede wszystkim szkło żaroodporne, czyli takie, z jakiego wykonuje się na przykład szyby w kominkach. Również na pytanie o to, jak ciąć w domu szkło hartowane, trzeba odpowiedzieć, że to niestety niewykonalne. W szkle hartownym powstają tak duże naprężenia, że jakiekolwiek naruszenie struktury szkła powoduje ich gwałtowne uwolnienie i pęknięcie tafli. Będzie tak bez względu na wielkość elementu i zastosowaną metodę obróbki. Tutaj pomóc może jedynie profesjonalny sprzęt obsługiwany przez operatora z olbrzymim doświadczeniem, zatem trzeba będzie udać się do szklarza.
Cięcie szkła w domowych warunkach
W ramach ciekawostek cienkie szkło można pociąć… nożyczkami. To jednak tylko eksperyment fizyczny, który można przeprowadzić, zanurzając szklany element we wodzie i tnąc prawie dowolnymi nożyczkami. Skuteczność jednak nie jest stuprocentowa, lista zastosowań bardzo ograniczona, a kontrola jakości cięcia praktycznie wykluczona. Trzeba więc sięgnąć po inne rozwiązania.
Czym ciąć szkło z polistyrenu?
Na polistyrenowej tafli wykonuje się nacięcie na przykład ostrym nożem do wykładzin, a następnie przełamuje się taflę. Ciąć szkło syntetyczne można również nożykami diamentowymi lub korundowymi – to ma drugorzędne znaczenie, jeśli tylko ostrze jest maksymalnie gładkie, a wykonana rysa ma tę samą głębokość na całej długości. Bardziej wyszukane kształty można próbować wyciąć nawet wyrzynarką pracującą na odpowiednio dobranych obrotach, ale jest to mimo wszystko ryzykowne i nie zawsze się udaje.
Czym ciąć szkło hartowane do telefonu?
Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, czy ma się do czynienia z autentycznym szkłem hartowanym. Jeśli tak, to jego bezpieczne przecięcie jest niemożliwe. Jeśli zaś jest to tylko szkło typu float z dodatkową warstwą zabezpieczającą – takie materiały również sprzedaje się jako „szkło hartowane”, choć to wprowadzenie w błąd – wtedy można postępować z nim dokładnie tak samo, jak z każdym szkłem float. Wystarczy wykonać dowolnym narzędziem równe nacięcie i odłamać oznaczony w ten sposób fragment. Ogólnie rzecz biorąc, żadna z tych metod nie jest szczególnie uzasadniona. Szybki hartowane można dziś kupić praktycznie do wszystkich modeli telefonów, więc ich docinanie zajmuje niepotrzebnie czas i sprawia, że ryzyko konieczności zakupu drugiej szybki znacznie wzrasta.
Czym ciąć szkło akrylowe?
Szkło akrylowe stosowane jest zamiast polistyrenowego na zewnątrz. To pierwsze bowiem może stracić swoje właściwości pod wpływem promieniowania UV, natomiast akryl jest na nie znacznie mniej wrażliwy. Co zaś tyczy się obróbki szkła akrylowego, to postępować należy dokładnie tak samo, jak w przypadku każdej innej tafli szkła syntetycznego lub typu float. Najpierw wykonuje się rysę – idealnie, żeby zrobić to nożykiem do szkła, ale można posłużyć się nożykiem do wykładzin lub nawet odłamanym kawałkiem pilnika. Drugim i ostatnim etapem jest odłamanie fragmentów. Jeśli celem jest uzyskanie wybitnie gładkiej krawędzi, można na mokro zeszlifować ostro zakończony rant.
Czym ciąć szkło butelki?
Przecięcie butelki jest proste. Można to zrobić nawet żyłką, energicznie ją przeciągając po szkle, ale w domowych warunkach można to zrobić na dwa inne sposoby. Pierwszy jest skuteczniejszy, ale wymaga trochę wprawy. Na pewno jednak użycie maszynki do cięcia szkła będzie bardziej profesjonalnym rozwiązaniem. Druga możliwość – ta bardziej efektowna – to owinięcie butelki nasączonym palną substancją (najlepiej alkoholem izopropylowym) sznurkiem bawełnianym, który się następnie podpala. Sznurek powinien płonąć w miarę równomiernie, a kiedy się wypali, wystarczy zanurzyć butelkę we wiadrze z lodowatą wodą (najlepiej wodą z dużą ilością lodu). Naprężenia termiczne rozwiążą problem do końca.
Czym ciąć szkło zbrojone?
To zadanie trudne i zdecydowanie nieopłacalne. Teoretycznie można wykonać nacięcie i próbować przełamać tarczę, ale trzeb dysponować jeszcze choćby szlifierką o bardzo cienkiej tarczy, która pozwoli rozciąć zbrojenie bez dotykania szklanej tafli. Nie jest to proste, ryzyko uszkodzenia wycinanego elementu jest bardzo duże. Niestety nietrudno też poważnie się zranić w czasie takiej operacji.
Jak przeciąć szkło klejone?
To dość trudne i nie zawsze się udaje. Niektóre wersje szkieł klejonych pękną dokładnie tak samo, jak pojedyncza tafla typu float, czyli po zarysowaniu uda się je złamać. Zwykle jednak trzeba będzie zastosować inną metodę. Niektóre warianty najwygodniej głęboko naciąć, rysę zalać alkoholem izopropylowym, ten podpalić i później taflę schłodzić, licząc na to, że pęknie wzdłuż rysy. Zwykle się to udaje. Czasem jednak naprężenia nie są wystarczająco duże, za to po takim osłabieniu szkła udaje się przeciąć jego wzmocnienie skalpelem. W każdym przypadku cięcie szkła klejonego ma w sobie coś z loterii i nie sposób przewidzieć, czy się uda.
Komentarze (0)