Jak korzystać z termoobiegu w piekarniku? Jak działa termoobieg?
Spis treści:
Termoobieg to dziś rozwiązanie powszechnie dostępne na rynku AGD. Mimo że to znana technologia, nie każdy wie, kiedy należy jej używać. Co więcej, przy mnogości różnych trybów, termoobieg (symbol) może być początkowo trudny do zlokalizowania. Nowoczesne piekarniki są wyposażone w wiele dodatkowych programów, ułatwiających przygotowywanie potraw i utrzymanie urządzenia w czystości. Który z nich będzie najlepszy dla Ciebie? I jak wygląda termoobieg w piekarniku? Jeśli masz wątpliwości związane z tą funkcją, przeczytaj poniższy artykuł – rozwiewamy wątpliwości dotyczące termoobiegu w piekarniku.
Polecane piekarniki
Termoobieg – najlepszy pomocnik w każdej kuchni
Zaawansowane i nowoczesne sprzęty kuchenne bardzo ułatwiają codzienne przygotowanie smacznych i zdrowych potraw. Jeśli zastanawiasz się czy wcisnąć symbol termoobiegu, podpowiadamy – wszystko zależy od rodzaju dania. Użyj tej funkcji do przygotowania ciasta, pizzy, potraw warzywnych, zapiekanek makaronowych czy różnego rodzaju mięs. Pieczenie w termoobiegu będzie także bardzo przydatne gdy musisz przyrządzić więcej dań jednocześnie. Dzięki tej technologii można korzystać z obu półek. Na górze umieszczasz pieczeń, a na dole ziemniaki, makaron czy inne dodatki. Piekarnik statyczny wykorzystaj natomiast do tych potraw, które wymagają łagodnej obróbki termicznej oraz powinny być suche wewnątrz. W jakich przypadkach lepiej nie przełączać piekarnika na znaczek termoobiegu? Tradycyjną metodę pieczenia mimo wszystko lepiej znoszą m.in. ciasta drożdżowe i biszkoptowe, a także domowej roboty chleb. Są to wypieki, przy których korzystniejsze jest dłuższe pozostanie w piekarniku o wysokiej temperaturze. Wobec tego działanie termoobiegu w tych sytuacjach może nie być tak skuteczne.
Termoobieg – jak to działa?
Przed przełączeniem piekarnika na znaczek termoobiegu, warto dowiedzieć się dokładniej, na czym polega dany tryb. Specjalny wentylator, zamontowany wewnątrz urządzenia, zapewnia wymuszony obieg powietrza w piekarniku. Taka konstrukcja gwarantuje, że ciepło jest równomiernie rozprowadzone po całej komorze. Na potrawy, znajdujące się w piekarniku, oddziałuje stała temperatura, są więc wypiekane ze wszystkich stron jednakowo. Nie musisz się już obawiać, że spód lub wierzch ciasta będzie przypalony, a środek surowy. Pieczenie z termoobiegiem trwa krócej, dodatkowo możesz stosować niższe temperatury. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie zużywa mniej energii elektrycznej.
Producenci stosują dwa sposoby nagrzewania oraz rozprowadzania powietrza po piekarniku. Pierwszym z nich jest grzałka dolna i górna wraz z wentylatorem, który rozprasza gorące powietrze równomiernie po całej komorze piekarnika. Termoobieg umożliwia więc szybsze i bardziej jednolite pieczenie oraz zachowuje soczystość potraw. Drugie rozwiązanie to grzałka kołowa, wykonująca pracę samodzielnie. Aby dowiedzieć się więcej na temat opisywanej technologii, warto zajrzeć do instrukcji obsługi. W niej pod hasłem: termoobieg symbol znajdziesz dokładny opis oraz wyjaśnienie wspomnianej funkcji.
Bardzo istotną kwestią jest poznanie różnic między piekarnikiem statycznym, a tym z termoobiegiem. Mamy wówczas większą możliwość prawidłowego przygotowania żywności. Pieczenie w termoobiegu przebiega w jednolity sposób, dzięki przepływowi powietrza i rozpraszaniu ciepła, natomiast piekarnik statyczny wydziela ciepło na boki lub pionowo. Jeśli akurat zmieniłeś lub właśnie planujesz zmianę urządzenia, pamiętaj, że różnica temperatur pomiędzy tymi dwiema metodami to około 20°C, tj. 180°C w modelu statycznym równa się 160°C w piekarniku z termoobiegiem.
Znaczek termoobiegu Amica – jak wygląda?
Każda marka ma własne oznaczenia, które bez trudu sprawdzisz w dołączonej do urządzenia instrukcji. Warto jednak wspomnieć o jednym z najpopularniejszych producentów tego typu sprzętów. Oznaczenie termoobiegu w piekarniku Amica na panelu sterowania to rysunek górnej i dolnej grzałki, z umieszczonym pośrodku symbolem wentylatora.
Warto dodać, że w większości przypadków możemy jednak spotkać się z niewiele różniącymi się znaczkami termoobiegu. Amica, Bosch, Whirlpool czy inne najpopularniejsze marki kuchennego AGD zadbały o łatwe rozpoznanie oznaczeń termoobiegu. Symbol ten będzie zazwyczaj przedstawiał wiatraczek obwiedziony kółkiem. Oprócz tego mogą znaleźć się podobne znaczki z dodatkową kreską:
- prostą poziomą na dole – oznacza współpracę termoobiegu z grzałką dolną. Sprawdza się przy podgrzewaniu lub rozmrażaniu potrawy,
- prostą poziomą na górze – termoobieg + grzałka górna służą m.in. do tego, aby uzyskać efekt delikatnego przyrumienienia dania,
- falowaną lub ząbkowaną – z funkcją opiekacza/grilla.
Co więcej, w niektórych modelach nowych piekarników można znaleźć także osobny znaczek termoobiegu Eco, który oczywiście jest trybem energooszczędnym. Niezależnie od tego, w jaki sposób planujemy skorzystać z piekarnika, przed pierwszym użyciem należy zapoznać się z instrukcją, aby być m.in. pewnym wszystkich oznaczeń.
Termoobieg – oszczędność czasu i pieniędzy
Jeżeli wybierzesz sprzęt, który posiada oznaczenie termoobiegu, a co za tym idzie taką funkcję, to możesz być pewnym, że urządzenie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu. Zastosowanie cyrkulacji powietrza powoduje, że piekarnik szybciej się nagrzewa i równomiernie rozprowadza ciepło. Gotowanie potraw w krótszym czasie i niższej temperaturze to podstawowe zalety, które posiada termoobieg. Oznaczenie tej technologii jest zwykle dobrze widoczne na urządzeniu. Sama funkcja natomiast intuicyjna w obsłudze, wystarczy ustawić pokrętło na odpowiedniej pozycji albo wcisnąć przycisk i gotowe.
Co jeszcze zyskasz, jeżeli wybierzesz termoobieg? Pieczenie w urządzeniu z taką funkcją pobiera mniej energii, a co za tym idzie, pozwala zaoszczędzić dodatkowe środki. Piekarniki z termoobiegiem dostępne są w porównywalnych cenach do urządzeń bez tej funkcji, ale jeśli zależy Ci na oszczędzaniu zarówno czasu, jak i pieniędzy, postaw na model z wymuszonym obiegiem powietrza.
Podwójny termoobieg – funkcja Dual Cook
Na rynku AGD znajdziesz również piekarniki z podwójnym termoobiegiem, czyli tzw. funkcją Dual Cook. Pozwalają one ugotować potrawy na kilku poziomach jednocześnie. Możesz przy jednym uruchomieniu urządzenia upiec kilkudaniowy obiad dla całej rodziny albo dwie blachy ciasta. Podwójny termoobieg w kuchence dedykowany jest do przygotowania dań, które powinny mieć przypieczony wierzch oraz miękki i soczysty środek – będzie idealny do ryb, białego i czerwonego mięsa, warzyw, pieczonego makaronu, ale także serników czy biszkoptów. Co bardzo ważne przy wykorzystaniu tej konstrukcji, możesz być pewnym, że zapachy konkretnych potraw nie będą się mieszały.
W klasycznych piekarnikach ze znaczkiem termoobiegu również możesz wstawić kilka potraw jednocześnie. Warto jednak wskazać podstawową różnicę między termoobiegiem a współczesnymi modelami piekarników Dual Cook. W urządzeniach z jedną komorą użytkownik jest ograniczony do wybrania jednej temperatury. W praktyce oznacza to, że trzeba nieustannie pilnować wstawionych potraw – w innym przypadku jedna z nich może okazać się zbyt surowa lub spalona. Przy Dual Cook problem znika, ponieważ dla dwóch dań można ustawić zupełnie inną temperaturę.
Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem
Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem? Możesz oczywiście sięgnąć po środki chemiczne, przeznaczone specjalnie do mycia komory urządzenia, ale nie masz pewności, że ich resztki nie przedostaną się później do jedzenia. Lepiej postawić na domowe sposoby i metody sprawdzone przez profesjonalnych kucharzy. Termoobieg w kuchence jest Twoim sprzymierzeńcem w tej nierównej walce – urządzenie wyczyścisz bowiem dużo łatwiej niż tradycyjny piekarnik statyczny. Nawet bardzo zabrudzone wnętrze po kilku minutach może lśnić czystością.
Regularne czyszczenie piekarnika daje dobre efekty i nie wymaga od Ciebie tytanicznej pracy. Jeśli zapobiegniesz sytuacji, w której nagromadzony tłuszcz, brud i resztki jedzenia oblepiły ścianki urządzenia, to sprzątanie naprawdę nie będzie niczym trudnym. Wystarczy raz w tygodniu przetrzeć wnętrze ściereczką nasączoną np. wodą z octem. Nie tylko usunie ona zabrudzenia, ale i dodatkowo lekko odkazi powierzchnię sprzętu. Bez obaw, zapach octu szybko się ulotni, wystarczy, że na chwilę uruchomisz piekarnik z termoobiegiem.
Jeśli Twój piekarnik zaopatrzono w opcję termoobieg, czyszczenie będzie łatwiejsze niż myślisz, nawet jeżeli sprzęt jest mocno zabrudzony. Włóż do środka naczynie żaroodporne wypełnione wodą, nastaw na kilka minut wysoką temperaturę, a następnie włącz funkcję „termoobieg piekarnik”. Para wodna dokładnie pokryje wszystkie ścianki oraz szybkę i zmiękczy znajdujący się na nich brud. Na koniec ściereczką z płynem do mycia naczyń albo wodą z octem, przetrzyj wnętrze urządzenia i gotowe. Przy tym działaniu zachowaj ostrożność, ponieważ wysoka temperatura może być przyczyną oparzenia.
W sytuacji gdy posiadasz nowy piekarnik, to możesz spodziewać się, że ma on m.in. termoobieg. Symboli będzie na nim znacznie więcej, więc upewnij się też, że Twoje urządzenie nie ma przy okazji specjalnej funkcji samoczyszczącej. Współczesne modele mogą być wyposażone w takie tryby jak samoczyszczenie parowe, katalityczne lub pyrolityczne. Naturalnie taki sprzęt będzie znacznie droższy, a jak zostało podkreślone, już samo regularne czyszczenie z termoobiegiem pozwala w prosty sposób zachować piekarnik w należytym stanie.
Dlaczego termoobieg jest niezastąpiony?
Praktycznie każdy współczesny model piekarnika będzie miał funkcję termoobiegu. Jest to potwierdzenie tego, że obecnie jest ona niezastąpiona przy przygotowywaniu domowych potraw. Jakie urządzenie z termoobiegiem szczególnie warto polecić? Naturalnie nie sposób wskazać jednoznacznie, ponieważ zależy to m.in. od ilości miejsca i innych warunków w kuchni. Dla niektórych dużym ograniczeniem może być budżet. Warto jednak m.in. kierować się renomą marki. Szczególnie polecane są wcześniej wspomniane Amica, Bosch czy Whirlpool, ale także np. Samsung, Electrolux oraz Gorenje. Bogatą ofertę mają również firmy Teka, Beko i Candy. Choć znaczek termoobiegu powinien być ważny przy wyborze piekarnika, to należy jednak rozpatrzyć zakup pod kątem wielu innych parametrów technicznych. Warto też zapoznać się z rankingami najbardziej polecanych piekarników.
Termoobieg sprawi, że mięsa czy ciasta będą doskonale wypieczone i to w dość krótkim czasie. Oczywiście, aby zostać dobrym kucharzem, wcale nie musisz korzystać z najnowszych sprzętów oraz nowoczesnych technologii, jednak ich obecność z pewnością nie przeszkodzi Ci w osiągnięciu mistrzowskiego poziomu gotowania. Warto zatem zaopatrzyć się w dobrej jakości urządzenie, a następnie cieszyć się wyjątkowym smakiem przygotowanych w nim potraw.
Znajdziesz w Morele
Piekarniki do zabudowy - Akcesoria do piekarników - Kuchnie wolnostojące
Komentarze (0)