Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem?
Spis treści:
Ciśnienie to siła naporu krwi przepływającej przez tętnice na ściany naczyń krwionośnych podczas skurczu oraz rozkurczu mięśnia sercowego. Jak prawidłowo zmierzyć wspomniany parametr? Odpowiednio dobrany elektroniczny ciśnieniomierz nadgarstkowy lub naramienny automatycznie napompuje mankiet. Trzeba jednak pamiętać, by dobrze przygotować się do badania. Co zrobić krok po kroku? Usiądź wygodnie na krześle przy stole. Wyprostuj plecy, rozluźnij mięśnie i połóż stopy płasko na podłodze. Nie krzyżuj nóg. Oprzyj rękę na powierzchni blatu dłonią skierowaną ku górze. Trzymaj ramię na wysokości serca. Jeśli zachodzi taka konieczność, wykorzystaj książkę lub poduszkę, by sobie pomóc.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem?
Odsłoń ramię bądź nadgarstek i umieść na nim mankiet aparatu. Powinien przylegać do skóry, ale nie może być założony zbyt ciasno. Nie wiesz, gdzie dokładnie go umieścić? Instrukcja rozwieje Twoje wątpliwości. Posiada ją zarówno mniej, jak i bardziej profesjonalny sprzęt: ciśnieniomierze Braun, Sanitas, Omron lub urządzenia innych marek. W dołączonej ulotce zamieszczono wszelkie niezbędne informacje odnośnie obsługi, przechowywania oraz konserwacji.
Warto w tym miejscu podkreślić, że wybór właściwego przyrządu ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego przebiegu całej procedury. Na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję dotyczącą zakupu? Przede wszystkim liczy się rodzaj aparatu. Na rynku znajdziesz różne modele – między innymi ciśnieniomierze Tech-Med nadgarstkowe, ciśnieniomierze Microlife naramienne, sprzęt automatyczny, mechaniczny oraz półautomatyczny. Co kryje się pod przywołanymi terminami? Dwa pierwsze pojęcia określają miejsce dokonywania pomiaru, kolejne wskazują na zasadę działania danego urządzenia.
Z punktu widzenia użytkownika, najkorzystniejszym rozwiązaniem są bez wątpienia sprzęty w pełni zautomatyzowane, na przykład wspomniane już wcześniej ciśnieniomierze Sanitas. Dlaczego? Obsługa tego typu aparatów jest prosta i intuicyjna. Nie wymaga żadnej fachowej wiedzy ani doświadczenia. Przyrządy same będą pompować powietrze. W razie zaistnienia takiej konieczności mogą je również dopompować. Ty musisz jedynie dbać o przestrzeganie zasad dokonywania pomiarów, między innymi przyjęcie prawidłowej pozycji ciała.
Należy zauważyć, że ciśnieniomierz naramienny pozwala mierzyć siłę nacisku krwi przepływającej przez tętnice w sposób bardziej precyzyjny niż ciśnieniomierz nadgarstkowy czy ten zakładany na palec. Uzyskujesz więc dokładny wynik i jesteś w stanie szybciej zareagować na ewentualne nieprawidłowości, podejmując odpowiednie leczenie u specjalisty (zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie bywa bardzo groźne dla zdrowia).
Polecane ciśnieniomierze
Niezwykle istotną rolę odgrywają również takie kwestie jak:
- kontrola tętna (cardio) – coraz więcej urządzeń, na przykład ciśnieniomierze Omron, pozwala nie tylko na tętniczy pomiar ciśnienia, lecz także monitorowanie pulsu, a dokładniej rzecz ujmując, liczby uderzeń serca na minutę,
- funkcja rozpoznawania arytmii – sprzęt pomaga wykrywać zaburzenia w pracy serca (tachykardia, migotanie przedsionków itp.). Informuje użytkownika o wystąpieniu wspomnianych zakłóceń za pośrednictwem sygnału akustycznego bądź ikonki wyświetlanej na ekranie. Niemniej jednak zawsze warto sprawdzić w instrukcji, co dany dźwięk lub symbol może oznaczać przed dokonaniem jakiejkolwiek interpretacji (poszczególne modele często różnią się między sobą w tym zakresie),
- inne udogodnienia – na przykład podświetlenie ekranu (dzięki niemu łatwiej odczytać wartości pomiarów w późnych godzinach popołudniowych lub po zmroku), automatyczne wyłączanie po kilku minutach bezczynności, przypomnienie o wykonaniu badania, graficzna prezentacja wyników czy alarm wibracyjny,
- komunikacja – spora część producentów decyduje się wbudować w swoje sprzęty moduł bluetooth, dzięki czemu urządzenia łączyć się oprogramowaniem mobilnym. Wystarczy zainstalować je na swoim telefonie komórkowym lub tablecie i założyć konto w dedykowanym serwisie internetowym. Aplikacja będzie pokazywać wyniki Twoich pomiarów, gromadzić je i analizować,
- jakość – sprzęt powinien być wytworzony z wytrzymałych materiałów odpornych na uszkodzenia. Model wyprodukowany z wysokogatunkowych surowców będzie Ci służyć przez bardzo długi czas. W efekcie oszczędzisz na naprawach i wymianie wadliwych elementów,
- dodatkowe wyposażenie – często do urządzenia pomiarowego dołączane są również inne akcesoria, na przykład zamienny mankiet, zestaw zapasowych baterii czy pokrowiec,
- cena – nowoczesny, elektryczny ciśnieniomierz wcale nie musi kosztować fortunę. Dobry sprzęt może być tani. Ważne, by został wyprodukowany przez renomowane przedsiębiorstwo dysponujące dużym doświadczeniem i spełniał wszystkie wymagane standardy Światowej Organizacji Zdrowia oraz Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.
Jak widać, oferta rynkowa jest niezwykle różnorodna. Bez trudu uda Ci się znaleźć właściwy model i dobrać jego parametry do swoich potrzeb. Warto zauważyć, że opisywany sprzęt nie dzieli się na męski i damski. Ma uniwersalny charakter. Mogą go stosować nie tylko osoby szczupłe, lecz także te z nadwagą bądź otyłością.
Na której ręce mierzyć ciśnienie?
Zastanawiasz się, na której ręce mierzyć ciśnienie, by uzyskać wiarygodne wyniki, podobne do tych, jakie daje stacjonarny, lekarski sprzęt ze słuchawkami i pompką? Zazwyczaj wszelkie tego typu badania są wykonywane na prawym ramieniu bądź nadgarstku, ze względu na uzyskiwanie wyższych, a co za tym idzie, bardziej miarodajnych pomiarów. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że ciśnieniomierze Braun oraz inne egzemplarze renomowanych marek cechuje na ogół bardzo duża precyzja. Dlatego zwykli je polecać nie tylko klienci, lecz także specjaliści.
Kiedy mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem?
Ciśnieniomierze Microlife oraz urządzenia innych producentów to nieodzowny element każdej domowej apteczki. Warto wykorzystywać je do regularnej kontroli pracy serca (funkcje kardio) i ciśnienia tętniczego. Najlepiej przeprowadzać badanie na czczo przed przyjęciem leków czy suplementów diety, kiedy organizm znajduje się w spoczynku. Nie pij kawy i nie pal na pół godziny przed pomiarem. Używki mogą zafałszować wyniki.
Jak często mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem?
Powstaje pytanie: jak często zakładać mankiet na rękę lub nadgarstek i sprawdzać ciśnienie? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od Twojej indywidualnej sytuacji zdrowotnej. Pacjenci, u których stwierdzono problemy w pracy układu sercowo-naczyniowego z całą pewnością powinni częściej przeprowadzać wspomniane kontrole. Nie oznacza to jednak, że osoby zdrowe mogą ich zupełnie zaniechać. Systematyczne używane ciśnieniomierze Sanitas pomogą szybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości i podjąć odpowiednie działania (na przykład naprawić błędy żywieniowe). Wystarczy tylko chcieć zadbać o siebie i znaleźć kilka minut wolnego czasu przynajmniej raz w tygodniu.
Komentarze (0)