Jak naostrzyć krajalnicę do chleba?

| 0 Komentarzy
Ostrzenie tarczy do krajalnicy ma na celu wydłużenie żywotności noży. Czy można to zrobić samodzielnie?

Jeżeli nie wiesz, jak naostrzyć nóż do krajalnicy, możesz zlecić to zadanie profesjonalistom. Firmy specjalizujące się w serwisowaniu urządzeń używanych w gastronomii oferują swoje usługi właścicielom sklepów oraz osobom prywatnym. Do zadań, których lepiej nie wykonywać samodzielnie zalicza się: ostrzenie i smarowanie krajalnicy przemysłowej do wędlin, sera i chleba. Głównym powodem, dlaczego powinno się zgłaszać taką potrzebę serwisantowi, jest dbanie o dłuższą żywotność urządzenia.

W jaki sposób naostrzyć krajalnicę?

Zamierzasz ostrzenie tarczy do krajalnicy wziąć w swoje ręce? Koniecznie zacznij od przeczytania instrukcji obsługi. Zadanie to nie jest trudne do wykonania w przypadku mniejszych urządzeń. Na początku umyj dokładnie krajalnicę. Serwisanci przytaczają historie, w których osoby używające maszyn tego typu wychodzą z założenia, że mycie ich przed ostrzeniem jest zbędne, skoro po tej czynności znów trzeba je czyścić. Takie działanie sprawia, że resztki jedzenia pozostające na nożu wcierają się w kamienie ostrzące, co zmniejsza skuteczność ich pracy.

Gdy krajalnica jest czysta, osusz ją lub odczekaj, aż dobrze wyschnie. Nie można ostrzyć mokrego noża. Kolejną czynnością jest zamontowanie na krajalnicy kamieni ostrzących. Mitem jest, że ostrzenie przez dłuższy czas przynosi lepszy efekt. Ostrzarka do noży ściera metal, dlatego wystarczy ostrzyć tarczę około 5-10 sekund. Odpowiedni sprzęt nie potrzebuje dużo czasu na wykonanie swojego zadania. Dłuższe ostrzenie sprawia, że wzrost temperatury towarzyszący ścieraniu metalu narusza jego strukturę. Może to doprowadzić do zniszczenia noża.

Regularne ostrzenie tarczy do krajalnicy w nieodpowiedni sposób doprowadza do szybkiej eksploatacji urządzenia i konieczności wymiany tarczy na nową. Oczywiście takie działanie generuje dodatkowy koszt rzędu kilkuset złotych. Jeżeli poprawnie naostrzyłeś krajalnicę, konieczne jest dokładne umycie jej, aby opiłki metalu i drobinki startych kamieni nie dostawały się do krojonego jedzenia. Czyszczenie małej krajalnicy zajmuje około 5 minut, a przy większej, przemysłowej krajalnicy czas wydłuża się do około 15 minut.

Polecane krajalnice

Czym naostrzyć krajalnicę?

Krajalnice Zelmer, krajalnice Gorenje, krajalnice MPM, a także krajalnice innych marek można naostrzyć, montując na nich ostrzarkę z dwoma kamiennymi tarczami. Jeden kamień spełnia funkcję ostrzącą, a drugi gładzącą. Niektóre krajalnice posiadają w zestawie zintegrowaną, półautomatyczną ostrzałkę. Jest to bardzo wygodna i praktyczna opcja. Dzięki takim modelom zniwelujesz problem, jak naostrzyć nóż do krajalnicy, by nie zaszkodzić ostrzu. Należy pamiętać także o regularnym oliwieniu urządzeń specjalną oliwą techniczną.

Znana polska marka od ponad 30 lat produkująca zmechanizowany sprzęt AGD ma w swoim asortymencie, stworzone do korzystania w warunkach domowych, krajalnice. MPM oferuje klientom także taki sprzęt jak np.: sokowirówki, blendery, miksery, kawiarki, kombiwary, przenośne klimatyzatory i wiele innych. Producent podkreśla, że produkty tej marki umilają przyjmowanie nawet dużej ilości gości, a to właśnie z gościnności słynie nasz kraj.

Urządzeniami godnymi uwagi są krajalnice Kuchenprofi oraz inny sprzęt tego producenta. Ta niemiecka marka od 1923 roku tworzy wysokiej jakości akcesoria kuchenne. Kuchenprofi odpowiada na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Dekoracyjna krajalnica do warzyw sprawia, że nawet osoby, które niezbyt chętnie sięgają po zdrowe produkty, ulegają pokusie spróbowania ciekawie wyglądających warzywnych przysmaków. Ten element wyposażenia kuchennego bardzo przydaje się przy namawianiu kapryszących dzieci do jedzenia warzyw i owoców.

Na czym polega ostrzenie noży do krajalnicy do chleba?

Ostrzenie noży polega na ścieraniu kamieniem niewielkiej warstwy metalu np. z tarczy krajalnicy. Należy pamiętać, by nie robić tego zbyt długo, ponieważ można przypadkiem naruszyć strukturę metalu. Ostrzarka do krajalnicy posiada dwie kamienne tarcze ustawione względem siebie pod takim kątem, by jak najlepiej ostrzyły stalowy nóż. Ważne jest, by używać właściwych ostrzałek, dedykowanych do typu krajalnic takich, jak nasza. Niektóre z nich mogą być np. przeznaczone tylko do gładkich noży.

Popularne na rynku są krajalnice Zelmer, które dobrze sprawdzają się w warunkach domowych. Często produkty spożywcze, które kupujemy w większym kawałku, są świeższe od tych pociętych w plastry już w sklepie. Jeżeli wolisz gorący chleb od krojonego (w foliowym worku) lub cały ser żółty, na pewno przyda Ci się mała krajalnica. Firma Zelmer oferuje sprzęt i akcesoria kuchenne dobrej jakości w niewysokiej cenie już od ponad 50 lat. Jest to jeden z niekwestionowanych liderów na rynku małego AGD, który zdobył uznanie wielu konsumentów.

Jeżeli masz w kuchni wszystkie artykuły gospodarstwa domowego zabudowane i nie chcesz, by wolna przestrzeń na blatach była zajmowana przez zbyt wiele sprzętów, dobrą wiadomością jest to, że w sprzedaży są dostępne krajalnice do zabudowy. Nie musisz rezygnować z kupowania wiejskich wędlin, tylko dlatego, że nikomu z domowników nie będzie chciało się ich kroić. Dobre opinie mają krajalnice do zabudowy Ritter, a konsumenci chwalą produkty tej firmy i doceniają za bezawaryjność. Ta niemiecka marka produkuje sprzęt kuchenny od ponad 100 lat.

Jak często należy ostrzyć noże do krajalnicy?

Każdy stalowy nóż kiedyś się stępi. Do przywracania metalowemu ostrzu jego świetności używamy ostrzałek, ostrzarek, osełek, płytek i prętów ostrzących, oraz przede wszystkim kamieni. Ostrz tarczę krajalnicy, gdy tylko zauważysz, że gorzej tnie, szarpie krojone jedzenie i plastry nie wychodzą tak równe, jak wcześniej. Zapewne okaże się, że wystarczy to robić raz na kilka miesięcy, albo nawet rzadziej. Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń mechanicznych, kwestia eksploatacji zależy od intensywności użytkowania.

Jeżeli chcesz, by sprzęt kuchenny był także dobrze dopasowanym elementem wystroju, wybierz krajalnicę Gotie. Hasłem marki jest „Prestiż w standardzie”, a produkty tej firmy wyróżniają się oryginalnym wzornictwem. Estetyczne sprzęty wykonane z wysokiej jakości komponentów spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających klientów, dla których zarówno funkcjonalność, jak i wygląd mają bardzo duże znaczenie. Krajalnice Gotie dobrze sprawdzają się przy krojeniu chleba, wędlin, serów, owoców i warzyw, a ich składana podstawa ułatwia przechowywanie.

Krajalnice Lurch do płatowania warzyw i owoców przydają się osobom, które lubią puścić wodze fantazji podczas gotowania. Stworzenie potraw, które zaskoczą gości, jest dużą zaletą każdego przyjęcia. Gdy przyrządzisz np. warzywne sushi lub słodką tartę z plastrami owoców, zachęcisz smakoszy nie tylko zapachem, lecz też wyjątkowym wyglądem dań. Jeśli masz już krajalnicę Lurch, sprawdź, co jeszcze jest w asortymencie tej marki. Może stwierdzisz, że zawsze brakowało Ci obieraka do pomarańczy, jabłek lub szparagów? Oferta Lurch jest bardzo bogata.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.