Jak naprawić długopis 3D?

| 0 Komentarzy
Długopis 3D to świetny sposób na zabawę. Czasem ulega prostym usterkom, które da się naprawić samodzielnie.

Dowiedz się jak naprawić zepsuty długopis 3D oraz co bywa najczęstszą przyczyną awarii.

Jak naprawić długopis 3D?

Długopisy 3D Epee, tak jak wielu innych marek, naprawisz za pomocą kilku prostych narzędzi. Zwykle potrzebny jest niewielki śrubokręt krzyżak, bo obudowę urządzenia przymocowuje się za pomocą drobnych śrubkach. Jeśli posiadasz lutownicę i potrafisz z niej korzystać, to taki sprzęt również warto mieć pod ręką, jednak nie jest on niezbędny. W środku obudowy znajduje się sporo drobnej elektroniki. Przydatne mogą okazać się także proste domowe narzędzia, jak choćby pęseta.

Właściwie długopisy 3D Formatex mają dość nieskomplikowaną budowę. Oprócz elementów elektronicznych wewnątrz znajduje się grzałka, dysza i kilka innych części mechanicznych, więc większość napraw jest bardzo prosta. Drukowanie przestrzenne to wspaniała zabawa, a samodzielne pokonywanie problemów z awariami urządzenia stanowi dodatkową lekcję zarówno pod kątem zabawy, jak i poznawania sposobu działania urządzeń.

Polecane długopisy 3D

Co zrobić, kiedy nie działa długopis 3D?

W google bardzo często wyszukiwane jest pytanie, dlaczego długopis 3D nie działa. Konieczność naprawy tego typu sprzętu w wielu przypadkach spowodowana jest awariami prostych elementów mechanicznych. Zawsze warto najpierw samemu sprawdzić, czy awaria nie okaże się prosta do usunięcia w zaciszu domowym przed oddaniem sprzętu na gwarancję lub do serwisu. Różne objawy mogą wskazywać na konkretny problem, który wystąpił w danym egzemplarzu.

W przypadku, gdy urządzenie nie działa, na początku sprawdź napięcie w sieci i porównaj je z tym zalecanym przez producenta. Długopisy 3D posiadają różne rodzaje portów, ale mogą też mieć nieco odmienne zapotrzebowanie na pobór energii elektrycznej. Gdy widzisz, że dany egzemplarz nie działa poprawnie pomimo odpowiedniego źródła zasilania, to wypróbuj inny kabel. Zepsute przewody często są powodem niewłaściwej pracy urządzeń.

Pamiętaj, że czasem to nie sam długopis jest winien awariom. Niekiedy powoduje go źle dobrany filament lub błędne dostosowanie ustawień. Zbyt duża temperatura czy korzystanie z urządzenia w nieodpowiedni sposób mogą wpływać na nieprawidłowe wykonywanie druku. Kiedy długopis 3D nie działa, warto na początku udoskonalić swoją technikę użytkowania tego narzędzia. To pomoże Ci tworzyć lepsze prace oraz wydłuży żywotność sprzętu i poprawi jego działanie.

Najczęstsze usterki długopisów 3D

Problemy z długopisem 3D mogą mieć wiele przyczyn. Od nieodpowiedniego filamentu, przez źle dobrane zasilanie, aż po uszkodzenie lub zapchanie jednego z elementów. Każda naprawa wymaga gruntownych oględzin sprzętu i w miarę możliwości zajrzenia do mechanizmu. Poszczególne egzemplarze nieco się różnią pod względem obudowy i możliwości, jednak zwykle ich zasadnicza budowa jest dość zbliżona. Przykładowo 3doodler długopis 3D posiada zasilacz z okrągłym wtykiem, podczas gdy model zaprojektowany przez firmę Polaroid wymaga podpięcia do kabla USB.

Częstą usterką jest zapchanie długopisu filamentem. Zwykle dzieje się to na skutek korzystania z tanich zamienników, które mają słabą jakość. Aby rozwiązać ten problem, należy rozgrzać długopis i dopchnąć do wnętrza świeży wkład. Nie wciskaj przycisku wstecz, bo to doprowadzi do cofnięcia zapchanego fragmentu filamentu i utrudni jego późniejsze wyjęcie. Jeśli wkład raz zapcha urządzenie, to raczej nie warto używać go ponownie.

Długopisy 3D Gembird, tak jak modele wielu innych marek, miewają problem z zatykającą się dyszą. Odpowiada za to niepoprawnie roztopiony w grzałce wkład. Aby usunąć zalegający filament, rozpocznij od wyłączenia długopisu. Następnie rozkręć sprzęt, jednak pamiętaj, że nagrzewa się on do dużych temperatur i czasem warto poczekać na ostygnięcie. Zdejmij element odpowiadający za wyprowadzanie roztopionego wkładu z wnętrza długopisu. W dyszy zobaczysz zaczopowany fragment filamentu. Wyjmij go za pomocą pęsety i gotowe – możesz wrócić do tworzenia w trójwymiarze.

Czasem długopisy 3D Formatex nie działają prawidłowo, gdy wkład zostaje niepoprawnie wprowadzony do ich wnętrza. Zawsze zwracaj uwagę, czy filament na końcu jest płaski. Jeśli się ułamał i zniekształcił, przetnij go delikatnie za pomocą ostrych nożyczek lub noża. Warto wyjąć wkład i wprowadzić go do środka ponownie. W tym celu wystarczy usunąć go z wnętrza, a przy ponownym wkładaniu delikatnie dopychać. Czasem automatyczne wciąganie zawodzi, a lekki nacisk umożliwia skuteczniejsze wprowadzenie filamentu.

Może się zdarzyć również sytuacja, gdy po rozpoczęciu drukowania długopisy 3D Epee zaczną dymić. To rzadki przypadek i nie trzeba się stresować, gdy będzie miał miejsce. Najczęściej wynika to z faktu, iż w dyszy pozostało nieco filamentu po wcześniejszym korzystaniu z długopisu. Kiedy fragment zostanie roztopiony w pełni, dym przestanie się wydzielać z urządzenia. Rzadko zdarza się, by powód tej awarii miał inne podłoże.

Jak dbać o długopis 3D?

Przede wszystkim wybieraj filament dobrej jakości i we właściwy sposób dostosowuj jego temperaturę. Różne kolory topią się w odmiennych warunkach, o czym zawsze warto pamiętać. Zbyt wysoka temperatura prowadzi do pojawiania się bąbelków na wydruku, pozostawania ciągnących nitek, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zalania się wnętrza sprzętu. Jeżeli 3doodler długopis 3D ma być używany przez dziecko, to wyłącznie pod opieką dorosłego. Przecież urządzenie rozgrzewa się do nawet 200 stopni Celsjusza.

Gdy włączysz długopis, nie przytrzymuj przycisku Start lub Drukuj przez cały czas. To może spowodować jego wklęśnięcie i w konsekwencji go uszkodzić. Nazwa przycisku może się nieco różnic, ale w każdym modelu ma on to samo zadanie, czyli rozpoczęcie pracy. Długopisy 3D Gembird i każdej innej marki posiadają też opcję zatrzymywania. Jest niezbędna, aby zmienić kolor filamentu lub rozpocząć rysowanie w innym punkcie.

Kardynalnym błędem, który popełnia wiele osób, jest wyciąganie filamentu na siłę. Jeśli się zapcha, nie ciągnij za niego, tylko utnij końcówkę nożyczkami. W momencie, gdy kończysz pracę, naciśnij przycisk Wstecz, który spowoduje jego wypchnięcie z urządzenia. Wszelkie próby siłowego opróżnienia dyszy mogą skończyć się uszkodzeniem długopisu. To kolejny powód, dlaczego rodzic powinien nadzorować zabawę dziecka używającego długopisu 3D. Starsi lepiej zadbają o prawidłową konserwację sprzętu.

Pamiętaj o tym, by dbać również o filament. Został stworzony z higroskopijnych materiałów, dlatego należy go przechowywać w miejscu suchym, lepiej nie odpakowywać go przed użyciem. Już samo powietrze atmosferyczne zawiera w sobie mnóstwo wody. Poza tym kształt i długość wkładu sprawiają, że jest dość kruchy. Staraj się nie narażać filamentu na upadki, uderzenia i inne nagłe ruchy powodujące uszkodzenia mechaniczne. W przypadku gdy już zdarzy Ci się go rozbić, to nadal jest zdatny do użycia. Zadbaj, żeby miał prostą końcówkę, a jego długość była dwukrotnie większa od długopisu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.